| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиола Даугава - реставрация  (Прочетена 3786 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Радиола Даугава - реставрация
« -: 18 Април, 2014, 10:36:48 »
Здравейте,
купих тази радиола сравнително евтино, защото реших че модела си заслужава да се реставрира. Когато пристигна при мен се оказа, че на снимките изглежда доста по-добре отколкото е в действителност: корпус много прояден - на ситни дупчици, прояден и силно замърсен плат, корпус напръскан с блажна боя и нещо черно и доста надраскан, силно кородирала шаси на грамофона, изгорял и заклинен двигател, липсващ ремък, скъсана корда на скалата. Лампите имаха подгряване но само толкова - никакъв звук. Започнах от кутията - свалих лака до чистия фурнир/за съжаление на 1-2 места фурнира се оказа много тънък и се протри/, запълних дупчиците с кит за дърво, положих байц махагон и 4 пласта лак. Плата беше неспасяем и не успях да открия подобен никъде в Пловдив, замених го с панама. Разглобих двигателя и пратих да ми пренавият бобинките. Шасито на грамофона беше изшкуркано до чист метал и пребоядисано. За щастие проблема в електрониката беше елементарен изгоряла 5Ц4С и изгоряла 6Н9С, 14лв за 2-те от "Квазер" Пловдив, по-евтини не можах да намеря. Индикаторната лампа е с поизтощена емисия но още свети - никъде не намерих да се продава такава. Син плюш за грамофона не успях да намеря, замених го с черен. Кордата замених с рибарско влакно и това е - всичко работи перфектно  :) Мисля, че крайния резултат си заслужава. Не знам дали всичко е направено по правилния начин и с правилните материали но това в 1-ви опит. Вместо на боклука тази прекрасна радиола сега е в хола ми. За съжаление не се хвщат никакви станции на български на никой от 4-те обхвата, но грамофона работи с оригиналната си доза а и освен това през грамофонния вход МП3 плеара звучи чудесно.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Радиола Даугава - реставрация
« Отговор #1 -: 18 Април, 2014, 10:56:05 »
маладец, неплохо получилась, для первого опита , ничего не сказал про грамофона - грампластинки  пытался проиграт ? :writer:

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Радиола Даугава - реставрация
« Отговор #2 -: 18 Април, 2014, 11:38:27 »
Да и грамофона работи, на 78 оборота където предавката е директна не мога да го пробвам, защото нямам такива плочи а на 33 об., минава през ремъка, който приспособих /оригиналния липсваше/ и оборотите ми се струва че са съвсем мъничко по-ниски но работи. Качеството на звука не е кой знае какво но аз не знам как е звучало като ново пре 1958, все пак не може да се сравнява със съвременните грамофони. Освен това тук дозата е електродинамична и доста кородирала.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Радиола Даугава - реставрация
« Отговор #3 -: 18 Април, 2014, 12:01:05 »
@  TheMechanic

Поздравления  за перфектната реставрация. Определено си се справил по правилния начин. Тази дейност очевидно ти иде отръки.

Благодаря, че сподели снимките от процеса. Радост за окото е апарата.

Браво, че си го спасил.

Надявам се в бъдеще да видим и други такива твои реставрации, бива те.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Радиола Даугава - реставрация
« Отговор #4 -: 18 Април, 2014, 12:35:13 »
Страхотна реставрация !  Много красива е станала Даугавата  :good:


Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Радиола Даугава - реставрация
« Отговор #5 -: 18 Април, 2014, 12:41:27 »
Поздравления за положения труд :good:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Радиола Даугава - реставрация
« Отговор #6 -: 18 Април, 2014, 13:02:05 »
Браво и от мен  :bravo: , тези радиоли на мен също много ми харесват (макар и да нямам все още такава). Като се вдигне скалата нагоре, трябва да има една крушка която да осветява грамофонното шаси.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Радиола Даугава - реставрация
« Отговор #7 -: 18 Април, 2014, 14:02:50 »
Благодаря за отзивите. Да има лампичка зад скалата, беше изгоряла и когато събрах всичко я смених но пак не свети, явно съм пропуснал нещо или е съсан кабел или нагоряла фасунка. А иначе това се оказа времеотмнемащ и скъп проект макар и с хубав резултат. Събрал съм малка колекция от транзисторни приемници с които се занимавам като ми остане време но там работата е друга трябва ти само поялник, лепилце и малка масичка  :)

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Радиола Даугава - реставрация
« Отговор #8 -: 18 Април, 2014, 22:11:47 »
Браво!
Хайде следващото :good:

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Радиола Даугава - реставрация
« Отговор #9 -: 27 Ноември, 2018, 18:56:35 »
Някой да знае данните на трафовете?
0878640251

близо до София

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Радиола Даугава - реставрация
« Отговор #10 -: 27 Ноември, 2018, 19:13:23 »
Някой да знае данните на трафовете?

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1165
  • Населено място: Пловдив
Re: Радиола Даугава - реставрация
« Отговор #11 -: 27 Ноември, 2018, 19:41:26 »
Браво колега много добре си се спхравил

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Радиола Даугава - реставрация
« Отговор #12 -: 27 Ноември, 2018, 21:01:30 »
Даа, темата е от нафталина, ама си заслужарва вниманието. За мен това беше и си остава един от най-оригиналните и интересни съветски радиоприемници!
0888981645, 072365106

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Радиола Даугава - реставрация
« Отговор #13 -: 28 Ноември, 2018, 09:30:07 »
Благодаря!
0878640251

близо до София

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |