| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Съвет за мултицет.  (Прочетена 21885 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен viktoroti

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 132
  • Населено място: С.Въбел,обл.Плевен
Съвет за мултицет.
« -: 24 Април, 2014, 16:57:48 »
Колеги, решил съм да си купя мултицет от цифровите .Дайте съвет за някой модел който струва от20 до към 30лв. и да може да измерва капацитет ,освен напрежение, ток и съпротивление.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съвет за мултицет.
« Отговор #1 -: 24 Април, 2014, 17:07:58 »
http://www.stbbg.com//?page_id=21&record_id=6734
В този ценови диапазон, този изглежда добре. Когато купуваш измервателна техника е добре да не се водиш само от цената, защото инвестирайки в качествен уред после го използваш над 10 - 15 години и забравяш че си дал парите. Евтиния уред мери в много случаи неточно и се скапва скоро, и се набутваш с нови пари за нов и така излиза доста по-скъп.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1534
  • Населено място: Варна
Re: Съвет за мултицет.
« Отговор #2 -: 24 Април, 2014, 19:19:37 »
Здравей колега! Зависи за какво ще ползваш мултиметъра. Ако се занимаваш с импулсна техника, мога да ти кажа от собствен опит че евтините цифрови уреди не стават. Трябва да е поне 150лв и на лицевия панел да пише "TRUE RMS". Иначе в почти всички случаи един добър стрелкови уред си остава незаменим! Успех в избора!  :)

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Съвет за мултицет.
« Отговор #3 -: 24 Април, 2014, 19:32:33 »
Имам MY68 от много време...
Отличен уред за цената си!
Разбира се си пазя и един стрелкови...ей така за всеки случай...

Много зависи от това какви са очакванията ти за мултицет.
В никакъв случай не купувай за 5-10лв. В този случай всичко опира до кесията, или по-точно нейната дълбочина :D

Ако ти се дават парички - UT61E
Това е твоя уред!
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен viktoroti

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 132
  • Населено място: С.Въбел,обл.Плевен
Re: Съвет за мултицет.
« Отговор #4 -: 24 Април, 2014, 19:52:51 »
Благодаря на всички за съветите !Имам няколко стари лампови радиоапарата и се занимавам с тях като хоби. За това ми е необходим  уред .Имам  стрелкови, но нещо му стана и не ми се занимава с ремонт,а и не мери капацитет.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Re: Съвет за мултицет.
« Отговор #5 -: 24 Април, 2014, 22:28:07 »
цифровите до 20лв ще ги опукаш мноооого по-бързо от стрелковия с ламповите схеми.

Насочи се към стрелкови руски: Ц43ХХ сериите, или си оправи твоя, вътре има в масовия случай само пасивни елементи... и от врем на врем по някоя евтина руска интеграла...

Тия дето мерят и капацитет , ако взимаш от тях ги ползвай само з атова, не мери нищо друго с него ще ще зюбравиш да смениш обхвата някой път и той ще отиде...

Ревюта на мултиметри в You-tube има колкото искаш, може всичките да ги видиш от вътре и да  чуеш кой какъв е уж...под 100$ нищо няма да ти хареса, това че тука и за 10$ не може да си позволим е друга бира...


Аз лично искам да си взема от тези с вграден Цифров осцилоскоп, ама няма кеш...  :D

« Последна редакция: 24 Април, 2014, 22:33:52 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Съвет за мултицет.
« Отговор #6 -: 24 Април, 2014, 22:48:29 »
http://www.stbbg.com//?page_id=21&record_id=6734
В този ценови диапазон, този изглежда добре. Когато купуваш измервателна техника е добре да не се водиш само от цената, защото инвестирайки в качествен уред после го използваш над 10 - 15 години и забравяш че си дал парите. Евтиния уред мери в много случаи неточно и се скапва скоро, и се набутваш с нови пари за нов и така излиза доста по-скъп.

Избора на Origo е перфектен !
Купи си за всеки случей и евтин цифров от 5.50 - 6 лв. и първоначално работи с него докато му свикнеш , да не опукаш новия

Неактивен tlt

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: България
Re: Съвет за мултицет.
« Отговор #7 -: 25 Април, 2014, 09:28:23 »
...под 100$ нищо няма да ти хареса, това че тука и за 10$ не може да си позволим е друга бира.

Скоро си взех UT61E за 63$, прекрасен уред....http://www.dx.com/s/ut61e

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Съвет за мултицет.
« Отговор #8 -: 25 Април, 2014, 10:07:03 »
Цифров мултимер за лампови схеми е меко казано безсмислена покупка,с такъв може да се мери само захранващо напрежение и то ако е добре филтрирано,а такова в старите радиоапарати не съществува.
0878640251

близо до София

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвет за мултицет.
« Отговор #9 -: 25 Април, 2014, 10:30:11 »
Цифров мултимер за лампови схеми е меко казано безсмислена покупка,с такъв може да се мери само захранващо напрежение и то ако е добре филтрирано,а такова в старите радиоапарати не съществува.

Глобалните прозрения нямат свършване....
В един друг форум, Наско, др. SOTON, ми каза на мен и на други колеги, че не иска да говори с нас, защото, той се занимава само с "висша електроника", а не като нас, с обикновенни схемички. На въпроса ми, що е то "висша електроника", той, разбира се не ми отговори, така че.....без коментар....
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съвет за мултицет.
« Отговор #10 -: 25 Април, 2014, 10:36:37 »
Айде да не преувеличаваме :) Да не си мислиш че стрелковите с измервателна система с постоянен магнит измерват ефективна стойност? И те измерват точно същата средна стойност както и цифровия, единствената разлика е входното съпротивление и честотната лента. С цифровия мултицет може съвсем успешно да си ремонтира лампова техника, стига да разбира какво прави и каква е разликата между цифровия и стрелковия мултицет. Не отричам че е добре да има И стрелкови. Относно опукването, повечето свесни мултицети (предполагам и този за който съм му дал линк) имат защита, и толерират до около 250 волта напрежение на входа на всеки обхват. Имам UNI-T M890F от 14 години и няколко пъти ми се е случвало да го включа към мрежата на обхват за измерване на съпротивление и не се е повредил. По-хубавите мултицети имат защита до 600 волта на всеки обхват. Така че ако си вземе свесен мултицет няма и толкова бързо и лесно да го отпука.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвет за мултицет.
« Отговор #11 -: 25 Април, 2014, 10:47:57 »
Както се казва в един стар руски виц, перефразирам, най-накрая дойде Origo и разреши проблема.... :)
« Последна редакция: 25 Април, 2014, 10:55:19 от gmateev »
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Съвет за мултицет.
« Отговор #12 -: 25 Април, 2014, 12:53:06 »
SOTON - какъв е проблема да мериш с цифров мултицет, в лампова техника?
Не говоря за мултицет от 5лв. който на анодното мери  каквото си иска с девиация 20-волта :D
Имам достатъчен опит, и смея да твърдя, че добър цифров мултицет, практически покрива всички нужди от измерване...с много малки изключения за които си пазя един стрелкови.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1534
  • Населено място: Варна
Re: Съвет за мултицет.
« Отговор #13 -: 25 Април, 2014, 13:57:36 »
Момчета, ще ви опиша следния случай: преди месец бях закачил паралелно на говорителите осцилоскоп и 3 мултицета, осцилоскопа показваше амплитуда 20в от връх до връх, цифровия MS8226 DMM- 15в, цифровия JT168-4.5в, а стрелковият Ц43103/2 - 7в сигнала синусоидален от генератор, около13kHz (не го чувам и не ме дразни). Хайде кажете на кой от всичките да се доверя??? :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съвет за мултицет.
« Отговор #14 -: 25 Април, 2014, 15:16:34 »
Ами ясно е че в случая верно е било показанието на стрелковия, не забравяй това което казах в началото - Честотната лента. Основния проблем на евтините цифрови мултицети е ограничената честотна лента, над 4-5 килохерца никак не ги търси. Скъпите True RMS работят адекватно до около 300к. Стрелковите и те до там някъде. Не виждам обаче мерейки постояннотоковия режим на лампите или захранващите напрежения за какво ти е тая честотна лента? При ремонт на телевизори е малко по-друго разбира се.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |