| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel  (Прочетена 87015 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1161
  • Населено място: Пловдив
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #225 -: 09 Октомври, 2017, 23:51:28 »
:good: :drinks:
Браво на колегата Стършел/Иван/

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #226 -: 20 Октомври, 2017, 20:44:23 »
Още едно спасено апаратче и вече част от моята колекция. Унгарско радио, малко извън общоприетото за тези години. Уж евтино направено пък иначе има елементи на разкош, вижда се от снимките. Използван е малко крепеж, има доста захванати неща със закривени ламаринки... Зхранващия траф не е стегнат с шпилки а с дебела закривена тел... Станен е, но много солидно е направен превключвателя за обхватите. Целия бобинем блок е подвижен, контактите са разположени на голям диаметър с голям ход и много голям резерв в хода на пружиниращите елементи. Освен това постоянно се притриват и така се почистват. Абе според мен макар със схема като нашите апарати от 54-55г., много по-добре направен.
Лампи: ECH21, ECH21, EBL21, EM4, АZ1.
Има и разтягане на обхватите (отделна скала)!

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #227 -: 20 Октомври, 2017, 22:53:38 »
Честито, styrshel, то има, няма и ни покажеш поредната придобивка! Както го описваш, има интересни решения, то и това е чара на хобито, да видиш, проучиш, сравниш, как се е развивала техниката, не само по години, а и по марки. Мисля си,  дали има начин, да се направи раздел в Сандъците, в който да се подреди всичко, по години, как се е развивала определена фирма, с материалите публикувани от всички нас, т.е. събрани, съхранени, ремонтирани, реставрирани или както щете, но в момента са в оригинален вид, не само визуално и то, в България (разбира се, с препратки от кого, къде, кога)!? Иначе, всеки от нас подхвърля по нещо, кой какво и как го е направил, в което всъщност ни е и гъдела на хобито, но един ги представя в завършен вид, друг какви са му проблемите, но някак нещата се размиват. Т.е. това трябва да го има, но който иска да се запознае  с историята (не само на аудио техниката), да може да види какво има съхранено в БЪЛГАРИЯ!
0888981645, 072365106

dakata.radio

  • Гост
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #228 -: 20 Октомври, 2017, 23:02:39 »
Стършел, тук вече ми скри шапката! Не знам какво да кажа! То това радио чисто ново не е изглеждало така! Просто забележка няма, това е... :o :hi:

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #229 -: 20 Октомври, 2017, 23:37:31 »
Красиво е! Браво Иване!

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #230 -: 21 Октомври, 2017, 01:04:51 »
     styrshel,
     Прекрасно е, но моля те смени "заглавието" на темата си, че като прочета заглавието и после разгледам какво си събрал,  се чувствам направо сиромах. Предизвикваш завист, макар и съвсем благородна.
     Хубавото на този форум е, че съхранява /по-скоро спасява/ история - и българска, и световна, макар  непосветените /като съпругата ми/ все още да не го разбират.

     
... Мисля си,  дали има начин, да се направи раздел в Сандъците, в който да се подреди всичко, по години, как се е развивала определена фирма, с материалите публикувани от всички нас, ...

      Слави, ами ти вече си го направил. Имаш си любима марка, събираш и реставрираш, притежаваш една прекрасна колекция, показваща развитието на марката, но защо толкова късно ни я показа?
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #231 -: 06 Ноември, 2017, 14:30:42 »
Дойде време да се похваля и аз, с това чудо на техниката! Похвала за комсомолците, проектирали и изработили този апарат. Сега разбирам, какво е коствало на колегата Валери, да реставрира много такива чудеса!!!
Две-трети от елементите са струпани под цоклите, на крайната и изправителна лампи. Да бръкнеш под тях е цяло изпитание. Да не говорим, че там е и термистора който се нагрява силно при работа и е опекъл всичко до черен бакелит, включително изолацията на проводниците. За клавишния превключвател е излишно да се говори, термопластична пластмаса, при запояване контактните пера се разкривяват... МЧ кръговете се подграват яко между 2 лампи... Почти няма нещо направено като хората.
Този ще ми е последния!  :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #232 -: 06 Ноември, 2017, 15:26:27 »
Е, все пак да направиш лампов радиоприемник с „транзисторни“ размери изисква своите компромиси в конструктивно отношение. Достоен е за уважение приемника според мен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #233 -: 06 Ноември, 2017, 15:43:10 »
Така е, има такива недомислици, може да е бил проектиран от комсомолци  :) . Но, много ми харесва формата на бакелитовата кутия, някакси фино изглежда, също така и бронзовият надпис. В сравнение с нея например, "Пионер"-а изглежда доста по-грубо.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #234 -: 16 Ноември, 2017, 20:39:35 »
Olympia 542WM, хубав и добре направен приемник. Произведен през 1954г. за нашия пазар, скала на кирилица. Може би заради това в радиомузея информацията е съвсем бегла. Лампи: ECH11, EBF11, ECL11, EM11, AZ11.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #235 -: 17 Декември, 2017, 16:57:55 »
Още една Olympia, по-голяма и по-съвременна, с УКВ 88-100MHz, 1958г. Явно по това време соца се е юрнал да прави по-сериозни приемници. За разлика от Българския Концерт, крайното стъпало е еднотактно, иначе размерите, количеството желязо и тегло са сериозни. Изненедващо добра чувствителност на УКВ.
Лампи:ECC85, ECH81, EF89,EF89, EABC80, EC92, EL84, EM80, EZ80.
 

Неактивен runner

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #236 -: 23 Декември, 2017, 15:13:43 »
Много е хубава! Честито!
Само да попитам, лака така ли си беше, или имаше подобрения от твоя страна? Изглежда ваистина величествена. Наскоро и аз придобих една такава. От първия й собственик, едно страхотно деденце от Русе. Обаче, то се очаква, УКВ-то мълчи. Защото е била преправяна на нашия стар стандарт. Само да намеря време... ще се опитам да го оправя това.
Величествен плиемник! От снимките не се придобива  реалното усещане. Просто - класа!!!
Честито, още веднъж!
LZ2RUN
73!

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #237 -: 08 Януари, 2018, 16:27:26 »
Един транзисторен приемник, много добър според мен и впечатлението ми как работи. Дори през деня лови на средни вълни 10тина станции, а вечер е направо смърт!  :D На дълги освен румънската Антена Сателор, която се лови перфектно, се хваща добре и една полска станция...
Средните вълни са разделени на 2 подобхвата. УКВто е върховно, прекрасен звук...
Липсва дръжката и антената  не е оригинална, но съм доволен заради малката сума която платих.
« Последна редакция: 08 Януари, 2018, 16:47:09 от styrshel »

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #238 -: 24 Януари, 2018, 19:39:29 »
Един 79 годишен младеж!!!


Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #239 -: 24 Януари, 2018, 19:49:37 »
Много добре изглежда, браво.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
10 Отговора
4900 Прегледи
Последна публикация 20 Май, 2014, 23:13:34
от Eltehno

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |