| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Антена за средни вълни  (Прочетена 11382 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1919
  • Населено място: Пловдив
Антена за средни вълни
« -: 11 Май, 2014, 13:03:14 »
Здравейте.
Решил съм са слагам антена на покрива на блока.
Живея на втори етаж от 7 северно изложение. Срещу нас на 20мерта има трафопост.
Моля предложете  какъв кабел да сложа( симетричен или коаксиален) от антената до вкъщи и каква да бъде антената.

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Антена за средни вълни
« Отговор #1 -: 11 Май, 2014, 15:08:03 »
Привет!Зависи от свободното пространство на покрива.Аз лично съм го опасал моя със 5 антени за КВ,радиолюбителски!Ползвам ги и за концертно радио.Ако ти харесва класическият полувълнов дипол с 75 ома коаксиал-става.В твоя случай не е небходимо да го правиш пълноразмерен.Преди години се продаваха готови такива антени - т.н."дълга жица".В единият край е свързан вълновода-единичен изолиран ПВЦ кабел и самата антена по памет-около12 м.гол меден проводник,в двете страни с изолатори-порцеланови "яйца".Достатъчна е за броудкаст,и проста за изпълнение.Дипола ,с вълновод коасиал от своя страна се държи по-добре в условията на 'бозата' в ефира,особено на СВ и ДВ. В нета има достатъчно инфо и за двете -long wire и half wave dipole!Успех и ако имаш затруднения питай смело !  :hi:

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1919
  • Населено място: Пловдив
Re: Антена за средни вълни
« Отговор #2 -: 11 Май, 2014, 22:52:37 »
Утре ще си купя от този кабел.
Дано да е подходящ.
И ще пробвам с права жица между комините 5-6 метра.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Антена за средни вълни
« Отговор #3 -: 11 Май, 2014, 23:39:12 »
Аз си купих кабел за простор. Продават ги в магазините по 1лв. Има дължини по 10 и по 30 метра поне при нас. Слогих му по един изолатор и го опънат до отсрещния стълб през двора. Получи се 27 метра и въпреки, че не е кратно на дължината на вълната, която на 1Mhz е 300 метра, хващам доста станции особено вечер.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1919
  • Населено място: Пловдив
Re: Антена за средни вълни
« Отговор #4 -: 12 Май, 2014, 08:22:06 »
Това с простора е интересна идея. Хем евтино хем слушаш радио и накрая може и дрехите да си простреш.
Мисля че при мен най големия проблем е трафото, и коаксиалния кабел ще е важен елемент в антената.
А искам само от Христо Ботев хоризонт да хана. Май беше на 500 и нещо

Искам да попитам Изолаторите задължителни ли са. Аз мисля да използвам сезал.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Антена за средни вълни
« Отговор #5 -: 12 Май, 2014, 11:24:38 »
Изолаторите са задължителни.Можеш да импровизираш например парче текстолит,гетинакс стъклотекстолит с два отвора 2 броя.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Антена за средни вълни
« Отговор #6 -: 12 Май, 2014, 11:53:38 »
За изолатор става и парче PVC тръба за канализация. Сезала става, но не е съвсем желателен защото като се намокри с вода и може да си влоши изолационните свойства.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Антена за средни вълни
« Отговор #7 -: 12 Май, 2014, 11:57:33 »
Сезала, за едно  лято на слънце, става на нищо - разпада се. Въобще не е добър за тази цел.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Антена за средни вълни
« Отговор #8 -: 13 Май, 2014, 02:38:24 »
Да питам, любопитно ми е, какво се хваща на средни вълни ? Нашенски станции мисля, че няма вече...
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1919
  • Населено място: Пловдив
Re: Антена за средни вълни
« Отговор #9 -: 13 Май, 2014, 09:03:04 »
Хванах Видинския предавател на  576khz "Хоризонт    Видин, РПС Видин-2 - с.Водна, 400 kW"
И на дълги вълни Вакарелския на 261khz  "БНР Хоризонт Парламентарен канал РПС София-5 - с.Вакарел, 75 kW"
За сега имам много шум. Предполагам че трябва да сметна рамената на дипола, но не ми достигат знания.
Сезала ще бъде временно докато се получи добра антена.

Моля за помощ за определяне на дължината на рамената за 576khz

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Антена за средни вълни
« Отговор #10 -: 13 Май, 2014, 10:08:03 »
Просто го забрави за 576к да изпълниш дипола с пропорциите дадени на графиката. Ще се получи обща дължина от едното до другото рамо 780 метра грубо. Може да направиш дипол с дължина от край до край с половината от дължината на вълната за средата на СВ обхвата което са 150 метра, но мисля че пак няма да можеш да го изпълниш, затова може да заложиш на четвърт от дължината на вълната - 75 метра от край до край. А моя съвет е просто да опънеш на покрива колкото проводник можеш и да го свържеш с друг проводник с приемника и толкова.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Антена за средни вълни
« Отговор #11 -: 13 Май, 2014, 13:05:24 »
Концертните приемници са с високоомен вход! Всички описани антени са с нискоомна конструкция и кабели. Ще имате нужда от трансформатор минимум 1:9 и пак няма гаранция, дали даденото радио ще му се зарадва, защото всичките са различни. Направени са да работят с добра земя и ЕДНОПРОВОДЕН въвод от дълга външна антена (високоомна по конструкция). Повечето се справят прекрасно с 20 метра жицъл, но ДАЛЕЧ ОТ ДРУГИ ПРЕДМЕТИ, СГРАДИ И Т.Н. Смисъл не ги опъвайте между комините на покрива, защото не само че вкарвате цялата антена в шумовия облак около сградата, но и капацитета между нея и покрива ще и съсипе качествата. Никакви коаксиали, който и да твърди, че широколентовите трансформатори са лесна работа - пробвайте и гледайте как става! Единствения начин е с активни схеми и пак е сложно, защото няма нищо стандартно във входните вериги на концертните приемници - всичките са с разлики във входния импеданс, особенно вариращ за различните обхвати. Опъвайте 3-4 квадрата многожилен изолиран кабел (например H05V,H07V (ПВА2)) между два изолатора. За изолатори слагайте или яйца керамични (по 2 на страна!) (например http://bfra.bg/index.php/bg/market/17-others/34-), или използвайте дебел плексиглас/пвц на плочка. Втория вариант е по-лош, защото ако се счупи изолатора, антената пада. А 30 метра 4 квадрата проводник опънат тежи бая (а със леда зимата става опасно!)...докато при "яйцата" счупването не води до падане на антената, поради преплетените кабелни уши. Яйца има много евтино от ибей.
Личен опит - счупи ми се гетинаксов изолатор на 45 метра дълга жица. Остатъкът от изолатора се "настани" в една кола на задната седалка, минавайки без проблем през задния прозорец. Най-шокиращото беше, че го гледах докато стана. Добре, че в този момент нямаше никой на двора пред блока - силата беше достатъчна да пукне на някого главата. От тогава ползвам здрави кабели и яйца само (при тях усилието е компресиращо, а не на опън!). Преди да вдигна антените намазвам изолацията на антенния проводник обилно със силиконова смазка. Тя отблъсква не само водата, но и снега зимата, предпазвайки кабела от обледеняване. Смазката се подменя всяко лято. Пилетата им е яко шок смазката...  :D
« Последна редакция: 13 Май, 2014, 13:17:47 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1919
  • Населено място: Пловдив
Re: Антена за средни вълни
« Отговор #12 -: 14 Май, 2014, 09:21:34 »
Мисля че при моите условия няма как да не ползвам коаксиален и комини  :(

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Антена за средни вълни
« Отговор #13 -: 14 Май, 2014, 10:54:50 »
Абе определено не ти е нужен коаксиал, не знам защо си си внушил че трафопоста бълва някакви смущения. Не е така, поне до колкото е част от мрежата бълва, но нищо повече от собствената ти електрическа мрежа в къщи. Така че спокойто опъни колкото кабел можеш където можеш и пробвай. Със сигурност без съгласуване ще иаш доста по-лоши резултати с коаксиал от оклкото с обикновено парче жица от покрива до вътре.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1919
  • Населено място: Пловдив
Re: Антена за средни вълни
« Отговор #14 -: 14 Май, 2014, 12:24:25 »
С обикновеното парче жица до покрива не хванах нищо а с коаксиала хващам.
Те смущенията не са само от трафото ами и от оптичните мишки, електронните трафове за халогенните лунички, дистанционните, и всякакви подобни други

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |