| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Малка колекция предимно от транзисторни приемници  (Прочетена 35603 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Нови попълнения в колекцията
« Отговор #30 -: 29 Декември, 2014, 23:42:00 »
Това са новите попълнения в колекцията ми и последните може би за тази година:

1. CROWN TRF2300 - произв. 1969/70г. - работи но много тихо дори усилено докрай;
2. Алпинист 407, юбилейно издание по случай Олимпийските игри през 1980г. - произв. 1973/80г. - работещо;
2. Селена B211 - произведена след 1976г - работеща.


Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Новата ми придобивка PHILIPS 204U-37
« Отговор #31 -: 17 Януари, 2015, 12:42:47 »
Това е новото попълнение в колекцията ми PHILIPS 204U-37.
При включване имаше отопление на всички лампи но само толкова. Разглобих, измих и почистих кутията, шасито издухах и почистих цоклите. При опит да подменя глимлампичката, която не светеше изолацията на кабелите водещи до нея се разпадна  :( и се наложи да сменя 4-5 см от тях. Скалата беше доста замърсена отзад и много внимателно я почистих и въпреки, че внимавах забърсах няколко цифри - ще умра от яд ???. Включих го и заработи - не разбрах защо не е работило, вероятно някое краче на някоя лапма не е контактувало добре - не мога да повярвам на късмета си  :) Врътката за увеличаване и намаляване не е оригиналната, някои е направил от дърво копие на бакелитената, явно доста отдавна, защото е изтъркана от въртене, Другия проблем че, че от кутията има отчупено парченце от лявата страна, но не искам да рискувам да я изграждам за сега - не съм пробвал, някой от колегите беше писал, че става с епоксидна смола и бакелитени стружки. Това, което ми прави впечатление, че 2-те лампи - изправителя и крайната, които са една д друга греят ненормално много, но не мога да разбера те или големте резистори на захранването, които са набутани зад тях.
Контолния талон завързан за задния капак допълва автентичния му вид :), само дето не пише никаква година на производство/продажба, според радиомузея са правени през 1941.
Направил съм и клипче как работи /с телефона и не е много качествено/, станцията която звучи е на китайски - появи се за 3-4 минути и заглъхна но достатъчно за да снимам. https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=IoqMIGwWxVw
Чудя се дали да търся по-запазена UCH21, едната изглежда много зле.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Честито ! Много хубаво радио , на моето ми направи впечатление ,че дори без външна антена приема страхотно .

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
        Не се притеснявай за скалата, имам два такива апарата и мога да сканирам по-запазената скала. :)

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
           Моите апарати нямат високоговорители и не мога да ги пробвам ??? а глимлампите са силно почернели.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Честито ! Много хубаво радио , на моето ми направи впечатление ,че дори без външна антена приема страхотно .
Задният капак е метален и служи като антена. Честито, доста е запазено.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Цитат
Задният капак е метален и служи като антена. Честито, доста е запазено.

На моето капака е абсолютно изолиран от антената букса с гетинаксови шайби .

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
При моя наистина буксата на антената е запоена за задната решетка, не бях забелязал.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Имам две подобни такива радиа, шаситата и лампите са еднакви. И на двете буксата за антената е запоена за задния капак:

http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.25522988

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Това горното прилича на един INGELEN, за който преговарям да купя от известно време :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Горното е"Rolan Brand", долното е "Philips", шаситата и лампите им са почти еднакви.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Новите ми придобивки
« Отговор #41 -: 19 Февруари, 2015, 22:16:45 »
Това са новите попълнения в колекцията ми:

1. PYE 1352, произв. 1963г. във Великобритания, работещо - първото ми английско радио;
2. Ingelen TRV 111, произв. 1960г. в Австрия - шайбата на скалата и стрелката липсваха. Стрелката я направих от медна ламарина и е хваната за оста на кондензатора а шайбата е от 6мм стъкло, и е хваната на вътрешната ос, така, че оригиналния механизъм е възстановен,ще залепя месингова ламаринка в средата. Потърсих в ebay и където се сетих но никой не продава дори подобна шайба :-( Не съм го пробвал дали работи, има ли вариант да го пусна по някакъв начин без да купувам 2 батерии по 4,5в, като се има впредвид странното захранване със средна точка?

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Новата ми придобивка - Чайка Р-РМ 61
« Отговор #42 -: 09 Април, 2015, 15:04:30 »
Това е новото попълнение, липсва му говорителя и плата е много мръсен, иначе изглежда добре. Това е модела с 3 лампи и селенов изправител - от къде мога да намеря схема за него - в търсачката излизат само с 4 лампи? Не мога да се ориентирам от къде е отрязан говорителя - има 2 стърчащи кабела /виждат се на последната снимка/ на блока с превключвателите и потенциометъра - ако е от там то стойностите на резисторите не са същите, като на схемата с 4 лампи.
« Последна редакция: 09 Април, 2015, 15:13:17 от TheMechanic »

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Относно транзисторчето със средна точка от батериите правиш следното:два електролитни кондензатора по 470 мкф свързани последователно като + на единия с - на другия свързваш към средната точка а останалия + и - свързваш паралелно на изправителя за 9 волта и съответно с транзистора.Имах навремето един Ингелен със захранване 4 по 3 волта батерии и захранвах с 12 волта и кондензатори както обясних.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Благодаря за съвета, все още не съм го пробвал INGELEN-a Внимавам с тези експерименти със захранванията откакто си изгорих едното SANYO - повечето транзисторни приемници нямат никакви защити срещу обръщане на поляритета, направо горят. Ще пробвам довечера.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |