| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 115921 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #510 -: 28 Септември, 2019, 18:34:15 »
Просто зависи кой как ще процедира относно вграждането на радиомодул в радиоточката! Аз може и да експериментирам по моя начин-да не се маха трафчето, което все пак искам да си остане! Просто всичко трябва да се провери-дали няма изкривяване, брум и други нежелани за слушателя реакции от страна на самата ИС!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #511 -: 28 Септември, 2019, 19:47:34 »
Да, от гледна точка на автентичност е хубаво трафчето да остане, но то е напълно излишно при вграждане на друга платка и със сигурност освен да вреди друго няма да прави. Мисля си, дали пък не е по-добре да си разработиш по-скоро един модул с радио приемник и усилвател с 30 волтов изход. Така ще може към него да си свързваш всякакви точки по свое усмотрение и няма да бараш изобщо точките за модификация. Може да предвидиш и по-стабилна мощност, така ще може да си направиш собствена жична радиофикация у вас.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #512 -: 29 Септември, 2019, 14:20:42 »
Просто говоря по принцип! Но някои хора предпочитат да "побългаряват" радиоточките, като ги оборудват с радиомодули! Един вид ентусиазъм, че може да направят нещо нестандартно и интересно!

Неактивен Mitaka_retro

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: За радиоточките...
« Отговор #513 -: 29 Септември, 2019, 18:50:24 »
Здравейте отново, след известно време дойде и завършека по моят казус.
Светотатство или не, точката е вече факт, сложих интегрален усилвател 2х3 вата с тонкоректор, който свалих от едни счупени колони (намерени на боклука) имаше малко ремонт по пистите на платката и извадих потенциометрите с кабели.
С риск да бъда много критикуван, ще ви покажа какво стана ( за има няма 20 минути работа) може пък да даде идея на някого другиго. И като за мое (или не) извинение имам доста оригинални екземпляри, работещи радиоточки по предназначение тук в апартамента има радиосигнал и точките работят, просто исках много такова ''творение'',а и конкретната точка съм я събирал от 2 счупени една. Поздрави!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #514 -: 30 Септември, 2019, 10:58:17 »
Няма лошо! Добре ти се е получила! Аз лично мисля, че нужда от втори говорител и тонкорекции тази кутия няма, но все пак всеки работи според своите собствени възгледи. За това не аз правя преработката на точки за теб и ти за мен :). От къде се настройва приеманата честота? Втората врътка отпред бих заделил за тази цел, но трябва да се пригоди някак за да бъде удобно, многооборотен потенциометър или някакви други измишльотини :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Mitaka_retro

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: За радиоточките...
« Отговор #515 -: 30 Септември, 2019, 13:41:03 »
Здравей, колега ''origo'', много ти благодаря!
Твоето мнение е значимо за мен, тъй като аз съм впечатлен от това което правите, и какви сте професионалисти..  8) 8)
За втората врътка - тя е тонкоректора, набита за потенциометъра както вие правите.
Със сигурност историята няма да свърши до тук, и за вбъдеще ще продължа с това дело.
Като цяло теоретически е глупост да се слага втори говорител, обаче противно на много твърдения стереото се чува адски хубаво, като за тази малка аудиосистема, поне моите очаквания са задминати, твърдя смело!
Цялата работа беше да си я пускам на лаптопа или телефона и да и пускам радиа от интернет или друго, и наистина съм доволен.
Поздрави! 8)

Неактивен Mitaka_retro

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: За радиоточките...
« Отговор #516 -: 23 Октомври, 2019, 14:33:54 »
Здравейте отново !
Реших да ви покажа и новия експонат в ''колекцията'' .
Тя е от последния модел,произвеждани в гр Белица,на практика чисто нова, аз отлепих тиксото. 8)
Със сертификат и гаранционна карта.
Снимки:

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #517 -: 23 Октомври, 2019, 23:29:57 »
А, 3-ватовата радиоточка, която не свири по-добре от 2-ватовата,защото това зависи не от мощността на самия говорител, а от големината му! Като сравним двата говорителя, ще чуем, че 2-ватовия свири по-точно от 3-ватовия, затова ценя точно тези радиоточки с 2-ватов говорител! Но за колекция става! В началото на темата един колега беше представил всички говорители, използвани в радиоточките през годините!

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: За радиоточките...
« Отговор #518 -: 25 Октомври, 2019, 08:31:50 »
А, 3-ватовата радиоточка, която не свири по-добре от 2-ватовата,защото това зависи не от мощността на самия говорител, а от големината му! Като сравним двата говорителя, ще чуем, че 2-ватовия свири по-точно от 3-ватовия, затова ценя точно тези радиоточки с 2-ватов говорител! Но за колекция става! В началото на темата един колега беше представил всички говорители, използвани в радиоточките през годините!
ВЕ 154 има по широк честотен обхват от В0 0825 затова има разлика в звуковото качество.Колега от форума в своя тема беше показал модела Тонмайстор и обяснил различията в производството.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #519 -: 25 Октомври, 2019, 11:17:30 »
Точно така беше, а най-интересното е, че тази радиоточка е произведена в Завода за пластмасови детайли, което ме навежда на мисълта, че в "Гроздан Николов" е спряно производството на радиоточки, а е минало към "Респром"-В.Търново, с което е променена модификацията на изделието-по-малък говорител, увеличен с 1 W, т.е. 3 W, а другият говорител, чиято радиоточка бе представена с тонкоректора, е 154 Б4, с 0,5 W мощност-размерите са като на стария, 2-ватов, но е с по-малка мощност! Изглежда, след краха на социализма, са решили да променят звуковата мощност, т.е. да я намалят!

Неактивен Mitaka_retro

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: За радиоточките...
« Отговор #520 -: 25 Октомври, 2019, 19:38:06 »
Аз бих искал да споделя и друго нещо,което ми е направило впечатление.
Точно тези, с големите говорители (БЕ 154 и БЕ 154 Б4) са с изключително качество на изработка на самата пластмаса,за разлика от тези с ВО 0825,на пръв поглед разликата не си личи, но я има. Имам от тях 3,и трите съм ги заглаждал със шкурка да не дерат по ръбовете. :)

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: За радиоточките...
« Отговор #521 -: 26 Октомври, 2019, 09:07:14 »
Петърчо да отбележа,че изходната мощност на радиоточките не се определя от високоговорителя,а от съгласувания трансформатор.Дори и 10 вата говорител да се сложи тя пак ще дава 0,3 вата.Поради прекратеното производство на високоговорителя ВЕ154 и други модели се е наложило поставянето на ВО 0825.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #522 -: 26 Октомври, 2019, 14:22:34 »
Да, това казах и аз! ВЕ 154 е заменен с 154 Б4, а другия е ВО 0825, защото по всяка вероятност всички машини са демонтирани от завода в Благоевград!

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #523 -: 26 Октомври, 2019, 15:09:49 »
Да, това казах и аз! ВЕ 154 е заменен с 154 Б4, а другия е ВО 0825, защото по всяка вероятност всички машини са демонтирани от завода в Благоевград! А и имам една забележка към производителите на радиоточки, а тя е, че липсва име на завода-производител, модел, година на производство, докато при уредите, произведени от несъществуващия вече завод "Елппом"-Варна, които присъстват в колекцията на Антон Оруш, всички тези данни ги има отпечатани върху табелките на всеки уред! Дали ще е бойлер, пералня или печка-няма абсолютно никакво значение-пише си всичко! Докато при радиоточките е точно и обратното-липсва всякаква подробна информация за самите тях!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #524 -: 26 Октомври, 2019, 19:07:45 »
Както и на повечето електронни продукти. Домакинските уреди са доста по-различка категория според мен!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |