| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Макети за обучение по радиотехника  (Прочетена 23438 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Здравейте съфорумци!
Към края на лятото съм планирал да започна разработката на серия от макети по радиотехника. Според плана, макетите ще бъдат разделени в няколко групи:
1) Радиопредаватели - лампови, транзисторни и интегрални за дълги, средни и къси вълни (за УКВ си има достатъчно дреболии на пазара, ще има поне един клас Е за средни/дълги/къси), с АМ и CW;
2) Лампови радиоприемници - линейни(2-3) и един супер;
3) Транзисторни радиоприемници - линейни(2) и един супер;
4) НЧУ - лампови (2-3), транзисторни(2-3) и интегрални(3);
5) Захранвания - лампови, транзисторни и интегрални, включително импулсни;

Всичката документация ще бъде свободно достъпна!
Обръщам се към всички вас за помощ в избора на схемни решения, за тестване и разработка. Нека заедно направим нещичко за спасяване на нашето прекрасно хоби. Аз ще се погрижа светът да разбере - училища, университети, интернет и т.н.
Нека желаещите да ми пишат тук. Скоро ще публикувам точен списък с типовете макети, по който ще започна работа.

Желая всичко най-хубаво!
LZ1SWE
Билян
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #1 -: 15 Юли, 2014, 10:41:09 »
Похвално начинание! :good: :good: :good:

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #2 -: 15 Юли, 2014, 12:43:18 »
Какво се разбира под "макет"?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #3 -: 15 Юли, 2014, 16:41:28 »
Браво за идеята  :drinks:

Под макети, имаш предвид нещо като китове ли ? Старите китове за радиоприемници разглобени ?

Нови части стари схеми. Всеки да може да си сглоби нчу то на Мелодията и Ботев-а

За Лампово НЧУ ти препоръчвам, като най-масова Схемата ЕАБЦ80+ЕЛ84, за захранването имаш вариант Грецов траф + грец като на по новите шкафове или ЕЗ81 + същия траф с допълнително отопление за кенетрона. Трафовете евтинко май бултраф могат да ги мотаят ако им се занимава.

Селенови изправители нови , чак от Индия трябва да поръчваш та и с диоди си е някакъв компромис
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #4 -: 15 Юли, 2014, 16:54:13 »
Ще следя темата с интерес !

73 !
LZ1VSA

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #5 -: 15 Юли, 2014, 17:16:05 »
Е защо с EABC80 когато може да е с някой нормален двоен триод, защо са му тук 3-те диода в балона? Може предусилвателя да е SRPP или каскод, така и двата триода ще се употребят.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #6 -: 15 Юли, 2014, 19:25:10 »
Задълбахте се в най лесната тема- НЧУ, другите според мен са много по-тежки за изпълнение, но като е тръгнало така да кажа и аз моето мнение: Има лампи специално за НЧУ, напр. ECLXX, с тях е много просто и лесно, например усилвателя на грамофона Бамбино!

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #7 -: 15 Юли, 2014, 21:02:46 »
Ето ти предавател,прост и надежден.Това съм го правил и на средни вълни,на 160м.

http://nmwilliam.tripod.com/el84.html

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #8 -: 16 Юли, 2014, 11:39:02 »
Веднага стана спора!  :D Нека изясня какво имам пред вид под макет. Качвам няколко снимки, но искам да подчертая че те са само за ОРИЕНТАЦИЯ. Изборът на материали, графичното оформление и т.н. подробности ще е нов. Нека да започнем обмена на идеи за схеми след като кача списъка с модели. Все пак трябва да се ограничим в някакви граници, не зная за вас, но аз мога да се подхлъзна и да измисля 200 варианта за една седмица. Бих искал да изкоментираме общия вид на отделните категории. Мисля ламповите схеми (радио, НЧУ) да бъдат реализирани на хоризонтални плоскости с изпечатана схема и разположени отгоре компоненти, както е НЧУ-то на снимката. Транзисторните схеми (радио, НЧУ) мисля да реализирам на платка с пистите отдолу и с изпринтена схема отгоре. Захранванията са по-особенни и трябва да се спазват някои правила за безопасност. Предполагам, че някакъв тип кутия (метална или пластмасова) би могла да стане база за цяла поредица лампови и полупроводникови схеми, трансформаторни и импулсни. Всичко е въпрос на правилен избор на решения. Ето малко снимки  - храна за размисъл.
П.П>
"Ето ти предавател,прост и надежден.Това съм го правил и на средни вълни,на 160м.
http://nmwilliam.tripod.com/el84.html"
Тази схема е просто страхотна, и аз съм я изпълнявал 2 пъти. Имам я на ум за макетите на еднолампов предавател. Въпреки че така ме сърби да сложа 6П3С!!!  :D :D :D
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #9 -: 16 Юли, 2014, 13:03:09 »
ЕАБЦ80 я предлагам понеже така си е схемата в апаратите, Не е идеята за някакво нчу, ами за едно от най-ползваните в нашите апарати.   Лампата е евтина . Защо не/


Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #10 -: 16 Юли, 2014, 15:33:48 »
Класическата схема със 6П3С - първият ми пиратски предавател в детските години.
http://forum.cxem.net/index.php?showtopic=89149
 :D

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #11 -: 16 Юли, 2014, 23:20:42 »
 :hi:
Относно секцията лампови предаватели предаватели си мисля следното. Тъй като всички знаете, че вариантите, които бихме нарекли фундаментално важни, са най малко 10 , какво ще кажете за следните комбинирани варианти:
1) Еднолампов предавател CW с лампа с една система, за ДВ, СВ или КВ. Сменяеми честотно задаващи елементи и може би някои стойности на режимозадаващи такива. Входове за VFO, с кварц или с LC кръг, и за модулация.
2) Двулампов предавател CW с две лампи (в краен случай една с две системи) тип MOPA (Master oscillator Power Amplifier), например Триод-Пентод/Тетрод. Пак така с обхватите и входовете.
3) Лампов модулатор АМ, или за анодна модулация с трансформатор , или със серийна лампа за модулация във втора решетка на тетрод/пентод.

За първия може да се тества варианта с ЕЛ84, предложен от колегата. За втория може дори два броя 6П3С, въпреки че чифт триод-пентод в един балон би било по-разумно. Важното е не да е перфектно а да работи нормално и да се забавляват всички. Ето един вариант за G2 модулатор (тоз може да се справи и с доста големи лампи!) Серийната лампа може да се смени с друго. Например с 807 за красота...
(Едно голямо благодаря на RadioMorningstar за прелестната схема!)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #12 -: 17 Юли, 2014, 00:00:28 »
Тук има много умна конструкция с една лампа!
http://www.radiomuseum.org/forum/hi_fi_am_transmitter.html
А тук с двугейтов полевак:
http://www.radiomuseum.org/forum/ein_kleines_selbstbau_heimsenderchen_mit_dual_gate_fet.html
Обсъдени са и особенностите на ралични изходни вериги и антени.
Мисля, че тази я бях качвал по темите:
http://www.radiomuseum.org/forum/modulator_fuer_lang_und_mittelwelle.html#post114490
И за край, едно предавателче с кварцов генератор, модулацията може да се направи по захранване както при Grenade:
« Последна редакция: 17 Юли, 2014, 00:08:36 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #13 -: 17 Юли, 2014, 12:00:21 »
Ето вариант за аноден модулатор, пак от Морнингстар:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #14 -: 01 Август, 2014, 23:28:19 »
Днес поръчах 10 бройки интегрална схема ТА7642 (наследник на МК484, 1.4$ за 10 броя) и две бройки СХА1600Р (3$ на брой). И с двете могат да се реализират много свестни АМ приемници за ДВ, СВ и КВ. Ще публикувам тук всички резултати от експериментите ми. Схемите ги има все още в големи бройки и не са рядкост. Ако станат хубави приемници ще купя по-големи количества да има за всички. :)
Мисля да използвам прекрасните TDA7052 като НЧУ, имам много положителен опит с тях!
От тези схемки ще станат страхотни макети за интегрални приемници. ТА7462 е линеен, СХА1600Р е суперхетеродинен с 55кХц междинна честота, позволяваща вграждане на МЧФ в схемата.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |