| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Макети за обучение по радиотехника  (Прочетена 23447 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #45 -: 26 Август, 2014, 09:07:50 »
Идеалния диод е лоша идея, ОУ ще се справя трудно със сигнали 1 мегахерц и ще стане по-скапан диод от обикновен германиев точков диод. Относно детекторния на УКВ, бях се възпламенил по него преди 10тина години. Имаше и един немец който много по-подробно обясняваше нещата в неговата страница, но като цяло, това е абсурдно и трябва да го забравиш. Работи ако имаш 3 станции равномерно разпределени в УКВ обхвата по 50 киловата всяка, с пряка видимост към предавателя. Във всички останали случаи е загуба на време да се прави конструкцията.
Както винаги пламенен в отговорът си... :D . Сложи TL071 и  германиев диод в сехмата и после пак ще си говорим кое е скапано и кое не - пробвал съм я с доста добри резултати. А по отношение на ФМ детекторът - тази схема не я знам как е, но бях правил един вариант с резонансна кухина - тук е описан в последния пост - http://theradioboard.com/rb/viewtopic.php?t=2609 , само дето извъртях всякакви диоди и най-накрая се спрях на някакъв без маркировка. Много добро радио!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #46 -: 31 Август, 2014, 14:31:48 »
Привет на всички! Прегледахте ли списъка с макетите? Има ли желаещи да поемат някоя от схемите? За сега има двама - ONZI и ian, на които искам да кажа едно голямо благодаря, за това че решиха да отделят време, средства и да положат усилия за общото добро!  :hi:  :master:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #47 -: 02 Септември, 2014, 23:01:03 »
Здравей колега,
и аз бих се заел с някой от макетите, не от финансов интерес, а за да се учат по-младите (не че и аз съм много стар) и начинаещи колеги на това изчезващо вече хоби :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #48 -: 02 Септември, 2014, 23:31:07 »
Добре дошъл на борда! Радвам се, че идват нови хора. :)
Заповядай - https://dl.dropboxusercontent.com/u/25901379/spisyk%20maketi.txt - избирай си и ми пиши на лични да обсъдим вариантите!
Поздрави!
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #49 -: 24 Септември, 2014, 08:49:08 »
Привет колеги!
Какво става? Само трима от вас ли смятат, че си заслужава да се отдели време, усилия и малко средства за такава кауза?
 :(
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #50 -: 24 Септември, 2014, 11:36:08 »
Имам една платка от радио, без НЧУ-то, когато го свръзвах към ламповия усилвател се чуваше слабо. Изпълних една от приложените схеми за транзисторен предусилвател. Използвах обаче р-п-р транзистор МП-42 и получих доста добър усилен изходен сигнал (не си спомням точно колко видях на осцилоскопа, може би около 20-30 пъти).   :drinks:

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #51 -: 23 Февруари, 2015, 13:44:06 »
С известно закъснение се включвам в темата, не знам дали се е стигнало до реализации на някои проекти. Ако все още има интерес имам книга - съветска- с макети на разни лампови устройства . Те са доста по-голямоформатни ,защото са използвани в училища за онагледяване . Имам и снимки на еднолампови и други приемници - перфектно изработени- ще ги открия и покажа тук. Сега ще сложа макет на детекторен приемник ,който ми направи впечатление тези дни , от списание Радио е - българското. [ Посоченият файл е недостъпен ] [ Посоченият файл е недостъпен ]

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #52 -: 24 Февруари, 2015, 08:26:53 »
Може ли книгата? С голям интерес ще я прегледам!  :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #53 -: 28 Януари, 2019, 15:00:01 »
Ще изкопам доста стара тема, но днес се ровя из интернет за нещо подобно и тъкмо се зарадвах видях че темата е замряла. Искам да намеря накяква схема за FM приемник, който да пусна към входа на усилвателя. Търся нещо простичко, защото ще хвана малкия да го сглобява. Нямам претенции за чип, транзистори или дори нещо с една лампа. Дали има шанс тая тема да се възроди или по скоро не?  :hi:
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #54 -: 28 Януари, 2019, 17:10:14 »
нещо  такова предполагам ще ти свърши работа:

https://www.ebay.de/i/253774272031?chn=ps

схемата я има, просто трябва да си я прерисуваш от 4те снимки, щото на различните снимки различни части от нея са закрити. Но се вижда цялата на всичките снимки общо и може да го пробваш.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #55 -: 28 Януари, 2019, 17:16:19 »
Да, нещо такова. Не искам да взимам готов КИТ. Дали има някаква така схема или подобна с достъпна лампа в БГ?
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #56 -: 28 Януари, 2019, 17:27:04 »
Точно това ти казвам.

РАзгледай снимките, Схемата е снимана на 4 те снимки, може да си я прерисуваш със все стойностите на елементите и си готов.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #57 -: 28 Януари, 2019, 17:48:45 »
Ето ти я схемата
110107-0

Лмапата е 1a2 за  батерийно отопление от 1.4в

https://www.ebay.de/i/253774272031?chn=ps
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #58 -: 28 Януари, 2019, 18:48:44 »
Хубава тема беше, но явно нищо не стана. Биляне, дай един CW QRP предавател да направим бе.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Макети за обучение по радиотехника
« Отговор #59 -: 29 Януари, 2019, 11:36:33 »
Един съвет за УКВ приемника:
Първо трябва много да внимаваш в ръцете на малкия да попадат схеми работещи с опасни напрежения!
Второто нещо което е много желателно - да бъде нещо, което в крайна сметка да проработи. Иначе разочарованието за малкия ще бъде голямо! Имай предвид, че най-простите схеми в УКВ са най-капризни от към настройка за да извадят звук изобщо. Както бих казал, те са по-скоро за чесане на крастата на напреднали любители, от колкото за начинаещи.
В общи линии мнението ми е, че няма достатъчно проста схема на УКВ за начинаещ, която да гарантира работоспособност. Може би, наистина най-простия вариант, който все пак ще извади звуци е нещо с TDA7000. Читава интегрална схема, външно се нужда е от няколко кондензатора, резистора и един единствен трептящ кръг. Разбира се, изпълнението е добре да бъде или на добре проектирана платка, или на медна неецната платка тип „умряла буболечка“. Та това е моя съвет, потърси нещо с TDA7000. Схемата на приложение от дейташийта е достатъчно адекватна, и може да мине и без входния кръг. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |