| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: часовник с ИН-4  (Прочетена 11910 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: часовник с ИН-4
« Отговор #15 -: 08 Януари, 2017, 19:42:30 »
Аз също съм се запалил по такъв часовник с Arduino  и ИВ 3 имам и още 3 модела . Ако някой сподели нещо по темата ще съм благодарен .

Неактивен joppo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: София
Re: часовник с ИН-4
« Отговор #16 -: 08 Януари, 2017, 20:41:18 »
Ето това
http://www.instructables.com/id/Driving-two-Nixie-tubes-with-an-Arduino-via-a-shif/?ALLSTEPS
 упътване съм ползвал за основа и е ОК. че има доста "боклук" по темата с тези индикаторни часовници в нета, за съжаление малко от тях стават.
тук примерът е с 2 лампи, но по идентиен начин се добавят и още 2 или още 4 лампи към ардуиното и става цял часовник. за shift out регистър съм ползвал SN74HC595N , че не успях да намеря този от примера;

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: часовник с ИН-4
« Отговор #17 -: 08 Януари, 2017, 23:49:10 »
Ето това
http://www.instructables.com/id/Driving-two-Nixie-tubes-with-an-Arduino-via-a-shif/?ALLSTEPS
 упътване съм ползвал за основа и е ОК. че има доста "боклук" по темата с тези индикаторни часовници в нета, за съжаление малко от тях стават.
тук примерът е с 2 лампи, но по идентиен начин се добавят и още 2 или още 4 лампи към ардуиното и става цял часовник. за shift out регистър съм ползвал SN74HC595N , че не успях да намеря този от примера;
С ардуино е бързо и лесно но не е интересно,имам три разни платформи на ардуино но спрях да ги ползвам поради лесното изграждане.Нека да си го събере на дребна логика.Стари схеми има навсякъде,чипове се намират а кефа след подкарване е двоен.Макар че не съм много откровен,имам 8 лампови индикатора и още не съм си направил часовник от тях но със сигурност няма да е на ардуино.
73!

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
  • Населено място: България
Re: часовник с ИН-4
« Отговор #18 -: 10 Януари, 2017, 02:23:54 »
 с обикновени логики консумира много енергия

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Населено място: Варна
Re: часовник с ИН-4
« Отговор #19 -: 10 Януари, 2017, 08:58:12 »
с обикновени логики консумира много енергия
Това не е съвсем вярно. CMOS серията не харчи почти нищо. Да не говорим че има чипове брояч и дешифратор в едно -4017 (176ИЕ8, 561ИЕ8), така че остават само драйверните транзистори за лампите. За тактов генератор от години ползвам платка от ккитайски кварцов часивник със стрелки за 1 лв., дава направо секундни импулси...

Неактивен joppo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: София
Re: часовник с ИН-4
« Отговор #20 -: 10 Януари, 2017, 09:06:06 »
Не съм много запознат, но с тоя CMOS вариант можеш ли да си имплементираш slot machine effect? Да няма тва катодно отравяне, дето всички пишат по форумите?

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Населено място: Варна
Re: часовник с ИН-4
« Отговор #21 -: 10 Януари, 2017, 12:36:56 »
Не съм много запознат, но с тоя CMOS вариант можеш ли да си имплементираш slot machine effect? Да няма тва катодно отравяне, дето всички пишат по форумите?
Еееее, много ясно, че със статични схеми няма как да се получат тези ефекти. На когото му е важно да се въртят цифрите веднъж на час, ден или друг период и си няма друга работа, а да стои да ги чака и да се кефи, ще ползва микроконтролер. Аз предложих прост и икономичен вариант.
Виж, ако има сверяване през GPS, това е сериозна екстра!!!
"катодно отравяне", не мога да коментирам, мисля че то касае лампи с термо-емисия.
« Последна редакция: 10 Януари, 2017, 12:44:41 от styrshel »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: часовник с ИН-4
« Отговор #22 -: 10 Януари, 2017, 13:24:10 »
Много рядко май могат и катодите на лампите с тлеещ разряд да се окислят или свържат с някакъв химичен елемент присъстващ в балона който да доведе до несветещи части от катода. Но не мисля че редуването на цифрите по някакъв начин ще предотрвати това явление. Погледнато така какво става ако една такава лампа е стояла на съхранение 30+ години? Аз знам че след дълъг престой нищо им няма, следователно и при много бавно редуване на цифрите не мисля че ще има някакъв проблем. Основното нещо което довежда до край на живота на тези индикатори е разпрашаването на катодите при работа и постепенната метализация на стъкления балон отвътре което все повече влошава видимостта и яркостта. Т.е. става така че лампата свети но не се вижда (или се вижда трудно) но всичко това са ефекти след няколко десетки хиляди часа, при някои лампи над 100 000.
Трябва и аз да пусна една тема за моя часовник с такива лампи който пуснах това лято, скоро се сдоби с кутия, която не му подхожда хич на стила, но все е нещо, а като измисля по-добра може да го преместя.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: часовник с ИН-4
« Отговор #23 -: 10 Януари, 2017, 13:33:52 »
Опа! Това вече е интересно! Митак, чакам с нетърпение, ако може и картинка (схема)!  :drinks:
Омраз!

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
  • Населено място: България
Re: часовник с ИН-4
« Отговор #24 -: 10 Януари, 2017, 13:42:55 »
styrshel, имах предвид 155 серия.  за индикатора какво пречи да се сложи син лед индикатор със зелен светлофилтър получава се като  като луминисцентен иникатор със зелено синя светлина . хубавото е че сините индикатори консумират много малък ток и светят ярко но дали се намират

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: часовник с ИН-4
« Отговор #25 -: 10 Януари, 2017, 17:33:25 »
Това не е съвсем вярно. CMOS серията не харчи почти нищо. Да не говорим че има чипове брояч и дешифратор в едно -4017 (176ИЕ8, 561ИЕ8), така че остават само драйверните транзистори за лампите. За тактов генератор от години ползвам платка от ккитайски кварцов часивник със стрелки за 1 лв., дава направо секундни импулси...


Това за китайският тактов генератор никога ни ми е минавало през главата.

Аз се заглеждам по тази схема от известно време понеже имам такива лампи.
http://www.gregorkarnas.com/radio/projekt/nixieclock/index.htm

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: часовник с ИН-4
« Отговор #26 -: 10 Януари, 2017, 18:57:32 »
То схема винаги можеш да си измислиш, аз лично бих те посъветвал дори да ги правиш с микроконтролер да не правиш динамична индикация, напривер може статична със серия от преместващи регистри в които да зареждаш информацията. Определено е МНОГО трудно от към опроводяване на платката и брой елементи, обаче лампите се натоварват по-малко и е по-малко вероятно да получиш сини сияния вътре. Същевременно се постига и висока яркост по-лесно. Но не мога да те стимулирам към статична, като знам колко работа е опроводяването и запояването после!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: часовник с ИН-4
« Отговор #27 -: 12 Януари, 2017, 19:43:45 »

Това за китайският тактов генератор никога ни ми е минавало през главата.

Аз се заглеждам по тази схема от известно време понеже имам такива лампи.
http://www.gregorkarnas.com/radio/projekt/nixieclock/index.htm
Ползвам мега или пикове с кварцове на 4,9152 Mhz  или кратни,точноста е добра за обикновенни цели.
Най добрите кварцове са от компютърните дъна за подобни проекти.
73!

Неактивен joppo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: София
Re: часовник с ИН-4
« Отговор #28 -: 22 Февруари, 2017, 10:29:30 »
Успях да натъпча кабелите в тази кутия, та ето резултата. Добре щеше да е да го поразкрася малко, но за козметичните неща най-малко време остава
pic 1, pic 2, pic 3, video

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: часовник с ИН-4
« Отговор #29 -: 22 Февруари, 2017, 18:48:47 »
Да нямаш предвид 4.194304 MHz кварцове? Защото честотата която си цитирал не ми изглежда смислена за двоично деление.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |