| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: С какво да заменя тези крушки ?  (Прочетена 6424 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
С какво да заменя тези крушки ?
« -: 10 Август, 2014, 13:40:01 »
Здравейте,
колата ми кара 21-вата си година и вече смятам, че мога да я обсъждам във форума. Въпреки преклонната си възраст, тя има пълен ел.пакет освен на шибедах-а. Вчера ми се наложи да разглобявам таблото, за да сменя радиатора на парното. Нямате представа какъв ужас преживях. За да не го описвам с думи, ето снимка:
16795-0

Но да се върна на темата, копчето за регулиране на огледалата, както и всички други, светеше някога. И понеже свалянето му е предизвикателство в нормални условия, реших сега да се заема със смяната на крушките му защото с времето изгоряха. Изправен съм пред трудна задача с намирането на подобни крушки. Пускам снимки, за да стане ясно за какво иде реч:
16797-1
16799-2

Не мога да сложа диод защото няма къде да му лепна резистора, знам че има диоди на 12V, но първо не мога да намеря евтини такива и второ те светят челно напред, а на мен ми трябва да осветяват един световод настрани. С диоди мисля пак ще стане, но въпроса е от къде такива малки на 12V. Ако пък има крушки, още по-добре.

Неактивен Stemp

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
  • Населено място: Пловдив
Re: С какво да заменя тези крушки ?
« Отговор #1 -: 10 Август, 2014, 14:47:16 »
В Пловдив-Викиват има подобни лампички 3мм на 6мм,има 12в и 14в.Взимал съм от същите за колата за осветяване на картинките на копчетата като идеята ми беше най-напред да ги заменя със светодиоди но при мен лампичките не са отзад на копчетата а са на 90 градуса спрямо бутона и минах пак на лампички.В ляво е въпросната лампичка а до нея за ориентация като големина е от които се слагат масово по таблата на колите,мисля че се водеха 1,2вата.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: С какво да заменя тези крушки ?
« Отговор #2 -: 10 Август, 2014, 14:57:47 »
Мисля, че някои мигащи новогодишни лампички може да свършат работа. Ако имаш стар гирлянд може да пробваш.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: С какво да заменя тези крушки ?
« Отговор #3 -: 10 Август, 2014, 16:46:02 »
Подкрепям колегата Stemp. Тези лампички които той е казал са за панели за автокасетофони и прочее. Слагал съм такива в копчета за ел. стъкла, за ел. огледала и други. По-малки са, но стават идеално. Има ги и в различни цветове - червено, зелено, оранжево. Трябва да питате в магазините за ел. части. Успех. :)

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: С какво да заменя тези крушки ?
« Отговор #4 -: 10 Август, 2014, 16:50:37 »
Преди седмица се занимавах с точно същото на моята Пасатка. В кварталния магазин бяха по 60 стотинки.Има ги на 1.2 вата и на 1.4 вата ,с  или без цветно чорапче.В Пазарджик със сигурност има магазин на Мкомплект.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Re: С какво да заменя тези крушки ?
« Отговор #5 -: 10 Август, 2014, 17:39:30 »
SMD свтодиоди и резистори си потърси.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: С какво да заменя тези крушки ?
« Отговор #6 -: 10 Август, 2014, 18:27:15 »
      Някои го правят със светодиодна лента, тя е на 12 волта.
http://datagor.ru/practice/car-electronics/2021-podsvetka-bagazhnika-hyndai-accent.html

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Re: С какво да заменя тези крушки ?
« Отговор #7 -: 10 Август, 2014, 18:38:36 »
В лентата са вързани по 3 свето-диода последователно + 180 ома резистор, поне в моята 60 диода на метър 12в. Отделните диоди не са за 12 поне в тази.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: С какво да заменя тези крушки ?
« Отговор #8 -: 10 Август, 2014, 19:28:12 »
     Много полезна информация! Благодаря!

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: С какво да заменя тези крушки ?
« Отговор #9 -: 10 Август, 2014, 19:33:19 »
         Ако в Пазарджик няма такива лампички, ще взема и ще ти пратя, имам наблизо магазин, но преди това ще проверя цената и ще ти се обадя. Преди две години купувах за моята кола, но не си спомням цената. Магазина беше от веригата "Автомания".

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: С какво да заменя тези крушки ?
« Отговор #10 -: 10 Август, 2014, 19:50:30 »
В лентата са вързани по 3 свето-диода последователно + 180 ома резистор, поне в моята 60 диода на метър 12в. Отделните диоди не са за 12 поне в тази.

Няма светодиод за 12 V, светодиода се захранва с определен ток, а не с напрежение. Самостоятелно, например червеният светодиод работи с напрежение 1,85 - 2,1 V, от там нататък всичко зависи от токоограничаващият резистор, може да го захраниш и с 1000 V.
Така че за целта може да се ползва произволен светодиод с подходящ резистор. Обикновенно максималната яркост на обикновените светодиоди се получава при 20 mA, независимо от захранващото напрежение, то няма значение.
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Re: С какво да заменя тези крушки ?
« Отговор #11 -: 10 Август, 2014, 22:38:03 »
Аз ползвам тези калкулатори да си мсятам ЛЕД схемите:
за един диод
http://led.linear1.org/1led.wiz
за няколко
http://led.linear1.org/led.wiz

http://www.hebeiltd.com.cn/?p=zz.led.resistor.calculator

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: С какво да заменя тези крушки ?
« Отговор #12 -: 10 Август, 2014, 22:43:27 »
Тези, които са внимавали в училище и знаят кой е Георг Ом, нямат нужда от тези калкулатори.
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 599
  • Населено място: Попово
Re: С какво да заменя тези крушки ?
« Отговор #13 -: 10 Август, 2014, 22:46:28 »
Няма светодиод за 12 V
gmateev, има светодиоди, които се захранват директно на 12V. Токоограничителния резистор е монтиран директно в светодиода. Лично, съм сменял превключватели, бутони на RAFI, които оригинално се осветяваха от миниатюрни лампи на 12V. Често изгаряха, и затова ги подмених със светодиоди като тези. http://sell.lulusoso.com/selling-leads/1230373/led-diode-5mm-12v.html
Директно се захранват от 12V. Няма проблеми до сега с тях. Китайците всичко правят.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: С какво да заменя тези крушки ?
« Отговор #14 -: 10 Август, 2014, 22:50:14 »
         Преди време от Илиенци купих една плочка със светодиоди, с която да сменя крушката в плафона на колата. Към плочката има и няколко вида имитатори на крушки с куплунг към плочката. Това е добре, но плочката не свети! Но за 1.80 си струва да я купиш само заради преходниците. Утре може да пусна снимки.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |