Здравейте колеги!
На базата на вече изпробваната схема на Вектроникс (
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4591.msg32435#msg32435) разработих нов вариант на предавател с подобрени характеристики. Ще изборя на кратко разликите:
1) МОДУЛАТОР
В старата схема се използваше LM386N-4 за модулатор. Тази ИС не се произвежда отдавна, а широко достъпните по-маломощни варианти не се справят със задачата добре, освен LM386N-3, но и тя изисква добавянето на охлаждащ радиатор. Освен това тази ИС има самонастройващо се изходно постоянно напрежение при липса на сигнал, равно на 1/2 Vcc, което позволява до към 85-90% максимална модулация. За подобряване на характеристиките на модулатора и постигане на >100% положителна модулация вложих ИС ТВА820М. Изходното ѝ напрежение без сигнал е 5.2 волта твърдо, като освен че може да падне до 0.1, може да се качи до 96-97% от Vcc. По този начин с по-високо захранващо напрежение може да се постигне по-голяма положителна модулация, до 116% при 12В захранващо напрежение. Изходната мощност на тази ИС е близо 2 пъти по-висока (до 2 вата) и в това приложение тя работи в лек режим с малки изкривявания и без загряване.
2) ЗАДАВАЩ ГЕНЕРАТОР
В старата схема задаващия генератор бе реализиран с ИС CD4049, която работеше в граничен режим. По тази причина освен правоъгълните импулси се генерираха ВЧ паразитни осцилации, които се предаваха на крайното стъпало и на изходния сигнал. Освен това за покриване на СВ обхват имаше 3 варианта на превключване на индуктивности, реализирано с джъмпери. Това създаваше редица неудобства и беше излишно. В новия вариант генераторът е реализиран на базата на ГУС (генератор управляван със съпротивление) на фирмата Linear Tech. Inc. LTC1799. Тази модерна ИС може да генерира от десетки килохерци до над 30 мегахерца, като честотата е определена твърдо от стойността на външен резистор. Изходът е чист правоъгълен импулс, нужен за драйв на крайното стъпало в клас D с малки загуби. Честотния обхват на прототипа е от 590кХц до 1320кХц, покрит с линеен потенциометър 10 килоома.
3) КРАЙНО СТЪПАЛО
В старата схема за ключов елемент се използваше биполярен транзистор. Освен, че консумира енергия за управление по база, за насищането му трябваха импулси с голяма амплитуда. По тази причина задаващия генератор с ИС CD4049 се захранваше с 12 волта и това налагаше CMOS чип. Падът върху 2N2222 в наситено състояние също не беше малък и това довеждаше до още загуби. По тези причини избрах нов транзистор за стъпалото - 2N7000. Този MOSFET е евтин, с малки капацитети, и се насища при над 2.3 волта на гейта. Това позволи намаляване на загубите, повишаване на изходната мощност и използването на 5 волтови управляващи импулси на гейта, позволяващи употребата на LTC1799 за задаващ генератор и опростяването на изходната верига - целият работен обхват се покрива без превключване, ако се използва включената антена.
Представям ви новия BTa7000!
Скоро ще публикувам снимки от реализацията и повече информация и измервания! Предавателят се изработва по поръчка.