| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: УКВ радиоприемник в кутия от радиоточка Тонмайстор  (Прочетена 12626 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re: УКВ радиоприемник в кутия от радиоточка Тонмайстор
« Отговор #15 -: 26 Декември, 2016, 20:59:57 »
За добро или лошо темата попадна в „актуалните" и я разгледах с интерес. :good:

Поздравления, макар и на „патерици".  :hi:

Дали изделието е претърпяло някакви промени в последните години?

Имам 1-2 забележки, предложения:

- на практика няма скала, какво пречи настройката да бъде реализирана с малки сензорни бутони "up/down", те няма да се набиват толкова на очи, разваляйки „класическия вид".

- прекъсвачът на захранването може спокойно да бъде интегриран в потенциометъра за усилване, поради горната причина.

- изходът за външна антена... от естетична гледна точка бих го монтирал на задния капак.

- радиаторът на крайните транзистори ми се вижда прекалено голям.

Нещо странично, донякъде - какво мислите за почистването на колофона СЛЕД извършване на монтажа на елементите?
« Последна редакция: 26 Декември, 2016, 21:41:55 от emanuilis »
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: УКВ радиоприемник в кутия от радиоточка Тонмайстор
« Отговор #16 -: 26 Декември, 2016, 21:44:35 »
Благодаря!
Проекта не е претърпял промени, но и не съм правил други екземпляри след него.
Настройката с тази ИС не може да се реализира много лесно с бутони up/down може с два бутона scan и reset с добре известни функции. Причината да бъде реализирано с потенциометър е това че с бутони няма памет за станцията след изключване, както и по-бавно достигане до горния край на обхвата, както и прескачане на по-слаби станции и понякога самоволно прескачане на следваща станция при движение из стаята. Все характеристики които по никакъв начин не съвпадат с представата ми за читав радиоприемник. Хубаво е да има скала разбира се, но засега не предвиждам такава, иначе най-лесно е да се реализира цифрова скала която директно да измерва хетеродинната честота и да я изобразява на дисплей.
Всички съображения за мрежов ключ, потенциочетър за настройка и букса за антена са продиктувани от надупчената радиоточка която използвах - просто исках да запълня дупките иначе щеше да изглежда по друг начин и разположението щеше да е много по-рационално и естетично, идеята за мрежов ключ към силата на звука е добра, макар и трудно реализуема (не се намират лесно потенциометри с точната стойност и вграден ключ още по-трудно такъв издържащ мрежово напрежение).
Относно колофона - признавам си мързи ме да почиствам платките от него, в редки случаи когато ремонтирам висококачествена апаратура си правя труда да го почиствам, защото попринцип не се чисти лесно, първо спирт, после подсушаване после пак спирт после пак подсушаване, защото ако оставя спирта да се изпари остава тънък филм колофон който около спойките формира грозно побеляване което още повече пречи на визуалната инспекция за къси съединения. А колофона попринцип не е проблем да си остане по платката, не влошава параметрите на монтажа поне до колкото ми е известно особено в нискочестотни схеми и когато е в малки количества.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: УКВ радиоприемник в кутия от радиоточка Тонмайстор
« Отговор #17 -: 30 Декември, 2016, 13:54:44 »
Origo, по принцип може да се направи и като приставка за лампово радио.  би ли сложил чертежа на платката тук във формат sprint layout.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: УКВ радиоприемник в кутия от радиоточка Тонмайстор
« Отговор #18 -: 30 Декември, 2016, 14:17:35 »
Да, разбира се, проекта може да се разпространява свободно, нямам никакви претенции за авторски права върху него. Прикачам RAR архив с LAY файловете на платката на приемника, малката платка на която съм монтирал мрежовия трансформатор (до колкото е необходима на някого платка с 4 писти :) и схемата на приемника във формат SPL7 и GIF).
Хубавото е че тази платка е подобрена версия след една не толкова успешна и опроводяването около интегралната схема TDA7088 е коригирано и доказало се като добро и много стабилно, а иначе то е критично за стабилната и чиста работа на този чип. Може да се използва само частта с TDA7088 за вграждане в лампов радиоприемник без проблем, варикапната настройка може да бъде заменена с променлив кондензатор с пълен успех, въпроса е че май е по-лесно да се монтира някъде по пътя на кордата потенциометър а не променлив кондензатор а и така не се иска да е близо до самата платка с чипчето. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: УКВ радиоприемник в кутия от радиоточка Тонмайстор
« Отговор #19 -: 30 Декември, 2016, 17:05:22 »
благодаря. имам едно 85-90 годишно радио General Electric. почти неупотребявано. струва си да си поиграя дано ми остане време.
« Последна редакция: 30 Декември, 2016, 17:20:31 от lz2lx »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: УКВ радиоприемник в кутия от радиоточка Тонмайстор
« Отговор #20 -: 30 Декември, 2016, 19:42:24 »
благодаря. имам едно 85-90 годишно радио General Electric. почти неупотребявано. струва си да си поиграя дано ми остане време.
Асене, покажи да видим това радио  :) .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: УКВ радиоприемник в кутия от радиоточка Тонмайстор
« Отговор #21 -: 30 Декември, 2016, 20:18:54 »
Не  съм аз,това е lz2lx :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: УКВ радиоприемник в кутия от радиоточка Тонмайстор
« Отговор #23 -: 30 Декември, 2016, 21:47:51 »
   имах и едно много изпотрошено преди което не си струваше реставрацията. слагам снимките за сравнение.  за километрите съдя по вида на лампите вътре. не ми се отваря капака за да ги снимам и тях.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: УКВ радиоприемник в кутия от радиоточка Тонмайстор
« Отговор #24 -: 30 Декември, 2016, 22:54:58 »
http://www.predavatel.com/bg/4/stara-zagora_radio_stara-zagora_bnr   ''Историята на радиото в Стара Загора започва на 13 декември 1927 г., когато старозагорския вестник "Дума" съобщава на читателите си, че в кафене "Бузлуджа" ще бъде монтиран радиоапарат. В края 1928 година в града вече са регистрирани 6 радиоапарата ...''

Неактивен Trainer

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: София
Ето вариант на радиоточка с Bluetooth :D
Ползвам я да си пускам музика в кухнята.
https://www.youtube.com/watch?v=1PYdSTE1AxE

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Не е никак зле! Ако обаче успееш да поставиш задния капак, звученето ще се подобри. Тези радиоточки са доста добре проектирани от към акустика.
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Говорителите не са лоши, но са малко слабички - 0.5 вата. Акустиката, обаче според мен никак не е добра. Първо, че кутията е тънка и резонира (това лесно може да се оправи) второ басрефлексът не е подходящ за такъв говорител и се получава едно гадно мучене.
Според мен, най-добре е да се сложи ВЕ-154ТМ, който е със същите размери, но по-силен магнит и по-голяма мощ. И да се укрепи кутията и да се запълни плътно с вата. Тогава, може би ще се получи приятен звук :) Даже си се получава, пробвах :)
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |