| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Грамофонни плочи и грамофони  (Прочетена 11827 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Грамофонни плочи и грамофони
« -: 05 Ноември, 2014, 15:57:06 »
Създавам тази тема за да покажем своите колекции от грамофони плочи и грамофони,които ползваме в ежедневието и тези които ги имаме за колекционерска стойност
Моята колекция от грамофони плочи наброява около 600 дългосвирещи плочи  на фирмата "Балкантон".
Грамофона,който използвам в ежедневието е моно грамофона със стерео доза "Ахат" заради малкото му тегло и размери.
Представям ви както снимков материал така и видео.
http://vbox7.com/play:7f4a73d6c5

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Грамофонни плочи и грамофони
« Отговор #1 -: 05 Ноември, 2014, 19:21:49 »
600 плочи според мен си е добра колекция , аз имам две кутии от малките на 33 и 45 оборота и около 30 от голените на 78  за грамофоните с пружина на фирма "Орфей" .

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Грамофонни плочи и грамофони
« Отговор #2 -: 05 Ноември, 2014, 20:55:28 »
Имам към 200 плочи и мислех, че съм прекалил, но 600 си е сериозна колекция! За грамофони, може и да те бия, щото имам 8 броя и всички са от високия среден клас, обаче най-много си харесвам Торенс 124 с V15. Заради магнетофоните съм ги зарязал, но някой ден ще им дойде реда.  :)

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Грамофонни плочи и грамофони
« Отговор #3 -: 05 Ноември, 2014, 21:11:38 »
И при мен са някъде около 200, със склонност бавно да се увеличават. Грамофонът е добре познатата Unitra G-602, купена за 8 лева от битака, с оригиналната си игла и доза. Свързана е към ресийвър от същата марка, модел АТ-9100. Картинката се допълва от един Revox А77.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Грамофонни плочи и грамофони
« Отговор #4 -: 06 Ноември, 2014, 14:25:10 »
Покрай радиоприемниците при  мен се появиха няколко грамофона. Не са точно колекция, но са приятно допълнение към основната тема.
Два съветски грамофонни приставки, както са се водили тогава. ЕППГ-1 е модел от средата на 30-те години с много ранен модел асинхронен двигател - за да се завърти плочата, трябва да и се даде начален тласък с ръка.  УП-1 от 1952г. - следващият модел, вече с нормален двигател.
20545-0
20547-1
Първият грамофон от моделите Концертный началото на 60-те
20549-2
Един шкаф к грамофон Телефункен от 1942г.
20551-3
Шведски грамофон автомат Луксор от края на войната или малко след това
20553-4

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Грамофонни плочи и грамофони
« Отговор #5 -: 06 Ноември, 2014, 17:41:14 »
Поздравления :drinks:

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Грамофонни плочи и грамофони
« Отговор #6 -: 06 Ноември, 2014, 18:41:15 »
адмирации :hi:

Неактивен ex UW6LV

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: Таганрог / Азовско море , близо Ростов на Дон / .
Re: Грамофонни плочи и грамофони
« Отговор #7 -: 04 Януари, 2015, 16:59:05 »
Моля прощение !  Пока не можу по блгарски ...     Моля  PDM  !!!    Мой отец / батько / привёз с войны в 1945 такой  электрограммофон-автомат Луксор , он у меня в коллекции  !    Made in Shveden , 1938 .      У Вашего какая история ? 
my SWL UA6-150-961 / ех... /

Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
Re: Грамофонни плочи и грамофони
« Отговор #8 -: 04 Януари, 2015, 20:19:35 »
Интересна тема.
Принципно, аз целенасочено плочи не събирам, защото това е много популярен вид колекция и има доста хора преди мен, които са постигнали забележителни успехи в това отношение.
Можем да разделим плочите в колекцията ми на две категории: преди и след 1947 г.
На няколко пъти през живота ми (може би 7-8) се е налагало да спасявам доста плочи от унищожение, в резултат на което се е получила малка колекция от около 200-300 плочи, предимно балкантонски и най-вече с класическа и оперна музика, но има и немалко с драматизации на приказки и поетическо слово, както и двадесетина с народна музика. Има някои доста интересни, като например плоча със запис на сюитата ,,Картини от една изложба" на М. Мусоргски, която е отпреди въвеждането на традиционните сигнатури на Балкантон (ВхА + цифри), а пише само 0239. Значи - 239-ият запис на Балкантон. Също има и няколко плочи от радиокурс по френски език, и те със сигнатури около 600 и без букви. Тъй де - да спасяваме де що може.
А историята на моя афинитет към плочите с класическа и оперна музика датира още от ученическите ми години. В училището, което съм завършил като основно, имаше разнебитен грамофон Респром ГЕС 321 с две колони ОТМ 1-02. Когато тябваше да изучаваме произведения на някой от известните композитори, по програма редът беше да ни пуснат да слушаме и съответните творби на плочи. Да де, ама записите често биваха издраскани, а рамото на грамофона самоволно правеше лупинги по повърхността. Е, в съседство имаше и касетофон, но пък въпросните произведения ги нямаше на касетки. И така, часовете по музика се превръщаха в незабравим празник и ,,бой" с упоритата техника. Запазил съм хубави спомени от ранните си ученически години с петъчните часове по музика, рисуване, БЕЛ и френски, като и от контролните върху опери, на които имах винаги шестици. Даже помня и доклада си (сега му викат реферат) върху ,,Дон Карлос". Когато поотраснах, аз реших да посъбера колкото се може повече плочи с класическа и оперна музика, предимно такива, влизали в учебната програма. Естествено, за предпочитане - български! През 2009 г. задачата ми беше значително улеснена, тъй като през лятото спонтанно се включих в ремонта и изнасянето на отчислен учебен инвентар от едно училище в съседство, а там имаше и немалко плочи. Даже си стоят и с печат на училището. След това съм допълвал, а, когато е трябвало, и съм спасявал от унищожение - най-благородното според мен.
Що се отнася до българските плочи преди 1945-7 г., виж - там съм се постарал доста повече. Имам образци от всички български производители тогава, включително лицензните.  Дори съм написал голяма статия-галерия-преглед на производството, която наскоро бе доста адмирирана в някои среди.
Като съхранение - наистина не са много плочите ми, но повечето от тях поне се съхраняват отвесно:
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: [email protected] | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен ex UW6LV

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: Таганрог / Азовско море , близо Ростов на Дон / .
Re: Грамофонни плочи и грамофони
« Отговор #9 -: 06 Януари, 2015, 14:22:32 »
     Моля  PDM  !  Тонарм Луксора :
my SWL UA6-150-961 / ех... /

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Грамофонни плочи и грамофони
« Отговор #10 -: 06 Януари, 2015, 20:35:07 »
     Моля  PDM  !  Тонарм Луксора :
Колегата от Русия получи необходимата му информация :)

Неактивен ex UW6LV

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: Таганрог / Азовско море , близо Ростов на Дон / .
Re: Грамофонни плочи и грамофони
« Отговор #11 -: 08 Януари, 2015, 12:54:25 »
Площи "Балкантон"  Настроение в полунощ / Ангел Котев / и Битлз  +  Вега 110 / Унитра / - 1980 ты година .
my SWL UA6-150-961 / ех... /

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Грамофонни плочи и грамофони
« Отговор #12 -: 11 Март, 2015, 15:21:16 »
Нека и аз да се  похваля  с моите  грамофони ,Сименс RW 777 и RW 444  като   фен на немската техника  напълно  ме задоволяват  плочите   на  които  държа особено са  към 60 има и  около 60  сингли  сръбски  плочи  и към 100 Балкантон  имам и разни  други  но  не съм ги  броил!! Към грамофоните  си имам  резервни  държачи  (шелове)  които  ще  оборудвам  с  по евтини  дози за  ежедневно  слушане  .Магнетофоните   намалих до един ,по евтино  ми е да си  купя  плоча  отколкото да  търся да  записвам   на  магнета  или да  купя  и  ролка за   записа .Защото   се убедих че  какъвто и сигнал да  пусна на Ревокса Б77  го записва  и на 9 см /с  (тествано)  тоест  нямам адекватен източник  на сигнал  за възможностите на магнета  и  реших че  плочите са  по  оферта  !! :drinks: :drinks: :drinks: :crazy: :crazy: :crazy:
« Последна редакция: 11 Март, 2015, 15:34:43 от gruyo »
Удрииии!!

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Oще развитие на моята система
« Отговор #13 -: 19 Април, 2015, 16:55:16 »
С гордост  представям СИМЕНС  777  пълен  комплект, Сименс   555 пълен комплект  и Телефункена  по стечение  на  обстоятелствата  компектован с  грамофон Сименс 444   ,чакам  грамофон  Телефункен   но аз съм търпелив   :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:
Удрииии!!

Неактивен hristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 22
  • Населено място: Габрово
  • LZ2GAA
Re: Грамофонни плочи и грамофони
« Отговор #14 -: 10 Декември, 2017, 14:23:44 »
Днес порових шкафа с плочите и попаднах на тази с интересни реклами за времето си.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |