| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Две антени за мобилна работа  (Прочетена 3435 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Две антени за мобилна работа
« -: 19 Ноември, 2014, 15:34:50 »
Здравейте колеги!
Тъй като условията за работа на КВ у нас не са добри, реших да прибера радиостанцията (IC735 + AT150 autotuner) и да я подготвя за полева работа. Така лятото и зимата ще я нося с мен на пътуванията. Връзките са далеч по добри, когато антената и радиото са на много километри от София. Тък като наскоро си купих една ролка военнополеви кабел ВКШ-2 (много лек и здрав, устойчив на всичко, освен режещи инструменти), който да използвам за антенен проводник, реших да подготвя няколко антени за полева работа. Към момента съм направил две:
1. Захранен в края проводник за приемо-предавателна работа с мощност до 100 вата.

20930-0

Комплектът включва:
а) Лъч 16.2 метра (ВКШ-2)
б) Лъч 38 метра (ВКШ-2)
в) Противовес 10 метра (подобрява работата на UNUN-а)
г) Трансформатор 1:9 небалансирано-небалансирано (UNUN) изработен с феритен пръстен Т130 и 1мм ПЕЛ проводник (3х9 навивки, http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5088.msg35211#msg35211) , на който е прикрепено единия яйцевиден изолатор на антената (сами тряф е изолатор, разположен е в дебелостенна тръба, но не пречеше...)
д) Кабел RG58 с добавени дросел (3 навивки през феритни ядра и още една клампа с ферит) и изведена земна връзка за противовеса.
е) Въже с яйцевиден изолатор за другия край
ж) 4 болтови U клампи за притягане на антенния проводник в двата края.
з) Някак символично заземително колче, но доказало се с няколко други антени като напълно достатъчно в читава почва. Правя му малко солен разтвор (около 2 литра) и заливам здраво за проводимост. Става. Не се смейте, чувам ви...  :D

2) Активна приемна антена MiniWhip

20932-1
20934-2
20936-3

В кутийката е поместен инжектора и стабилизатор на 12 волта. От примената повърхност съм изрязал една много тясна ивица. По този начин и придавам клиновидна форма, която се заклещва перфектно в двата жлеба, които направих в тръбата. Те са глухи и по този начин здраво запоения коаксиал няма как да се измъкне под тежестта си. Към оригиналната схема освен стабилизатора в инжектора съм добавил и 47 микрофарада електролит към антената. Той не и позволява да се самовъзбужда на ниски честоти (както много обича да прави понякога...) Антената трябва да бъде монтирана на високо и надалеч от други обекти, особенно метални. Мисля да купя някакъв телескопичен прът, за боядисване например, който да ми служи за антенна мачта.

В момента изработвам още една активна антена, дизайнът на AMRAD, но модифициран за 12 волта и J310 транзистор от W1VD (move da byde otkrita tuk - http://www.w1vd.com/ - AMRAD e-probe antenna), която ще пробвам по празниците!
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Две антени за мобилна работа
« Отговор #1 -: 19 Ноември, 2014, 19:25:46 »
Забравих да кажа, че в зависимост от наличното място, се използва подходящата дължина на лъча на антената. С 16.2 метровия вариант се работи по-добре от 7 МХц нагоре, с 38 метровия всичко е ок до 1.6 МХц. По-надолу не съм го пробвал...  ::)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Две антени за мобилна работа
« Отговор #2 -: 19 Ноември, 2014, 22:02:51 »
Супер ! Което ме подсеща ,че някъде трябва да имам цяла чисто нова катушка ВКШ .  :D

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Две антени за мобилна работа
« Отговор #3 -: 21 Декември, 2017, 08:26:41 »
 :) а схема и данни за навиване на трафа и  ферита?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Две антени за мобилна работа
« Отговор #4 -: 21 Декември, 2017, 10:45:31 »
В първия пост пише всико. Шо не читеш?  :D
От гледната точка на опита сега бих добавил комплект 1/4 вълнови противовеси към полевата антена. Тва с колчето хубаво, но не работеше добре без тях. 1/4 на средата на обхватите, да кажем 1,9 / 3,75 / 7,15 / 10,125 / 14,175 / 18,118 / 21,225 / 24,93 / 28,5 / 52 Мхц. Има калкулатори онлайн.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Две антени за мобилна работа
« Отговор #5 -: 25 Февруари, 2018, 12:46:07 »
Активна приемна антена MiniWhip


Каква е конструкцията на трите дросела   диаметър брой навивки и др?  :drinks:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Две антени за мобилна работа
« Отговор #6 -: 26 Февруари, 2018, 21:40:05 »
Ей такава:
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/24219/
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/22914/
Те са светло-зелените аксиални чаркчета.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Две антени за мобилна работа
« Отговор #7 -: 27 Февруари, 2018, 09:12:59 »
За тях съм чувал че са с най-лоши параметри. Но нищо, щом работи.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Две антени за мобилна работа
« Отговор #8 -: 27 Февруари, 2018, 21:14:45 »
Те са с лоши параметри като бобини за резонансни кръгове. Като дросели... ми дроселират си! :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |