| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Морзов код  (Прочетена 4778 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Морзов код
« -: 21 Януари, 2015, 09:45:37 »
Някой може ли да дешифрира този код ?

Morse

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Морзов код
« Отговор #1 -: 21 Януари, 2015, 10:56:21 »
В оригинал:CQ DE SOS MGY!В превод: Викам всички Помощ за MGY!  :hi:
« Последна редакция: 21 Януари, 2015, 11:16:46 от vangelis »

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Морзов код
« Отговор #2 -: 21 Януари, 2015, 12:09:05 »
А какво е MGY ?

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Морзов код
« Отговор #3 -: 21 Януари, 2015, 13:48:52 »
По принцип трябва де а позивната на търсещият помощ,но тук като цяло неправилно е подреден начина на предаване на информация.Прилича на тренировка,тъй като няма никаква друга насочваща информация!!Нека Мано подскаже повечко.....откъде го е ровнал!?? ;)

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Морзов код
« Отговор #4 -: 21 Януари, 2015, 13:56:49 »
".....CQD MGY were the letters of distress flashed from Titanic late on the night of April 14, 1912. ...."
Оригиналната статия тук: http://www.oceanliner.org/titanic_radio.htm

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Морзов код
« Отговор #5 -: 21 Януари, 2015, 13:59:46 »
ЕЕе,Iss ,не бях се сетил за Титаник че има тази позивна!! :hi:

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Морзов код
« Отговор #6 -: 21 Януари, 2015, 14:46:34 »
Да, това трябваше да е Титаник, но не бях сигурен и исках да се потвърди от друг човек :)

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Морзов код
« Отговор #7 -: 21 Януари, 2015, 18:01:39 »
Хм, чувал съм за този зов за помощ, след това мисля, се употребява SOS. Иначе и аз да попитам: често като прослушвам късите вълни, чувам звуци сякаш морзов код, предполагам, че и други колеги са ги слушали. Наистина ли са морзови звуци и какво се предава  :unknown: ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3538
  • Населено място: Варна
Re: Морзов код
« Отговор #8 -: 21 Януари, 2015, 18:51:17 »
Възстановка на звука на стар искров предавател,те тогава са били такива :)
Колегата преведе :)
В оригинал:CQ DE SOS MGY!В превод: Викам всички Помощ за MGY!  :hi:

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Морзов код
« Отговор #9 -: 21 Януари, 2015, 21:08:43 »
Хм, чувал съм за този зов за помощ, след това мисля, се употребява SOS. Иначе и аз да попитам: често като прослушвам късите вълни, чувам звуци сякаш морзов код, предполагам, че и други колеги са ги слушали. Наистина ли са морзови звуци и какво се предава  :unknown: ?

Валери, в съобщението се предава и SOS.  ...---...  За онова време сигнала SOS е бил чисто нов и Титаник е един от първите кораби, които са го използвали.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3538
  • Населено място: Варна
Re: Морзов код
« Отговор #10 -: 21 Януари, 2015, 22:15:36 »
SOS  или Save Our Souls (Спасете нашите души).Влязла в сила на 1 юли 1908 на мястото на стария CQD въведен от Маркони през 1904 г.В съобщението ги има и двата.

CQD CQD CQD SOS CQD CQD DE MGY

С CQD и SOS всичко е ясно,стария от 1904 г. и новия от 1906 г. сигнали за бедствие .DE MGY означава тук е MV "Titanik" (позивната на корабната радиостанция) или моторен кораб Титаник.В интерес на истината новия код SOS то това време не е бил много известен,не всички кораби са имали радиостаний и не всички радисти са го знаели и са ползвали стария код CQD.За това радиста Джек Филипс е дал и двата.Оригиналното съобщение гласи «CQD MGY/Titanic/ 41.46 норд (север) 50.24 уест (запад)»Първият морски съд приел радиограмата от «Титаник» е британския лайнер «Карпатия» Капитана на Карпатия Сър Артур Ростран спасява хората от Титаник,тия който е успял и после получава рицарско звания от краля на Англия..............това вече са подробности :)
Така ясно ли е :)
« Последна редакция: 21 Януари, 2015, 23:13:57 от lz2xl »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Морзов код
« Отговор #11 -: 21 Януари, 2015, 22:56:52 »
Хм, чувал съм за този зов за помощ, след това мисля, се употребява SOS. Иначе и аз да попитам: често като прослушвам късите вълни, чувам звуци сякаш морзов код, предполагам, че и други колеги са ги слушали. Наистина ли са морзови звуци и какво се предава  :unknown: ?
Разбира се че са морзов код нещата които чуваш, радиолюбителите използват морзовия код много, тъй като е най-ефективен от към енергийна гледна точка, може да се осъществи връзка на максимално разстояние с минимална мощност, връзки при нива на сигнала под нивото на шума също са възможни с морзов код. Не на последно място предавателите за такъв сигнал най-лесно се правят, просто един генератор на ВЧ трептения който се пуска и спира под действие на ключа CW - Continuous Wave се води режима на предаване. Разбира се за да не се заема голяма честотна лента при пускането и спирането се взимат мерки трептението да започва и да затихва плавно а не рязко. Има си любителски бандове на които си комуникират с морзов код, и те попадат в обхвата на приемниците с един късовълнов обхват който покрива всичко. Разбира се морзовия код в режим CW не можеш да го приемаш и чуваш адекватно с обикновен АМ приемник, трябва генератор на биене. Това което чуваш в повечето случаи е морзовия код на един любител, като генератор на биене му служи морзовия код от друг любител на близка честота, т.е. на практика рядко можеш да чуеш смислен морзов код по този начин. Понякога носещата на станция в огледалната лента ти служи като генератор на биене, но всичко опира до чиста случайност. Както свистовете в АМ обхватите които също се дължат на лоша селективност по огледален канал.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3538
  • Населено място: Варна
Re: Морзов код
« Отговор #12 -: 21 Януари, 2015, 23:15:27 »
Преди век не е имало такива приемници Origo,предавателя на Титаник е бил искров.Приемника на Карпатия детекторен.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Морзов код
« Отговор #13 -: 22 Януари, 2015, 10:16:26 »
Аз говорех за приемника с който Валери е чул морзов код. Иначе ясно по онова време какви са били предавателите и приемниците. Между другото знае ли се с каква мощност е бил предавателя на Титаник и на какво разстояние е бил приет от детекторния приемник че бая трябва да е била мощността.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Морзов код
« Отговор #14 -: 22 Януари, 2015, 11:35:40 »
Според http://hf.ro/ :

The Titanic's "wireless" equipment was the most powerful in use at the time. The main transmitter was a rotary spark design, powered by a 5 kW motor alternator, fed from the ship's lighting circuit.

The equipment operated into a 4 wire antenna suspended between the ship's 2 masts, some 250 feet above the sea.  There was also a battery powered emergency transmitter.

The main transmitter was housed in a special room, known as the "Silent Room". This room was located next door to the operating room, and specially insulated to reduce interference to the main receiver.

The equipment's guaranteed working range was 250 miles, but communications could be maintained for up to 400 miles during daylight and up to 2000 miles at night.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |