| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.  (Прочетена 18195 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« -: 29 Януари, 2015, 13:26:03 »
Колеги (условно казано, щото нищо не разбирам от електроники...),

Обзаведох се с два големи стари касетофона. Някаква носталгия по ученическите години ме е налегнала в последно време, както и да е... Всичко с машините е точно и много им се кефя. Обаче не ми идва на акъла как да им пусна сигнал от лап-топа... Отзад са ето така:







Въпросът ми е: Мога ли да използвамз а целта "петицата" например? Или трябва да преправя някак входа за "PHONO"? Защото явно този вход е за някакъв мнооого слаб сигнал - пускам му от лап-топа намален докрай, и пак гъгне и криви...

Ако трябва да се преправи някак входа на касетофона (от "PHONO" да стане "LINE-IN") - дайте някакви насоки, моля. Аз по принцип съм технически грамотен човек, оборудвам съм с всякакви инструменти, изтеглил съм си нужните мануали и схеми за тези касетофони, ама пустата електроника не я разбирам и това си е... Предполагам, че  сигналът трябва някак да се закара от женските чинчове на входа до крайното стъпало, гледам с часове схемата, но не мога да се оправя кое какво е. Благодаря предварително за всички мнения по темата.
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #1 -: 29 Януари, 2015, 13:31:02 »
 :flag_of_truce: PHONO входа ти е за кристална игла .  :crazy: От там ще видиш зор  :master2: пусни му сигнал през петицата .  :hi:  :crazy: Средния крак е маса останалите 4 са от ляво и дясно едните за за вход другите за изход пробвай и сподели .  :hi:
Бат Сашо :)

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #2 -: 29 Януари, 2015, 13:33:08 »
Забравих да напиша - на горния панел на касетофона има вход за микрофон и сигналът от него може да се миксира с друг източник. Пробвах да му пусна сигнал оттам - стана и свири, обаче ... MONO. Иначе работят и двата канала на касетофона (виждам по индикаторите), но входният сигнал е моно - само от единия канал на източника. Явно самият вход за микрофона е моно... Така че този вариант отпада.
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #3 -: 29 Януари, 2015, 13:36:41 »
Значи аз си купих кабел с мъжка "петица" от едната страна и мъжки стерео жак 3.5мм от другата. Подавам сигнал от лап-топа на "петицата", но усилен докрай се чува все едно от оня свят, съвсем слабо. Не знам касетофонът на какво положение трябва да бъде, за да свири със сигнал от "петицата"... Може би - на запис? А може и самият кабел да е обърнат нещо, знам ли...
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #4 -: 29 Януари, 2015, 13:37:29 »
PHONO входът на касетофона е предвиден за грамофонна доза. Вътре има предусилвател с определена честотна RIAA корекция за грамофон. Единствения смислен начин е да байпаснете този усилвател. Хубаво, що имате схемата! Ето тук - http://www.stereo2go.com/topic/gf-9191-line-in-mod-a-quick-question - може да видите модификацията, много е лесна, особенно като имате схемата. Модификацията е за всички GF9х9х, състои се в премахване на 4 електролитни кондензатора и слагането на две мостчета и готово!
Успех!
 :drinks: :hi:
П.П. Нито петицата, нито микрофонните входове са за тази цел! На петицата има ретърн за запис от външно устройство, а на микрофонния е моно с незнайно входно напрежение...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #5 -: 29 Януари, 2015, 13:45:21 »
Мниого полезна информация, благодаря ти, Колега! Значи се махат кондензаторите, означени със стрелки? Ще разпечатам "твоята" схема и ще търся някой спец, който да я изпълни. Приемам предложения за района на Плевен, срещу заплащане, разбира се. Този касетофон (на снимките) е Sharp GF-9494Х, а другият е GF-9696Z.

Благодаря още веднъж!
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #6 -: 29 Януари, 2015, 13:57:01 »
Моля!
Но тази схема е от 9191! Ти нали си имаш на 9494? Не е трудно и сам да го направиш. Просто намери фоно входовете на твоята схема, виж при теб кои са тези кондери (входните и изходните на RIAA предусливателя. После гледаш в касетофона на платката, намираш ги по номерата от схемата и си готов! Махаш ги и слагаш жичките, както е показано. Много е лесно, не се подценявай. Дори можеш да използваш дупчиците от кондензаторите и да си запоиш жичката отгоре на плкатката, а не тодолу, както е на онзи сайт. Ще стане още по културно. Само бавно, с мисъл и спокойно. Имаш фотоапарат, снимай и поствай да гледаме ако се колебаеш. Обаче снимай и твоята схема как е точно.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #7 -: 29 Януари, 2015, 14:35:27 »
Това е моята схема (GF-9696Z):


http://bushman.snimka.bg/daily/sharp-gf-777z.849149.34777252.big

Номерата на кондензаторите са същите - 101, 102, 111 и 112. Видях и снимката на платката и знам къде горе-долу се намират физически:


Имам всякакви поялници, но все пак мисля да потърся специалист. Нямам никакъв опит с такива операции и едва ли точно сега е моментът да се уча... Пък и кондензаторите нали имат по две крачета - откъде да знам към коя от двете дупчици да запоя кабелчетата? Иначе информацията е перфектна - точно това решение ми трябваше. За което - сърдечно благодаря! Сега остава някой да го реализира...

Правила на форума
10. Всички снимки публикувани във форума трябва да се прикачват към темата от предвидения за целта бутон под надписа [Прикачи:] Снимки пуснати като линкове от други сайтове са ЗАБРАНЕНИ и темите ще бъдат премахвани без предупреждение.
Администратора
« Последна редакция: 29 Януари, 2015, 16:19:52 от Gabo »
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #8 -: 29 Януари, 2015, 14:55:22 »
Аха, май се ориентирах.... Кабелчетата се запояват не на крачето, означено с (+), а на другото! Ще взема наистина да се пробвам сам, мамка му... Ще снимам всеки етап и ще докладвам.
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #9 -: 29 Януари, 2015, 14:55:33 »
Еми гледай схемата! Значи имаш проводник от минуса на 101 до минуса на 111, защото са обърнати с плюсовете си към усилвателя, който заобикаляш. Същата история и с другия канал, от минуса на 102 до минуса на 112 е моста. На платката са ти маркирани плюсовете. Схемата ми изглежда абсолютно същата ако и платката ти е същата си уреден със снимка на резултата. Загряваш поялника добре, трябва ти 30-40 ватов. Човката трябва да е чиста и калайдисана. Изправяш платката и я хващаш стабилно някъде. Ако запояваш с дясната ръка я обръщаш с пътечките на дясно/елементите в ляво, и обратно за лява ръка. Хващаш с ръка кондензаторчето от ляво. Избираш си едното от двете крачета и го нагряваш, като гледаш човката да легне добре на спойката, а не с връхчето като с игла напред. Така ще се прехвърли повече топлина. В същото време леко натискаш кондензаторчето в посока към другото краче. Като омекне припоя от натиска крачето ще си излезе като от масло. Повтаряш в обратната посока и кондерчето изпада лесно. Минаваш ги така четирите. На мястото на минусовите им крачета, както се вижда на снимката от другия сайт, запояваш жичките, предварително заголени 1-2мм и калайдисани с тинол и колофон/паста. Добавяш една идейка нов тинол на спойката, за да може флюсът в него да премахне окисите от загряването при сваляне на кондерите. Гледаш, наслаждаваш се и се кефиш как за 10 минутки си спести пари, разкарване и търсене на човек...
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #10 -: 29 Януари, 2015, 15:28:50 »
Само една забележка, понеже се вижда само част от схемата, сигурни ли сте че на тези две входни линии след грамофонния предусилвател няма постояннотоково отместване? Не знаем дали на входа на другото стъпало има разделителен електролит. Ако там няма, трябва да се остави един разделителен електролит на пътя на сигнала.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #11 -: 29 Януари, 2015, 15:44:58 »
... Гледаш, наслаждаваш се и се кефиш как за 10 минутки си спести пари, разкарване и търсене на човек...
 :hi:

Гледаш и ... СЛУШАШ, ха-ха... Спестяването на ония 10 лева не ми е съществено, но удоволствието сам да направиш нещо и да се изкефиш на резултата е голямо, знам го. Ще се пробвам по указаната технология, даже имам чисто нова станция за запояване, още не съм я вадил от кашона.

Ммм... на въпроса на Колегата за "постояннотоковото отместване" не мога да отговоря. Ще опитам да кача цялата схема.

Я вижте дали може да се свали от този линк:
http://tranzit.dir.bg/load.php?id=64PyQ5jI0TYojjuI2187643
« Последна редакция: 29 Януари, 2015, 15:53:50 от Bushman »
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #12 -: 29 Януари, 2015, 16:46:25 »
Правила на форума
10. Всички снимки публикувани във форума трябва да се прикачват към темата от предвидения за целта бутон под надписа [Прикачи:] Снимки пуснати като линкове от други сайтове са ЗАБРАНЕНИ и темите ще бъдат премахвани без предупреждение.
Администратора


Благодаря за напомнянето, ще го имам предвид. Наистина не бях обърнал внимание на това правило - моя грешка. Участвам и в други форуми, но трябва да призная, че за пръв път срещам такова изискване...
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #13 -: 29 Януари, 2015, 17:33:23 »
Според мен, най-бързият вариант е да отпоиш от изходите на Phono коректора/IC101/-3-то и 6то краче, само + вете на кондензаторите С111 и С112/повдигаш им само + от платката!Съответно разпояваш и активният край на чинчовете/PHONO/ и с по едно удължително проводниче. ги запойваш на + вете на С111 и С112 ! и през тях да подадеш линеен сигнал от компа!Там входното ниво е каквото ти е небходимо!  ;)   Успех!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #14 -: 30 Януари, 2015, 08:49:23 »
Мммм... Казваш Колега - да оппоя плюсовите крачета на кондензаторите (С111 и С112), да ги повдигна от платката и да запоя кабелчета от буксите към тях? Ако направя така, няма ли да "прескоча" ония съпротивления (R105 и R106), които са след буксите на входа? И сигналът ще мине ли през кондензаторите (ако са свързани последователно във веригата)? Извинявам се, ако въпросите ми ви звучат тъпо... Имам някаква представа от електротехника, но електрониката ми е "затворена книга".
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4404 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
2 Отговора
3275 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2021, 20:02:13
от Валери
1 Отговора
2656 Прегледи
Последна публикация 22 Октомври, 2021, 20:13:58
от -JonnS-
15 Отговора
4403 Прегледи
Последна публикация 21 Март, 2023, 20:57:44
от vtc
24 Отговора
2067 Прегледи
Последна публикация 22 Юли, 2023, 16:16:50
от TheHungry

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |