| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Оползотворяване на излязла от употреба електроника, оборудване и др.  (Прочетена 2914 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Здравейте,
отдавна си мислех да пусна подобна тема и най-накрая се наканих. Много от нас използват и се занимават с електроника в частност ремонти, реставрация и прочее при която дейност неизменно се отделя голямо количество технологичен отпадък като кабели, платки, различни съединители, букси, ламарини, пластмаси, дисплеи и каквото се сетите още. Голяма част от тях представляват продукти в които има ценни материали. Как процедирате с въпросните продукти? Как отделяте ценното от непотребното? Аз например избягвам да хвърлям каквото и да е без да съм изцедил максимума на възможностите. Всичко разделям според материала. Платки избягвам да държа, тъй като са обемисти. От тях разпоявам ценните части, кабели, обирам едрите капки припой. Болчетата събирам отделно в кутийки. Освен това обичам от различни модули да сглобявам нови устройства. Нека всеки сподели своя опит и да разширим темата и току виж научим нещо полезно един от друг.  :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
По абсолютно същия начин процедирам и аз.  Както и много други колеги. Това е школата на БГ майсторите -всичко се рециклира и ремонт се прави до елемент, а не до компонент. Западняците има бая да учат от нас .

Относно фирми за изкупуване  на платки за метали и тн. Има достатъчно оферти в Продавалника, налагам вето да не се превръща темата в рекламна за разни такива  субекти.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
И аз мисля че темата не трябва да се превръща в реклама, а трябва да споделим собствения си опит. Например аз отделям позлатените работи отделно и когато събера достатъчно количество мисля да пробвам да го извлека (като се замисля пък колко съм изхвърлил през годините.... :() Въобще идеята ми беше да споделим кое има смисъл да се пази, кое има смисъл да се използва и кое да се изхвърли или рециклира и по какъв начин да стане това. :)

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Аз също до скоро не изхвърлях нищо, но  разбрах че това е грешен подход. Бях се затрупал с части които не бяха докосвани с  десетилетия. И каква полза? Всичко остарява физически и морално, няма шанс изключително стари неща да влязат в употреба. Разбира се не съм напълно коректен когато казвам това, защото всеки сам си преценява кое би използвал някога и кое не. Пробвал съм да продавам разни неща, без особен успех, да ги подаря - значи да сменят един прашен ъгъл с друг...
Затова редовно разделям нещата с ценни метали и ги предавам. Това е правилния подход според мен!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
за извличане - електролиза в киселинна среда на фино смлени парченца, после саляш матерриала от единия електрод и рафинираш до индустриален грейд, има доста по темата във форума на златокопачите любители...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
за извличане - електролиза в киселинна среда на фино смлени парченца, после саляш матерриала от единия електрод и рафинираш до индустриален грейд, има доста по темата във форума на златокопачите любители...
Изключително опасни и живото-застрашаващи технологии са това, в домашни условия. Освен това са толкова ниско ефективни, че не си струва усилията!!!

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
И аз изключително много страдам по въпроса за неизползваемите части. Имам неща прибрани от преди десет години, които така и не са ми влезли в употреба. В същото време като се захвана да правя нещо ходя и купувам от магазина. Свидят ми се да ги махна, но и живота доста се промени от времето когато са прибрани - в днешно време като, че ли е по-добре да се живее в минимализъм, без излишни неща.  :(

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Аз пък му намерих кулая. Преди време ако помните продадах за 10лв. два кашона с 42кг. съдържание. Наскоро подарих още 16кг. натурии. Няма смисъл да ги пазя. Аз също установих, че когато тръгна да правя нещо също купувам нови елементи. Макар в толкоз натории да имам всичко. Но един ден търсене на чарк дето струва 10 съпротивления 5ст. на магазина не си заслужава. А що се отнася за ценните метали. За да има смисъл трябва да имаш поне един тон скрап за да е ефективно и на печалба това дето ще вадиш. Иначе себестойноста на процеса е по скъп от ценните метали дето ще извадиш. Айретен, че това може да ти струва зъбите и други сериозни здравословни проблеми. Това го знам от човека, който изкупува електронната скрап на цяла северна България и не е шега. Дори така известните на всички сребърни пъпки от релета са толкова мръсно сребро, че след пречистване остава половината и по-малко чисто сребро. Апък стойноста му около 1лв. за грам спрямо цените на киселините за да го извадиш и претопиш?
 Иначе до преди 10г. какво правех. Като ми попадне някоя платка. Веднага я разкулачвах и подреждах частите в кибритени и цигарени кутии по стойности. Така обемисти неща не пазех. Но с навлизането на смд технологията видях, че е излишно. То не можеш на такава платка да сложиш друго. А в днешно време както правят техниката да не може да се поправи нарочно. Съвсем се обезмисля нашата професия. Да за сандъците си трябва да имаш чаркулаци защото няма от къде да си ги купиш вече някои неща, факт.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Според мен, хубаво е да се пазят елементи и части от стари радиоапарати, които ще могат да се използват при реставрации. Дори и да се ползват само корпусите им, примерно в корпусите на старите кондензатори да слагаме нови такива. Аз например имам едно кашонче със стари окъсили и изсъхнали алуминиеви електролитни кондензатори, когато се налага отварям ги и вътре слагам съвременен електролит. Иначе имам доста други стари части, платки и др., които дори може да се наречат боклуци, но все нещо ползвам от тях при реставрациите  8) .

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
              Аз наскоро купих малко чарколяци от стари радиа, защото в калабалъка имаше индикаторна глим лампа от Кьортинг, заедно с цокъла!

Неактивен ивсен

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: Кнежа
Здравейте колеги нов съм в този форум.Тази тема е много интересна защото в старата електроника има тоста ценни метали.Някой ако има ненужна електроника нека ми пише на лс.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Има... скъсало се е да има. Има малко мед и толкова реално в повечето битова апаратура. Не говорим тук за разни редки военни и измервателни техники.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |