| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Стабилизатор за ремонт  (Прочетена 5183 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен antoshca

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
Стабилизатор за ремонт
« -: 13 Август, 2015, 20:23:47 »
Здравейте всички! Не мога да намеря схемата на въпросния захранващ блок ЗС1. Намерих на ЗС3 на сайта www.kn34pc.com но има разлики, които ме спъват засега... Бих искал да го възстановя и да го ползвам за ламповите проекти, които планираме с младежите в къщи.
Предварително благодаря на всички!!!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стабилизатор за ремонт
« Отговор #1 -: 13 Август, 2015, 20:58:18 »
И аз скоро ще се захващам с ремонта на един 3С1, дори съм разчаствал веднъж 3С1. От опит мога да ти кажа че схемата на 3С3 е достатъчно подобна за да ти свърши работа мисля. Разликата е в броя запаралелени лампи EL84 при 3С3 са по 5 на канал докато при 3С1 са по 4. Стабилизаторната част също е много подобна, може би при 3С1 няма защита от късо в изхода, не знам това не си спомням. Кажи какъв точно е проблема на твоя 3С1 че се налага схема и то точно неговата? Някой да не е пипал нещо вътре? Така или иначе мисля че със схемата на 3С3, това което се намира вътре при теб и малко желание може да се справиш. Едва ли ще се намери точно схемата на 3С1.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен antoshca

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
Re: Стабилизатор за ремонт
« Отговор #2 -: 13 Август, 2015, 21:21:15 »
Миналата седмица го купих от търговския раздел тук като неработещ. Идеята беше и е да се възстанови на 100%...
Нямам никави претенции към продалия ми го колега - човека си беше коректен до дупка! И аз забелязах приликите със ЗС3. Но има и дост разлки кaтo:
-изправянето е със запареленени EZ80 и EZ81
-Двойния триод не е ECC83, a 6Н1П
-Липва мощния резистор, който е между двете рамена крайни лампи EL84
-Има поне един чифт прерязани проводници
Май това е засега..
Ако има схема не бих имал въпроси. А ако някой може да помогне - би било супер!!!
Благодаря на всички отзовали се!!!!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стабилизатор за ремонт
« Отговор #3 -: 14 Август, 2015, 10:44:34 »
В моя 3С1 в захранването са запаралелени EZ81, двойния триод е ECC83, мощния резистор зеления 50W с разхлабващата се скоба за донастройка го има и на схемата, и в 3С1 ако за него говориш. Според мен схемите са много подобри, предполагам че при теб някой е набол други лампи, или може и в завода да са имали такива и с такива да са го модифицирали, това не трябва да бъде фактор който да те заблуждава. Следвай идеята на схемата и го въстанови. Прегледай прерязания сноп от къде идва и на къде отива и ще разбереш какво е бил, освен ако не са го отрязали съвсем и да не се вижда. Така или иначе не мисля че точно схемата на 3С1 ще ти помогне, тази от 3С3 за мен е идентична поне за целите на ремонта и въстановяването. Насреща съм за всякакви въпроси, като взема и разглобя и моя мога да направя снимки или да ти кажа кое къде отива в случай че това ще ти помогне, и в случай че и в моя нещо не е пипано че не се знае, като го отворя ще видя, дано всичко е наред.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 390
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Стабилизатор за ремонт
« Отговор #4 -: 14 Август, 2015, 10:55:41 »
Аз имам същия изправител, който ми прави номера. Преди 25 години е бил в работещо състояние. За сега съм установил, че има окислени контакти на всички превключватели. Напръсках го със спрей за контакти и го оставих да стои. Скоро не съм го проверявал.

Неактивен antoshca

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
Re: Стабилизатор за ремонт
« Отговор #5 -: 14 Август, 2015, 14:16:12 »
И според мен не е нормално да сложат в паралел различни кенотрони. Прерязания сноп кабели мисля че отива към липсващия резистор.. Засега събирам лампите и като и посъбера го почвам. Не зная вместо трудно откриваемите EZ81 дали да не сложа 6Д20П... Ще внимавам за свързването на 6н1п - само една имаше а в другото рамо лампата липсва. Липсват всички EL84, два кенотрона, мощия резистор и щв видим още какво.. На мястото на EL84 ще сложа 6п14п - днес ще си взема от Еконт 5 бройки и издирвам още. Надявам се посоката да е вярна. Ще питам когато възникнат въпроси. А въпроси убеден съм ще има. Още веднъж благодаря на всички проявили интерес и на желаещите да помогнат.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стабилизатор за ремонт
« Отговор #6 -: 14 Август, 2015, 16:24:49 »
6Д20П е демпферен диод има само един анод и един катод т.е. ти очевидно искаш на мястото на двете паралелни EZ81 да сложиш две такива. Проблемите на пръв поглед са - ще претовариш значително отоплителната намотка от която се топлят кенотроните - оразмерена е за 2 ампера, а ти ще я натовариш с 3.6ампера. Освен че е опасно да не се опече намотката, по-неприятното е че напрежението ще клекне и няма да бъде 6.3 волта, а по-ниско, при това е възможно 6Д20П да не се чувства много добре. Втория аспект е автентичността. Реши сам какво да правиш. Относно 6н1п съветвам те да сложиш ECC83 това е оригиналната лампа за тоя стабилизатор 6н1п е доста различна по параметри, това че някой я е боднал там не значи че е за там, все пак провери свързването на цокъла. Останалото е добре както си го написал.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен antoshca

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
Re: Стабилизатор за ремонт
« Отговор #7 -: 14 Август, 2015, 16:57:00 »
Ако мина на вариант с 6д20п ще сложа отделно захранване за отоплението задължително! Най-вероятно някой електронен захранващ модул за 12 волта и ще свържа отопленията по две последователно. Ще им разчитам на тези 6.3 волта освободен товар вътре в захранването за външни цели... И бездруго ми се въртят едни схеми със лампи работещи в паралел, хем лампи със здрава консумация за отопление - 2 и 2.5 ампера за бройка, но това вече е за друга тема. По-скоро дали 6д20п е добро решение в случая е въпросът... Като аноден ток е добре, в аудиото твърдят, че ставала. Затова веднага за нея се сетих... А колкото до ECC83 - първо трябва да се убедя с коя лампа е оригиналното изпълнение на този уред конкретно. Всички тук знаем, че такива замени заводско изпълнение са правени по нашите заводи във времето.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стабилизатор за ремонт
« Отговор #8 -: 14 Август, 2015, 17:10:49 »
Ами то в тоя стабилизатор си има специален отоплителен траф с много променливотокови отоплителни напрежения изведени независимо отвън като могат да се свързват последователно във фаза или противофаза за получаване на практика на всякакви отоплителни напрежения, та освободените 2х6.3 волта от двата канала не знам за какво ще ги ползваш толкова. Ти сега ако ще вкараш вътре импулсно захранване за отоплението на кенотроните защо изобщо се занимаваш с лампи ами не го модифицираш изцяло да стане полупроводников, ще му подобриш ефективността, изходните обхвати и изходната мощност, мислех си че целта е реставрация обаче (все пак запазване на автентичността на уреда освен функционалното въстановяване) А 6д20п какво да не му е подходящо, попринцип е предвиден за демпферен диод, не знам дали ще се справят две такива в изправител без да се претоварват, ама май няма да има проблеми, проблема и неподходящото както вече ти казах идва от отоплението. Като слагаш крайните лампи прочети какво пише в сервизното описание на 3С3, ще се наложи да си направиш опростена постановка за измерване на лампите за да ги подбереш по 4 с максимално близки параметри.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен antoshca

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
Re: Стабилизатор за ремонт
« Отговор #9 -: 14 Август, 2015, 19:21:21 »
Добре. Убеди ме . Най-вече защото имам вътрешна убеденост, че навремето са правили нещата както трябва и за вечни времена... Буквално!  Сега ще мине малко време, докато събера повечето от необходимите неща и започна да оживявам схемата. Не знам все още как трябва да регулирам мощния резистор (1.5k 50W). Не съм го и търсил още. Та ще го мъчим.... Или той мен...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стабилизатор за ремонт
« Отговор #10 -: 15 Август, 2015, 11:52:14 »
Мощния резистор от едната страна има оригинално оголен съпротивителния проводник от боята, и там една скоба се завинтва така че да контактува на определено място. Имам един такъв резистор точно от такъв стабилизатор свалян, евентуално ако на този който реставрирам този резистор е здрав, втория остава излишен и ако го намеря къде е (че отдавна не съм го виждал) ще ти го дам, заедно с крепежния винт и всичко. Не пишеш от кой град си, ако си от София обиколи магазина на ул. Цар симеон 63, Елимекс (при ректората на ТУ-София) и може да провериш и в магазина НакТек (бившия Ами Корт) на ул. Поп Богомил. Може да провериш и в София електроник на ул. Цар Симеон, преместиха го сега малко по-близо до женския пазар, не е на адреса който пишеше в сайта, но ще го намериш. Но започни от магазинчето в безистена на Цар Симеон 63 там има много неща и мощни резистори, нищо чудно да се намери такъв резистор.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен antoshca

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
Re: Стабилизатор за ремонт
« Отговор #11 -: 15 Август, 2015, 13:21:16 »
От Стара Загора съм. Вече имам 5 броя 6П14П  NOS.... Мисля да намеря още 5 и след около седмица да пусна обява, че купувам EZ81 4 бройки. Засега резистора не е спешен, но в един момент ще стане... Трябва да проверя състоянието на галетите и да видя има ли още нещо пропуснато досега... Съдейки по досегашните липси си мисля, че е ползван за донор за части на други уреди там където са го ползвали. Но пак не разбирам защо са наболи еднa
EZ80, а колкото до 6н1п - идея си нямам каква е причината да я сложат.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стабилизатор за ремонт
« Отговор #12 -: 15 Август, 2015, 18:42:13 »
Не можеш да схванеш логиката в такива действия понякога, именно забодената EZ80 подсказва че е бодено каквото са имали без оглед на това какво трябва да е.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен antoshca

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
Re: Стабилизатор за ремонт
« Отговор #13 -: 15 Август, 2015, 19:25:34 »
Само предположения може да има човек в такива случаи. Трябвa обаче да видя за какво е резистора 50W и как ще се настройва. Май участва във верига за защита, но веригата му минава през галетите и трябва да се види при няолко положения как се свързва, за да се прецени как да се настрои съответно.... От пръв поглед е свързано с реле по напрежение, но някои контати на релетата по ток ме навеждат на предположението,  че е възможно след първоначалното сработване на токово реле въпросното а задържа веригата изключена до отблокирането и с бутон или копче. Абе ще видим. Засега ще разуча хубаво схемата, а в края на предстоящата седмица ще се активирам пак. Засега това е. Успех желая на всички прочели темта и тези, който откликнаха!

Неактивен mark b

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 69
  • Населено място: Асеновград
Re: Стабилизатор за ремонт
« Отговор #14 -: 19 Август, 2015, 23:35:44 »
Вместо ECC83 с успех може да се сложи 6Н2П-близки са по параметри, само отоплението се свързва по
друг начин.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |