| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Препоръка за контактен спрей за потенциометри  (Прочетена 22026 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1923
  • Населено място: Пловдив
Здравейте,
   Търся препоръка за добър контактен спрей. Навремето имаше един Philips, вълшебен, ама изчезна.
« Последна редакция: 21 Септември, 2015, 22:29:50 от Gabo »

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #1 -: 15 Септември, 2015, 23:29:30 »
WURTH.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #2 -: 16 Септември, 2015, 12:12:30 »
Учудващо ама последните ми опити с WD40 показаха неповторими резулати в тези приложения....
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1923
  • Населено място: Пловдив
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #3 -: 16 Септември, 2015, 13:18:23 »
WD40, ама от кой производител?
кой номер спрей на WURTH?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #4 -: 16 Септември, 2015, 13:46:58 »
WD40 - оригинала. Май не случайно и Comet го продават...

http://store.comet.bg/Catalogue/Product/12257/
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #5 -: 16 Септември, 2015, 18:31:38 »
WD40 ползвам от години. Купувам го от кварталната железария, никога не съм обръщал внимание на производител. Сега погледнах и пише че е правен в Англия.

Пръскал съм го на каквито потенциометри и ключове се сетите - от такива в стари лампови апарати през джобни транзисторчета, до ролков Ревокс и касетни декове.

Резултатите винаги са били едни и същи - отлични. Само ми се е налагало в много тежки случаи да пръскам по два-три пъти.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 599
  • Населено място: Попово
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #6 -: 16 Септември, 2015, 19:06:39 »
Здрасти, ето това е спреят на WURTH.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #7 -: 16 Септември, 2015, 21:28:33 »
 Има някаво руско копие на WD40 с друго име, явно някой продавач го предлага него настойчиво и от това идва объркването. Много е зле руското мъчихме ръжди с него  не се представи добре, то е и по-евтино де.
Оригинала е само един и говоря за синия флакон. То не, че фирмата не пусна и други препарати, но не са за тая цел.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #8 -: 20 Септември, 2015, 11:49:59 »
Аз също като контактен спрей препоръчвам WD40 имам отлични впечатления от действието му върху проблемни контактни превключватели. За потенциометри не съм го пробвал обаче никога, но щом колегите са го пробвали и имат добри резултати - значи и за потенциометри е добре. Аз лично за потенциометри предпочитам разглобяване (когато е възможно) почистване от стари смазки и окиси и смазване с вазелин. Резултатите са много добри.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #9 -: 20 Септември, 2015, 13:06:26 »
WD 40 не е контактен, а многофункционален спрей! Поне навремето така беше написано на етикета! Всеки подобен спрей би могъл да свърши работа на замърсени контакти, но......може и да не се получи нищо  ???     Едно е да се почистват контактни повърхносто през които протичат по-големи токове и съвсем друго- микромощни контакти. Затова една и съща фирма предлага обикновено поне 2-3 вида контактен спрей, а за ширпотреба си има 3в1, 5в1 и т.н. В крайна смека не трябва да се забравя че на почистване подлежат замърсени, а не ИЗНОСЕНИ контактни повърхности. При вторите и Господ не може да помогне, за съжаление.........
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #10 -: 20 Септември, 2015, 18:50:50 »
Ето един, който върши работа.
Преди , когато не се е продавал контактен спрей, е ползван технически вазелин разтворен в екстракционен бензин.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #11 -: 20 Септември, 2015, 19:17:40 »
Да, ясно че WD40 се води многофункционален спрей но чисто любителската практика на не един човек е показала че много добре се представя за почистване и смазване на замърсени и окислени маломощни контакти. Лично аз имам доста съсипани контакти от „специален“ контактен спрей (някакъв полски купен от Елимекс) който псувам и до днес не само че в него има някаква агресивна химия която свали посребряването от пластините, ами има и някаква твърда смазка като восък която след изпарение на разтворителя буквално пречи физически на пластините да контактуват една с друга, а си е специално предвиден за почистване на маломощни контакти... Отдавна е известно че окислени контакти се повлияват най-добре първо от разтворител, после смазване с нещо. WD40 представлява точно това - газ за лампи и тънка смазка. Затова и дава най-добри резултати, па макар че не е предвиден точно за контактен спрей. И както каза колегата ditronix почистват се само окислени и замърсени контакти а не износени. Ако е износено сребърното покритие на пластинките няма какво да се направи и всичко което се приложи ще даде незадоволителни и краткотрайни резултати. Но тук става дума за потенциометри - принципа е същия - ако графитното покритие е износено е за кофата, освен да поизкривиш плъзгача да търка на друго място (когато е възможно) друго не остава.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #12 -: 21 Септември, 2015, 09:44:34 »
За този PHILIPS ли става въпрос?

Неактивен mark b

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 69
  • Населено място: Асеновград
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #13 -: 21 Септември, 2015, 10:11:59 »
Точно този съм ползвал години наред за почистване на потенциометри.Когато ми донесат музикантски
мишпулт с 50+ потенциометри. Ако потенциометрите са 2-3 броя предпочитам сваляне,разглобяване,почистване и смазване.Преди години когато нямаше спрейове си приготвях почистваща течност съставена от газ за газени лампи и фино машинно масло в съотношение 9/1 и после със спринцовката.Резултата беше учудващо добър.
Така третиран потенциометър изкарваше минимум година без да пука и стърже.

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Препоръка за контактрн спрей за потенциометри
« Отговор #14 -: 21 Септември, 2015, 12:00:09 »
Много теми в интернет твърдят, че WD40 не е особено годен за електроника и потенциометри тъй като оставял след себе си утайка, която првлича всякакъв прах и боклуци. Вместо това препоръчват някакъв спрей "Deoxit", но като че ли и двата вършат работа.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |