| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиоремонти из ежедневната практика  (Прочетена 10628 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #30 -: 01 Декември, 2015, 00:02:54 »
Масово китайците използват алуминий в проводниците. Дори вече тези масовите кабели на метър червен/черен нямат запояване. Най-добре се запояват с чистия тинол без никакъв колофон или паста. Става и трудно с машинно масло или специален припой, но е факт че е мъка запяването и безкрайно поевтиняването, след някой ден от желязо  :master2:
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #31 -: 19 Април, 2017, 10:17:14 »
Докараха ми един радиоприемник "Орфей" от първите серии,който няма монтирана УКВ приставка.При него бяха обичайните ремонти:шумящ потенциометър,изгорели радиоскални лампи и намалял капацитет на филтров кондензатор.Интересното е че първите серии е монтиран говорител от радиоприемник "Хр.Ботев" в който до този момент не бях виждал а и заводския номер не се чете да се ориентирам колко са произведени с такъв говорител.Другото най-интересно е на една от радиолампите има надпис на фирма-производител който до сега не бях виждал по радиоприемници и телевизори.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #32 -: 19 Април, 2017, 11:14:40 »
Лампата е на Филипс, "Миниват" - е техен бранд, който държат от доста години преди да се почне производството на EL84

71237-071236-1

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #33 -: 24 Април, 2017, 13:33:56 »
Вчера ми попадна на работната маса поредния радиоприемник "Хр.Ботев" Р-III-56-1 .Външно много запазен,но не работи и по твърдения на собственика е ходил само един път за ремонт за смяна на радиолампа.Свалих задния капак и вътре обичайната пепел,но шасито беше като ново след забърсването.След включване в мрежата радиолампите светнаха но няма анодно напрежение на филтровия електролит.След като обърнах внимание на радиолампите и по обстойно на EZ 80 и останах втрещен радиоприемника е с 4 лампи а не 5  :o Явно е претърпял яка преработка защото EABC 80 липсваше дори и цокъл нямаше а не личеше и да е имало.EF 85 е заменена с EBF 85 като детекцията се поема от двата диода на лампата.Крайната лампа също не е EL 84 a ECL 82 като триодната част е предусилвател който замества триода на EABC 80.Бях много учуден от тази преработка защото така качествено е правено със същите елементи се едно е заводско изпълнение.Изправителната лампа беше изтощена до краен предел и след смяната им се появи анодно напрежение.С голямо учудване този радиоприемник заработи нормално на всички обхвати и с достатъчна сила на звука.Чудя се едно през онези години на преработката толкова ли са били дефицитни радиолампите че толкова много да се преправи схемата.Вие може да споделите дали сте виждали толкова качествена преработка на радиоприемници и кое е налагало преработката.Ето и две снимки за обща култура

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #34 -: 24 Април, 2017, 14:28:11 »
На капака кой е ламповия състав стандартния ли?
Под качествена преработка какво имаш предвид че не е работено с теслата ли? Снимка отдолу на шасито няма да навреди. Въпроса е сигурно ли е че е преработен а не е излязъл така от завода?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #35 -: 24 Април, 2017, 16:24:48 »
И аз се съмнявам за същото- модификация вероятно на последните приемници с по-съвременни и достъпни лампи. Не че е нямало майстори на времето, но така, както го описваш ме води на такива размисли.....
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #36 -: 24 Април, 2017, 17:36:18 »
Имало период през 70-те когато EABC80 са били дефицит.Преработвали са ги с ЕСС83 и подобни.Такава преработка е правена от някой техници,фабрично са били по схемата.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #37 -: 24 Април, 2017, 21:52:30 »
Какво излиза в крайна сметка.ЕАВС 80 като дефецитна лампа  майстора решава вместо да преправи цокъла на една лампа,а да преправи половината радио.Явно е решил вместо EF85 да преправи цокъла за да използва диодите на някоя комбинирана лампа EBF 80/89.А за предусилвател решават да монтират комбинирана лампа триод/пентод като и там изисква преработка.Голяма занимавка си е.Аз пък бих много бързо го преправил това радио ако бях на мястото на сервиза.На мястото на ЕАВС 80 ще сложа EBF 80 като пендодната част ще я използвам за предусилвател като само един допълнителен резистор за втора решетка слагам а двата диода си отиват по предназначение.Много бързо и лесно.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1616
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #38 -: 24 Април, 2017, 22:20:04 »
...И на това отгоре е демонтирал цокъла на ЕАВС 80, като е разпробил алуминиевите нитове. Неведоми са пътищата Божии. :-[

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #39 -: 24 Април, 2017, 22:37:11 »
Някой се е потрудил да направи радио на шаси от Христо Ботев и е използвал повечето детайли.Ще е интересно да го видим отдолу как изглежда.Все пак е хвърлил доста труд.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #40 -: 24 Април, 2017, 22:59:03 »
Имало период през 70-те когато EABC80 са били дефицит.Преработвали са ги с ЕСС83 и подобни.Такава преработка е правена от някой техници,фабрично са били по схемата.
Като бях  стажант , 1975г. в сервизите си имаше схемни решения , коя лампа с коя да се замени , и как да стане . За  ЕАВС 80 , съм сигурен че се заменяше с ЕСС83 .  Та така , за всяка земяна си имаше  инструкция , и беше задължителна . Щото си имаше и цена , за което .

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1616
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #41 -: 24 Април, 2017, 23:11:24 »
Не съм си записал броя на списанието РТЕ.

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #42 -: 06 Февруари, 2021, 16:40:32 »
Все пак даден апарат не може да стои в сервиза 2-3 месеца заради лампа и веднага се пристъпва към действие на рекострукция.Тази реконструкция на приемника "Хр.Ботев" е правена в някой сервиз в някое малко градче.Подобна реконструкция съм виждал в първите серии на приемника "Орфей" където нямаше УКВ блок.Вместо ЕАВС 80 беше поставена ЕF80 и изпълняваща ролята на предусилвател а детекцията се извършва от двата неизползвани диода на EBF89 защото имаше модели вместо EF89 се поставяше EBF89 защото още в завода е имало дефицит на лампи.На един радиоприемник "Mелодия" на крайната лампа беше лепнат стикер "Радио и Телевизионни сервизи" и вместо EL84 беше поставена комбинираната руска лампа 6Ф3П като триодната част беше свободна.Изводите водят до това,че по онова време крайната цел е радиоприемника да работи и клиента да е доволен а всяка реконструкция и смяна на лампи с друг тип се наложило заради липса на лампи дори и в момента когато в самия сервиз не са доставени.или се чака доставка.

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #43 -: 07 Февруари, 2021, 00:13:53 »
Като бях  стажант , 1975г. в сервизите си имаше схемни решения , коя лампа с коя да се замени , и как да стане . За  ЕАВС 80 , съм сигурен че се заменяше с ЕСС83 . 
A днес ECC83 са на цената на три унции злато, а EABC80 се намира сравнително лесно и на достъпна цена, :D
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #44 -: 07 Февруари, 2021, 00:58:44 »
Имаше такова нещо,но се правеха промени в схемата.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |