| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Осцилоскоп Kabid STD501XY след 30 минути работа губи синхронизация  (Прочетена 6098 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Така .
Първо факта че е с две години по-голям от мен демек набор 78 ме накара да сменя всичко що е електролит в него без големите филтриращи просто нямам такива .
Като ми го дадоха нямаше никакъв образ . Оказа се че от прегряване беше се разхлабил карания транзистор на ТХО-то и съответно то не тръгваше .
До тук добре . Смених на ред всичко . Пуснах го работи мери вярно . Минават 20 минути и хоризонталния размер на това което се мери почва да расте .
Добре крайния транзистор грее ама много греее . Следва разглобяване на ферита на ТХО-то на снимките се  вижда какво са използвали за да направят въздушната междина преправих го сложих слюда от София 21 оказа се дори че ферита е същия .
Сглобих пуснах . И след 20 минути пак същото дига размера грее и след още 10 минути на екрана вече няма никоййййй . Почвам да се ядосвам . Напреженията са точни всичко си има дори след като прегрее . Схема няма но то и не ми трябва .
Малко снимки .
Почвам да си мисля , че трябва да сменя и големите кондензатори . Забелязах че през първите две три минути трафа бръмчи после спира . Но дори и да бръмка пак са добре напреженията .
Приемам идеи .

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
 Нови Големи кондери за винтов монтаж има е Tpetrov. Ама цените няма да ти харесат.

Що не слагаш обиконвенни там от LOW ESR  серията? Монтажа на - полюс става лесно с клема за болтче и малка дупка на ламарината.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Яркоста променя ли се,пропада ли?

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Търси причината за греенето на транзистора-огледай за някой диод с утечка във веригата около него или не електролитен кондензатор да си е позагубил капацитета.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
преди да почне да увелича размера хоризонатлния яркостта е добре . В момента когато размера е увеличен , като намалиш яркостта се намалява и размера ако рязко усилиш яркостта , дига се размера и яркостта пропада . И съответно лъча изчезва .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Хм,тръба? катод-отопление? То от къде идва,ТХО или изправителя.Това чудо с умножител ли е на високото,аз имах такъв проблем с каскадата на моя.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Отоплението не съм го гледал от къде идва . Високото е с каскада три диода и три кондензатора . Яркостта е от Тхо-то . Отоплението е отделно не е от ТХО-то . Мислиш че залепва катод отопление ? Или отоплени решетка ? . Нарочно го сложих вертикално но пак така прави .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Кой го знае,то така от дистанция само идеи.При мен каскадата товареше като загрее.Освен отвън да му пуснеш изолирано отопление.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Да сега се замислих и аз ще пробвам да видим .

Неактивен lz1wvm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: в Гората
Закачи ТХО-то на генератор.При мен скоро се оказа нарушена изолация.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Искаш да кажеш пробив между намотките ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Възможен вариант,ако е пробив в ТХО ще е постоянен,а казваш първите 10 мин не грее :drinks:

Активен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Търси причината за греенето на транзистора-огледай за някой диод с утечка във веригата около него или не електролитен кондензатор да си е позагубил капацитета.
Щом ти се увеличава размера и дига ток, "транзистора грее" значи бяга резонанса. Търси причината в резонансната верига на ТХО-то. Може някой от неелектролитните кондери във веригата да си сменя капацитета като позагрее. Провери напрежението на транзистора, да не се променя като поработи, да няма пулсации от захранването. Това също променя режима на транзистора. Това че лъча изчезва може да се дължи на рязка промяна на напреженията на тръбата и да се запушва, а не да и залепват електроди в нея. Между другото добра идея да измериш напреженията и в работно състояние и когато лъча пропадне. Това ще ти помогне много да разбереш за причината от къде идва. Също провери крайното стъпало за лоши спойки. Може напрежението на отклонителните пластини на тръбата да се променя рязко и затова лъча да се губи. Размера на образа зависи и от крайното стъпало.
Просто ти нахвърлям някои полезни идеи.
« Последна редакция: 05 Ноември, 2015, 13:22:08 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Този транзистор който грее има акака.Провери напрежението на атаката дали се променя-развръзващия му кондензатор смени.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Щом ти се увеличава размера и дига ток, "транзистора грее" значи бяга резонанса..........

Иванчо,това не е телевизор,осцилоскопа не е с постоянна честота на хоризонталната развивка............превключва се.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
4 Отговора
5465 Прегледи
Последна публикация 14 Декември, 2012, 19:20:40
от ONZI

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |