| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?  (Прочетена 10611 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #30 -: 06 Ноември, 2015, 11:42:21 »
Еми ето, изяснихме компоновката! Донесох в работата цоклите за 807-ците. Ако са ти компактни говорителите може да наминеш да тестваме ламбите.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #31 -: 06 Ноември, 2015, 11:45:14 »
Писах ти ЛС , и ти си поканен да наминеш  :drinks:

Колоните са TQWT т. наречените "Игли"- метър високи, малко трудно е да се нарекат компактни, едиственото компактно в тях е говорителчето  :D
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #32 -: 06 Ноември, 2015, 13:01:12 »
Този захранващ траф е малко слабичък за 807-те и като напрежение и като ток. И дросела от Даугавата също няма да му стига тока...Най-добре си спретвай усилвателче с 6П14П(EL84).

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #33 -: 06 Ноември, 2015, 13:12:56 »
Аз също нямам опит,това правих http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=3740.15 по тая схема,но вариант с 6Н9С и 6П6С.Само резистора в катода е 300 ома.Такива лампи имах и стана.Трансформаторите ще ти свършат работа за нея.Ако имаш дросел от радиоприемник става,пробвах с дросел от Пирин,обаче тока през него е малък в тоя случай и самоиндукцията не е достатъчна.Нали знаеш правилото за филтърната група,кондензаторите по напрежение,дросела по ток..........това за филтрацията.Освен да ти пожелая успех :drinks:


Писал си докато отговарях.

С тези трафове само в пентодно свързване в телевизорите работят в пентод.
В триодно свързване е необходим друг товар.Въпреки че и в триод ще свири някяк си но нямя да е както трябва.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #34 -: 06 Ноември, 2015, 14:25:15 »
Тъкмо ровех за лампи и какво намерих:

39137-0

Горе дясно - 2 броя 6Н23П. Обаче какво е В519П? Двоен триод е военен някакъв. Имам един само. А долу в дясно са две бройки EF861 със златни крака. Те стават ли за нещо звуково?

И още:

39139-1

39141-2

QQE03-12, с които правя вече трети КВ предавател, и един брой 6С19П-В - някакво яко добиче в малък балон.
« Последна редакция: 06 Ноември, 2015, 14:33:54 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #35 -: 06 Ноември, 2015, 16:33:33 »
Тъкмо ровех за лампи и какво намерих:

(Връзка към прикаченият файл)

Горе дясно - 2 броя 6Н23П. Обаче какво е В519П? Двоен триод е военен някакъв. Имам един само. А долу в дясно са две бройки EF861 със златни крака. Те стават ли за нещо звуково?

И още:

(Връзка към прикаченият файл)

(Връзка към прикаченият файл)


QQE03-12, с които правя вече трети КВ предавател, и един брой 6С19П-В - някакво яко добиче в малък балон.

С QQE03/12 си играя в момента с запаралелване на 2-та анода в двутактна схема на 40ма/360в.
Свирват добре но лесно се възбуждат.На 2-ра решетка са на 170в.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #36 -: 06 Ноември, 2015, 17:38:21 »
Значи за съжаление според мен трафчето от Мелодия е малко кекаво за два канала с EL84/ECC88, не препоръчвам да дърпаш повече от 70 милиампера изправен аноден ток от него че ще се опече. Това вече силно ограничава тока на крайните лампи защото ECC88 в тоя режим консумира около 12 милиампера, значи 24мили само в преда, от там на сетне очевидно остават по още 25 милиампера макс във всяка крайна, което принципно не е съвсем малко ако се гони мощност от 0.7 вата на канал в триоден режим (вероятно това ще е оптималния режим), ако обаче се иска пентоден режим и около 1 - 1.5 вата на канал ще трябва тока на крайните да се вдигне и тогава определено трафчето ще се претовари и то сериозно. Реализирал съм лампов усилвател с 2х PCL86 и трансформатор от Орфей, много подобен на този от Мелодията, общата ми анодна консумация е 50 - 60 милиампера и трафа работи добре открит само е топъл на пипане не пари, обаче като го затворих в кутията му през лятото след 6 часа работа при стайна температура 30 градуса магнитопровода му пари много силно, трудно се задържа ръката повече от 3 секунди. Т.е. ако смяташ да го товариш над 60 милиампера трябва да му осигуриш достатъчно добра конвекция за охлаждане ако не искаш да го опечеш.
В заключение препоръчвам изпълнението на предусилвателя с 6Н23П в схема SRPP защото осигурява ниски нелинейни изкривявания, ниско изходно съпротивление (около 1 килоом) което от своя страна води до невъзприемчивост на схемата към брум. Също така в тази схема както са казали колегите е малко критично напрежението катод - отопление за единия триод, за това препоръчвам повдигане на отоплението на потенциал около 60 - 70 волта за облекчаване на изолацията. Иначе резисторите от 1к в решетката ги препоръчвам да се сложат без да се чака да се самовъзбужда усилвателя. Винаги е предимство по-добрата ВЧ стабилност на схемите особено за радиолюбителите при които има на близо силни ВЧ полета. Усилвател склонен към самовъзбуждане звучи гарантирано по-зле от стабилен такъв. Трафовете не са неподходящи за триодно свързване, просто при триодно ще изкараш по-малка мощност, а за нелинейни изкривявания вероятно дори ще си по-добре от пентодно. Моя с PCL86 го правих с крайната в триодно свързване а трафовете са от Пирин (за пентодно свързване на лампата) и нелинейните ми изкривявания са съвсем приемливо ниски (0.6 процента при 100 миливата изх. мощност и около 1.5 процента при 0.7 вата изходна мощност която му е и максималната преди клип). Така че те съветвам да изпробваш различни режими и да чуеш в кой ще ти хареса най-много, но наистина според мен с това трафче нямаш много поле за действие за пентодно, просто няма да ти стигне анодния ток за да си дойде режима на мястото. Вариант също е да ползваш PCL86 отлична лампа, много съм доволен от усилвателя направен с нея, може като ходиш на гости при Оги (Пичагата) да минете и при мен да го чуеш, сигурен съм че ще ти хареса как свири, а и това мрежово трафче по-отива към PCL86 без да се претоварва.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #37 -: 06 Ноември, 2015, 18:13:04 »
@LZ2XL Мерси за схемите..............
Дадох ти линк колкото да се ориентираш за какво иде реч.Що за птица са.
Мрежовия трансформатор за който се говореше по горе ми се вижда малко слабичък.ТС180 пренавит може да ти свърши работа,на мен ми остана тук един навит като за UW3DI ламповия вариант.500 в 300ма със средна точка,300 в 300 ма също със средна точка,50 в 100 ма и 2Х6.3 в 3 а.Това излиза от него.Ти всъщност знаеш какво е ламповия UW3DI.Все пак си аматер от бранша :drinks: Трафа съм го навивал за мен,направих няколко за да видя кой най добре ще пасне.......тоя е излишен вече.Не е ползван,варен в трансформаторен лак и печен в пещ.Ако ти върши работа.....поемаш си там Еконта.......и да почерпиш колега :good:

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #38 -: 06 Ноември, 2015, 19:29:15 »
Значи за съжаление според мен трафчето от Мелодия е малко кекаво за два канала с EL84/ECC88, не препоръчвам да дърпаш повече от 70 милиампера изправен аноден ток от него че ще се опече. Това вече силно ограничава тока на крайните лампи защото ECC88 в тоя режим консумира около 12 милиампера, значи 24мили само в преда, от там на сетне очевидно остават по още 25 милиампера макс във всяка крайна, което принципно не е съвсем малко ако се гони мощност от 0.7 вата на канал в триоден режим (вероятно това ще е оптималния режим), ако обаче се иска пентоден режим и около 1 - 1.5 вата на канал ще трябва тока на крайните да се вдигне и тогава определено трафчето ще се претовари и то сериозно. Реализирал съм лампов усилвател с 2х PCL86 и трансформатор от Орфей, много подобен на този от Мелодията, общата ми анодна консумация е 50 - 60 милиампера и трафа работи добре открит само е топъл на пипане не пари, обаче като го затворих в кутията му през лятото след 6 часа работа при стайна температура 30 градуса магнитопровода му пари много силно, трудно се задържа ръката повече от 3 секунди. Т.е. ако смяташ да го товариш над 60 милиампера трябва да му осигуриш достатъчно добра конвекция за охлаждане ако не искаш да го опечеш.
В заключение препоръчвам изпълнението на предусилвателя с 6Н23П в схема SRPP защото осигурява ниски нелинейни изкривявания, ниско изходно съпротивление (около 1 килоом) което от своя страна води до невъзприемчивост на схемата към брум. Също така в тази схема както са казали колегите е малко критично напрежението катод - отопление за единия триод, за това препоръчвам повдигане на отоплението на потенциал около 60 - 70 волта за облекчаване на изолацията. Иначе резисторите от 1к в решетката ги препоръчвам да се сложат без да се чака да се самовъзбужда усилвателя. Винаги е предимство по-добрата ВЧ стабилност на схемите особено за радиолюбителите при които има на близо силни ВЧ полета. Усилвател склонен към самовъзбуждане звучи гарантирано по-зле от стабилен такъв. Трафовете не са неподходящи за триодно свързване, просто при триодно ще изкараш по-малка мощност, а за нелинейни изкривявания вероятно дори ще си по-добре от пентодно. Моя с PCL86 го правих с крайната в триодно свързване а трафовете са от Пирин (за пентодно свързване на лампата) и нелинейните ми изкривявания са съвсем приемливо ниски (0.6 процента при 100 миливата изх. мощност и около 1.5 процента при 0.7 вата изходна мощност която му е и максималната преди клип). Така че те съветвам да изпробваш различни режими и да чуеш в кой ще ти хареса най-много, но наистина според мен с това трафче нямаш много поле за действие за пентодно, просто няма да ти стигне анодния ток за да си дойде режима на мястото. Вариант също е да ползваш PCL86 отлична лампа, много съм доволен от усилвателя направен с нея, може като ходиш на гости при Оги (Пичагата) да минете и при мен да го чуеш, сигурен съм че ще ти хареса как свири, а и това мрежово трафче по-отива към PCL86 без да се претоварва.

Ориго аз като противник на триодното свързване бих казал че не си прав.
Разликата в товара за триод и пентод е около 3 пъти-по спомен.
А нали знаеш че най малки изкривявания и най висока мощност се получава при оптимално съгласуване с товара-не е като при транзисторните.В момента не намирам графиката да я кача.Дори последователно на вторичната се навива допълнителна съгласуваща намотка със изводи през3-4 нав. за точно съгласуване с товара.(променя се коефициента на трансформация по този начин).
За SRPP-то също не съм на това мнение.Схемата за да работи добре изисква високо напрежение иначе изглежда хубаво като картинка това е мое мнение и дано не съм засегнал някого.
Ето какво са написали братушките;

Каскад типа SRPP был разработан в начале 1950-х годов для использования в качестве усилителя мощности или модулятора в телевизионных передатчиках, где требовалось развивать на выходе с малыми искажениями около 1100 В переменного напряжения на нагрузке 400 Ом параллельно с емкостью 500 пФ. В телевидении допустимы намного большие искажения, нежели чем в звукозаписывающей и звуковоспроизводящей аппаратуре, и стандарты видеосигнала в то время были сравнительно нежесткими, так что «мало искажений» означало ~ 2%, и «незначительные искажения» означали < 1 %.

http://tubeamplifier.narod.ru/mess085.htm
« Последна редакция: 06 Ноември, 2015, 20:04:56 от ONZI »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #39 -: 06 Ноември, 2015, 20:27:52 »
Няма да се засегна това е градивен спор :). На всяко нещо има противници и привърженици. Високо напрежение е твърде относително защото винаги има основно значение захранващото напрежение отнесено към използвания динамичен диапазон, в случая амплитудата на изходното напрежение на предусилвателя по схема SRPP ще достига около 15 волта при пълна мощност а захранването от 260 волта дава изходна амплитуда от над 100 волта преди клип. Та според мен стъпалото е захранено с достатъчно високо напрежение спрямо изходната амплитуда с която работи. Точно поради това че се ползват под 20 процента от динамичния диапазон на стъпалото, както и това че не е натоварено с нискоомен товар или с големи капацитети води до това че има <0.4% нелинейни изкривявания (лично измерени). Така че според мен е по-добре от някой слабоват триод със 100к в анода.
Спора триод и пентод няма смисъл да го водим, не съм казал че задължително трябва да се направи в триоден режим, даже напротив, само смятам че при пентоден режим лампата е по-нелинейна и е желателно наличието на обща отрицателна обратна връзка, а според някои схващания тя е нежелателна и се отразява негативно а звученето на усилвателя.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #40 -: 06 Ноември, 2015, 22:22:42 »
Иха! Става интересно! Дам, за схемата ще видим, ще проваме, ще слушаме докато свирне хубаво. Но трафът май е малък, да. Имам един дебелак аз... тороидален, от АМ предавател с две 807. Ама е огромен... но пък има всички нужни напрежения.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #41 -: 06 Ноември, 2015, 23:54:21 »
Кенотронния траф би трябвало да е точен за цета. Тоз тороид  за някой по сериозен проект. Не че 6п14п е не сериозно.  SRPP е чудесно връзванe ако Ако имаш Излишна 2-ра 6н23п/ецц88 , която имаш в случая. Ще стане чудесн Амп. Аз ъщо съм за пентодния звук, Винаги може да сложиш ключе  за преквклюване на връзването.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #42 -: 07 Ноември, 2015, 17:42:31 »
Трафа от радио е по-скоро слабичък за 4те лампи, ако се намали анодния ток на крайните до 25 милиампера ще стане. В противен случай препоръчвам PCL86 с 30 - 35 милиампера ток на крайната, тогава трафа гарантирано няма да се претовари. Все пак да не забравяме че трафа е от лампов приемник с еднотактно крайно стъпало, и е предвиден за една крайна лампа. Вярно че вътре в радиото топли още 4-5 други лампи и съответно захранва анодните им вериги, но там консумацията е малка, цялата схема в радиото извън крайната сигурно консумира по-малко аноден ток от крайното стъпало. Та трафчетата от тези приемници не са толкова яки въпреки че изглеждат с големи габарити - проблема е голямото място което заемат на макарата двете анодни вторични намотки поради което е сложен по-голям размер ламели за да има прозорец. Първичната на трафа е най-тънкото му място - много е тънък проводника, определено не държи на голямо натоварване още повече че тя най-трудно се охлажда.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #43 -: 07 Ноември, 2015, 20:57:59 »
Сега се сещам, че май имах още един такъв траф! Набутан е в телеграфния предавател с двете 6П3С. Ще го махам от там, точно защото ми кляка, аз направо съм го смазал с тия две лампи.  :D

39207-0

39209-1

Ок, тогава не мога ли да направя два моноблока? Но пък нямам втори дросел... може варианта на ориго с RC филтъра да пробвам.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Какъв усилвател да направя с трансформатори ТВ-2Ш?
« Отговор #44 -: 07 Ноември, 2015, 22:17:49 »
Оффтоп.:

Приятелски съвет: нещо сглобено, направено с толкова труд и красиво на външен вид, работещо и свързано с някакви МНОГО положителни емоции НЕ ГО РАЗВАЛЯЙ, за да правиш друго "творение" от частите му!

След време ще ТЕ Е МНОГО ЯД на това си действие :)

Части има всякакви, къде подаръци от приятели и познати, къде от магазина ...

Това си го гледай сложено на масата, поставено на шкафа, сложи го в кашон, подари го (и др. такива действия), но не го разваляй.

Ако искаш ме слушай, споделих от опит ::)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |