| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Някой може ли да начертае електронна схема професионално?  (Прочетена 9570 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Ако лампата беше без стъклен балон то корпуса и щеше да бъде електрод и щеше да има потенциалспрямо маса.Затова е в стъкло.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Веднъж от любопитство, разглобих една руска лампа, (мисля че беше 6К3, изгоряла), нямаше стъклен балон под ламариненият корпус. Само ламарина беше, с нещо като гумен уплътнител между основата-цокъл и ламарината.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Вярно че без балон ще е електрод металната обвивка обаче това не е проблем ако се свърже към маса, тъй като катода вероятно почти винаги е с по-висок потенциал и ток няма да тече. Освен това дори да се сврърже към положителен потенциал спрямо катода едва ли тока към него ще е голям, все пак между него и катода стои анода който ще служи като екран, малки части от катода ще имат „възможността“ да имат електронна емисия към балона. То и в чиповете подложката е електрод с PN преходи към всичко останало, и затова се свързва към най-ниския потенциал винаги.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Опитах се да я разгледам,има две лампи 6V6.Тази на горната част явно е крайно стъпало,под нея има втора 6V6 и вързан за нея прептящ кръг.На такова прилича.....генератор за подмагнитване.

Точно така е - крайно с 6V6 и генератор на 40 Khz, пак 6V6. Двете метални предусилвателни са 6SJ7. Не знам здрави ли са, че още се занимавам с механиката. Изправител на 5W4. Има и индикатор с глимлампа.
Машината е на 115v/60hz, но вероятно трафа ще трябва да се пренавива, защото там е най-голямата ръжда. (около двете метални лампи) Ако ще го навивам, мисля да го направя на 220V.

Ако на някой му е интересно, ето малко информация:

http://www.smecc.org/wire_recorder_care_&_repair.htm
« Последна редакция: 13 Декември, 2015, 21:17:12 от bojitchko »

Активен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
                  Ще бъде изключително интересно да чуем записа, когато реставрираш машината! Между другото, когато работех на летище София през 70-те години, т. нар. "бортовой самописец" - черната кутия на руските самолети, беше с подобен магнитофон. Освен него имаше и такъв с лента - "Орво" разбира се. Вероятно жичния и бил за данни от агрегатите на самолета, а лентовия - за разговорите в кабината.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3538
  • Населено място: Варна
bojitchko

6SJ7 според книгите е руската 6Ж8,6V6 е 6П6С,имам някъде такива.Ако има зор за лампи.5W4 е непозната за мен.Ако някой знае аналог да казва.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Аз повече се притеснявам за честотата, то напрежението не е голям проблем, и това че мрежовия траф е ръждив не е проблем попринцип, защото както знаеш параметрите му се подобряват като ръждяса :) стига разбира се да не е окъсил. Обаче това нещо сигурно се задвижва посредством асинхронен или синхронен мотор чиито обороти ще са по-ниски за 50 херца, това ако правиш нови записи може и да не е огромен проблем, но ако искаш да просвирвш готови такива ще бъде проблем. Мислил ли си по въпроса с неговото решаване?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Разликата не е голяма и скоростта ще е малко по-ниска. Колкото до записи, разполагам с двете ролки, с които дойде магнета, но и на двете има много малко тел. Би трябвало да събират над километър. Та едва ли се очаква да има интересен запис на тях. Знаеш, няма да се ползва по предназначение и скоростта няма значение. Освен това, колелетата за движение при запис и възпроизвеждане са направени за две скорости. Още незнам какви. Мисля, стандарта при жичните е около 60см/сек.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Ето схемата сканирана. Който може да я оправя.  :)

Не знам защо излиза така. При сканирането е обърната. Завъртам я до нормално, запазвам завъртяна, но пак се връща обърната.
Господин Гейтс има страшно много кусури.  :D
« Последна редакция: 14 Декември, 2015, 21:21:59 от bojitchko »

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
На първо пипване - това се получи, амо не ме домързи, ще го пречертая тези дни.
41133-0

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Когато бяхме студенти едно време пречертавахме схеми на прозореца.Разпечатваш ако може на по-тънка хартия,лепиш на прозореца,слагаш паус отгоре,вадиш разни шаблони и линии и пречертаваш.Нататък е ясно-сканираш и вадиш на принтер.Все пак   Gabo  е избистрил доста добре оригинала.Това е методика от преди  30 и повече години....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
По абсолютно същата методика се прави на фотошоп.  Слагаш един прозрачен слой върху картинката( все едно прозрачна плака за шрайб проектор) и почваш да повтаряш отгоре линиите , после махаш картинката, слагаш бял фон и си готов.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1923
  • Населено място: Пловдив
Това го правя в пейнт, но нямам време.
41147-0

Неактивен monti

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
  • Населено място: София
Каквото можах да разчета го нанесох, ако някои има желание ще му пратя ПСД файла да прави корекции че е твърде голям за прикачане

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Чудесна работа  monti !!!Мисля,че има един пропуск схемата:Високоволтовата анодна намотка на мрежовия траф има средна точка към маса.Моля ако греша да бъда поправен.Винаги съм казвал,че във форума има много разнообразни специалисти и при обединяване на усилията проблемите се решават.Към собственика на магнетофона-имал съм давени трансформатори доста ръждясали но след продължително сушене си работят.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |