| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Още един апарат в колекцията Minerva minola  (Прочетена 2358 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Днес ми направиха подарък Minerva minola .Едно малко апаратче 80 та серия с укв.Направих бърз преглед на ам шуми и има склонност към избиране на станции за моя апартамент обграден с импулсни захранвания.На укв нищо.Не е от лампата ЕСС85.Има си и запазен заден капак.Ще започна реставрация но ми трябва схема.Претърпял е леки ремонти и искам да го приведа в оригинален вид.Моля ако някой има възможност да ми предостави схема на апарата.Предварително благодаря.Прилагам снимки макар и некачествени-толкова може телефона ми.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Още един апарат в колекцията Minerva minola
« Отговор #1 -: 03 Юли, 2016, 20:23:19 »
Това имам:

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Още един апарат в колекцията Minerva minola
« Отговор #2 -: 10 Декември, 2017, 19:31:23 »
След година и почти и половина ме обзе муза.Извадих апарата извадих шасито и веднага открих проблема на уквто.Някой майстор навярно още от времената на стария стандарт е опитвал да го пренастрои и е изтървал една сърцевина от блока на уквто вътре в кутията.Завинтих я малко и се появи станция.Развъртял е каквито сърцевини има за уквто.Настроих на слух и сега слушам и пиша.Утре ще го духам на въздух на работа.Майстора отгоре на това е прибрал читавите лампи и е сложил такива които едвам дишат.В момента вместо EL84 съм сложил 6П15П и звучи доста приятно.Не ми се рови за оригинална лампа сега.Този номер съм го правил и друг път.Някои правил ли е анализ как звучат EL84 6П14П 6П15П 6П43П мисля,че пробвах.В старите цветни телевизори съм пробвал и 6П14П на мястото на 6Ж52.Трябва да пробвам и с нея как звучи за нч.Верно е,че тези заменки не са коректни но стават.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Още един апарат в колекцията Minerva minola
« Отговор #3 -: 10 Декември, 2017, 19:39:14 »
След година и почти и половина ме обзе муза.Извадих апарата извадих шасито и веднага открих проблема на уквто.Някой майстор навярно още от времената на стария стандарт е опитвал да го пренастрои и е изтървал една сърцевина от блока на уквто вътре в кутията.Завинтих я малко и се появи станция.Развъртял е каквито сърцевини има за уквто.Настроих на слух и сега слушам и пиша.Утре ще го духам на въздух на работа.Майстора отгоре на това е прибрал читавите лампи и е сложил такива които едвам дишат.В момента вместо EL84 съм сложил 6П15П и звучи доста приятно.Не ми се рови за оригинална лампа сега.Този номер съм го правил и друг път.Някои правил ли е анализ как звучат EL84 6П14П 6П15П 6П43П мисля,че пробвах.В старите цветни телевизори съм пробвал и 6П14П на мястото на 6Ж52.Трябва да пробвам и с нея как звучи за нч.Верно е,че тези заменки не са коректни но стават.
Много интересно радио . Спретнат монтаж .  За 6П15П , съм поставял на две три места , и дори ми звучат по добре от ЕЛ84.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Още един апарат в колекцията Minerva minola
« Отговор #4 -: 06 Януари, 2018, 18:59:15 »
Реставрацията смятам за приключила.Разликата от оригинала ми харесва повече.Става въпрос за черния лак който беше нанесен.Изциклих го и го лакирах на две ръце с яхтен лак.Месинговите детайли ги лъснах с шлайфпаста гоя /зелената/.На снимката изглежда по-зле от действителното положение.Звука е чудесен макар и настроен без апаратура на слух.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Още един апарат в колекцията Minerva minola
« Отговор #5 -: 06 Януари, 2018, 19:42:14 »
Как звучат радиолампите сложени като заместители на EL84 без промяна на нищо.Мнението е от "комисия" в състав:жена ми музикант,синовете ми занимаващи се със звук и образ,аз бая оглушал вече безмалко на 60 години.Лампите са нови.Давам ги по ред най-добре към най-зле:
6П15П има добри високи,среди и баси по -слаба мощност
6П18П има високи ,по-слаби среди и баси
EL84 звучи силово но без подчертани високи среди и баси
6П14П звучи замазано
6П43П за по-оглушели става за проба да не се зеноса лампа при проби
Не съм пробвал 6Ж52.Би трябвало и тя да стане.
РР За нашите уши така звучат лампите,за Вашите не знам. :empathy2:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Още един апарат в колекцията Minerva minola
« Отговор #6 -: 06 Януари, 2018, 20:39:25 »
Без уеднаквяване на режима с различните лампи е малко некоректно, но все пак теста е полезен!  :good:
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Още един апарат в колекцията Minerva minola
« Отговор #7 -: 07 Януари, 2018, 10:09:33 »
Ясно съм написал:Как звучат радиолампите сложени като заместители на EL84 без промяна на нищо.Което означава:нямаш EL84 или не ти се слага за да не рискуваш да я повредиш и слагаш за проба или безсрочно до намиране на оригинална лампа.И въпреки,че имам достатъчно EL84 няма да сложа.6П15П звучи много по-добре независимо,че е в режима на EL84.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Още един апарат в колекцията Minerva minola
« Отговор #8 -: 07 Януари, 2018, 13:19:23 »
На въпроса за замяна на 6П14П с 6П15П без корекция на режима.
6П15П работи с 150 волта на втората решетка,превишаването на това напрежение бързо изтощава лампата.Ако се слага вместо 6П15П трябва да се има предвид и да се сложи ограничаващ резистор.Как "звучат лампите" е .....сам разбираш :) В справочника на производителя в таблицата за пределно допустими параметри дават максимално за анод 330 в и втора решетка 330 в.Обаче има забележка,два пределно допустими параметъра са недопустими за нормалната работа на лампата.Четете справочниците бе хора!Номиналния аноден ток на 6П15П е лимитиран на 30 ма,а на 6П15П 45-50 ма.Освен това минуса на първа решетка е два пъти по нисък,отрицателното преднапрежение.Не че ако извадиш 6П14П или EL84  и набучиш 6П15П няма да тръгне..........ама колко време лампата ще е читава друг въпрос.
« Последна редакция: 07 Януари, 2018, 13:24:32 от lz2xl »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Още един апарат в колекцията Minerva minola
« Отговор #9 -: 07 Януари, 2018, 16:45:29 »
На въпроса за замяна на 6П14П с 6П15П без корекция на режима.
6П15П работи с 150 волта на втората решетка,превишаването на това напрежение бързо изтощава лампата.Ако се слага вместо 6П15П трябва да се има предвид и да се сложи ограничаващ резистор.Как "звучат лампите" е .....сам разбираш :) В справочника на производителя в таблицата за пределно допустими параметри дават максимално за анод 330 в и втора решетка 330 в.Обаче има забележка,два пределно допустими параметъра са недопустими за нормалната работа на лампата.Четете справочниците бе хора!Номиналния аноден ток на 6П15П е лимитиран на 30 ма,а на 6П15П 45-50 ма.Освен това минуса на първа решетка е два пъти по нисък,отрицателното преднапрежение.Не че ако извадиш 6П14П или EL84  и набучиш 6П15П няма да тръгне..........ама колко време лампата ще е читава друг въпрос.
Абе колко дълго ще работи то е божа работа, все пак е руска лампа. Думата ми е за благозвучието. Заради ниското преднапрежение на първа решетка, 6п15п вероятно работи, силно изместена в нелинеината част на характеристиката и с голям втори хармоник, а това както знаем често се възприема като по-приятно звучене.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
13 Отговора
2013 Прегледи
Последна публикация 08 Декември, 2013, 17:32:23
от mbg
4 Отговора
1022 Прегледи
Последна публикация 05 Декември, 2014, 15:58:44
от apm
9 Отговора
3272 Прегледи
Последна публикация 19 Август, 2015, 08:50:24
от rolling_heads

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |