| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)  (Прочетена 45635 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Иво

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: gabrovo
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #30 -: 10 Февруари, 2017, 17:49:19 »
Здравейте колеги и аз опитах да избелвам с водороден пероксид. Слагам детайлите в разтвора и ги затискам да не изплуват. Два дена са престояли в буркан и има минимален ефект. Ако може дайте съвет за по бързо и качествено избелване.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #31 -: 10 Февруари, 2017, 19:23:59 »
Облъчи ли с UV/слънчева светлина? То само с пероксид не става.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Иво

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: gabrovo
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #32 -: 10 Февруари, 2017, 20:19:52 »
оставих го малко до прозореца, но като няма слънце и явно не се получава.Uv лампа от къде мога да взема ?

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #33 -: 12 Февруари, 2017, 11:49:12 »
По-добре изчакай слънчевите дни :) с УВ ламба горе коментираха, че трябва да е с определена дължина на вълната, за да се приближи до ефекта на слънчевата светлина, тоест трудна работа е намирането.
На ярко лятно слънце се избелват за часове както можеш да видиш при мене :)  8)

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Вчера беше доста слънчев ден, което ми даде възможност да избеля един сериозно пожълтял Commodore Datasette. Преди няколко месеца забелязах, че на много места в интернет вместо да готвят собствена чорба с пероксид, използват "крем оксидант 12%" както във видеото от коментара на Cosmiclight. Има го навсякъде по българските онлайн магазини за козметика и то в бутилки по 1л. - аз поръчaх най-евтиния от тук. Тъй като е крем, се нанася много лесно с четка. След това омотах пластмасата в прозрачно фолио за да не изсъхне и я оставих на слънце. Ето снимки:

74748-0
74750-1

Сравнение с другата половина:
74752-2
74754-3

Забелязах, че на места където има драскотини пластмасата стана по-бяла от нормалното (вижда се на снимката). Минах ги съвсем леко със станция за горещ въздух и изчезнаха.
« Последна редакция: 11 Юни, 2017, 13:54:22 от Nprod »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Супер се е избелило!   :flag_of_truce: Само един ден ли третиране отне?  :hi:
Покажи и горната по-жълта половина като я избелиш!  ;)

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Да, само един ден или около 5-6 часа на слънце. Имаше едва забележими жълти петна на места които не личат на снимките, затова я минах втори път. Ето крайният резултат:

74863-0

74865-1

Забелязах, че кремът стои малко като олио и не се измива напълно от първия път. Като се измие втори път с веро е ОК.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Супер като чисто ново е касетофончето!!! :hi:
Радвам се, че и други колеги имате успех с избелването!
Чакам, да дойдат по-жаркиде дни, да избеля една цъкаща ХТ-АТ клавиятура  8)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Приввет, попаднах на това кипче и се оказва, че има още един доста сполучлив метод за избелване, а именно с озон и топлина :) гледайте и ще видите !
 8)


Неактивен defo8811

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: Велинград
Здравейте !
Искам да коментирам и аз малко по темата :)
До момента успешно "избелих" една ПЦ кутия или поне пластмасите по нея по начина с перхидроленият крем и слънце.
След като изгледах видеото което е постнал FAMICOM_87  ми привлече вниманието и начина с варенето. След като ми пристигне пратката с ВОДОРОДЕН ПЕРОКСИД 30 % ще го пробвам. Като цяло искам да освежа една клавиатура , мишка и корпуса на един малък 14 инчов монитор.
Само не ми стана ясно от клипа колко време трябва да ври цялата процедура The 8 bit guy каза 4 часа а после в таблицата беше написал 1 час. И също колко пероксид се смесва с водата защото на края като гледам изля цялото шише :D Както и да е след моят опит ще кача резултати :)

Неактивен defo8811

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: Велинград
Здравейте пак !
Ето малко резултати от опита ми за избелване.
Като цяло използвах метода слънце+пероксид (половин ден)
Копчетата на клавитурата малко бяха инати защото имаха нещо като лаково покритие (може би заради кирилицата).
Жертва беше само едно копче което изгубих. :(

Забележка*
Винаги ползвайте предпазни мерки с този тип химикали !!!!
Ръкавици,предпазни очила,маски и т.н.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
defo8811, супер са се избелили браво!
И аз често губя копчета или винтове,  доста дразнещо.
Ръкавиците задължително, по трудният начин го разбрах, много болят пръстите,
ако ги наквасиш в пероксида!
Варенето и аз мисля да го пробвам ,според мене би станало дори за под 1 час ако не и за минути, трябва да се пробва и следи :)
Обратният процес съм го виждал , пъхнах едно дъно във фурната бях гледал, че така се съживяват неработещи, като ги пъхнеш за няколко минути, да се презапоят спойките, ала уви не тръгна, но пък забелязах как слотовете му за рам памет от бели покафеняха пред очите ми  :master2:

Неактивен defo8811

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: Велинград
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #42 -: 08 Октомври, 2017, 15:54:56 »
Здравейте !
Искам да допринеса с още един опит за избелване и да покажа какъв е резултата.
През изминалият месец два в свободното си време се заех да реставрирам и намеря първият ми компютър :)
За мой късмет намерих почти същата машина (даже 2 такива компютъра :D както се вижда на снимките) и монитор. За по сигурно закупих двата компютъра с идеята да сглобя един . но уви бяха в отвратително състояние за сметка на това супер евтини :D
Започнах с почистване вътрешно и външно.
Този път тъй като нямаше как да натопя кутиите и монитора в пероксид направих следното :
В едно бурканче изсипах около 50 мл. пероксид и изцърках малко крем за бръснене "Каро"  (някой беше споменал , че с пяна става затова реших да пробвам с крем) бърках около минута две докато не се получи пихтиеста смес и започнах да мажа кутиите и монитора с нея.
Запарени със стреч половин ден на слънце и резултатите бяха много добре както се вижда.
*Внимавайте с пероксида , че гори ракъвици и очила задължително !!!
Вторият метод беше за по дребни работи (клавиатура и капаците на кутиите) ползвах същата смес , но беше оставена едно денонощие под луминисцентна uv тръба (20W). За съжаление резултата не беше много задоволителен и пластмасите се бяха избелили много малко (може би заради липсата на топлина)
Като цяло всичко беше почистено , избелено и конфигурирано за "ретро" гейминг :)
Много съм доволен от насъбраната информация тук във форума и препратиките към клипове за процедурите за което благодаря :)  :good:
П.С. Специсификациите на машинката са следните :
Оригинала които имах през 1998/1999 беше :
Celeron 400Mhz socket 370 , 192sdram (3x64) HDD Maxtor 30GB , GPU - Riva tnt 2 32MB - Монитор Proview 14inch 800x600 85mhz цена на времето околко 600-700 хиляди лв. на онези пари :D (беше закупен втора ръка от една зала)
Сегашният които реставрирах почти 20 години по късно е следният :
Pentium III 566Mhz socket 370 , 446sdram (256+128+64) HDD Western digital 80GB , GPU - Geforce4 mx440 64mb - Монитор Proview 14inch 800x600 85mhz
цена + доставка 55/60 лв. , чувството на носталгия безценно :D :D :D
« Последна редакция: 08 Октомври, 2017, 16:32:16 от defo8811 »

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #43 -: 10 Октомври, 2017, 23:29:47 »
Defo8811 имах точно същата кутия навремето, помня че вратичката която се дърпа нагоре/надолу непрекъснато падаше  :D

Гледах видеото на 8-bit guy както и това с реставрацията на Osborne и забелязах, че на някои пластмаси ми прави същия проблем където става на облаци. Има някаква достоверност в това, че се дължи на неравномерното покритие на крема. Доста ме заинтригува и опцията с озона - въпреки че е най-бавният метод, изглежда доста удачен за големи пластмаси.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Още нещо интересно :)
Избелването става с топлина!
Копечтата от клавиятурата бяха в буркан пълен с неразреден 30% перхидрол на парното за няколко часа на тъмно вечер :) Клавиятурата обаче трябва, да чака слънчевите летни дни няма как да я навра в буркана :D


 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
6 Отговора
1448 Прегледи
Последна публикация 20 Септември, 2022, 00:12:31
от FAMICOM_87

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |