| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)  (Прочетена 45670 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Днес най-сетне пробвах начина за избелване с водороден прероксид (перхидрол) 30% и съм много доволен от резултатите!  :D

На следобедното слънце доста бързо се избелиха, за около 2 часа мисля  8)

На снимките личи какво е било и какво е сега.
Толоз добре се избелиха, че са една идея по-бели от другата ми непожълтяла клавиятура.
 ::)


Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
                     Чудесен резултат, този път теорията не катастрофира в практиката!

Неактивен jorsto

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 56
  • Населено място: София
Здрасти колега,

Резултата е супер!

Пробвал ли си да избелиш и кутия на клавиатура, като тази на снимката примерно?


Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Привет, благодаря :)
Днес се захванах с копчетата утре ще се опитам и корпуса на клавиятурата, да избеля както и останалите копчета (сивите + спейса) . Имам и още доста неща за избелване и по-натам ще подфана и тях.

Обаче ще трябва друг подход с найлон или кухненски целофан на ролка, до колкото са ми казвали с пяна за бръснене и пероксида си правиш смеска и мажеш на повърхностите и от горе прозрачен найлон да не се изпарява сместа . То даже и тук сложих найлон да покрие копчетата че стърчаха над повърхността и съхнеха за нула време на жаркото слънце.
Бутилка 1Л от този перхидрол струва 3 лева ако не се лъжа от химичен магазин  :) Успех с избелването! Задължително трябват гумени ръкавици защото е мого силен аз се наквасих и пръстите ми побеляха и още ме болят  :blush:

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
Лошото е, че резултатите са временни. След 5 - 6 месеца до една - две години се завръща жълтината. Бях изчел много по темата и се бях навил да го пробвам, но после пък се разубедих, ако ще е занимавка само с временен ефект..

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ами какво да ти кажа, то ефекта не е временен защото избелването не е читаво, а защото просто тези пластмаси си пожълтяват на слънцето много бързо, това е истината. Ти и нова да си я купиш след 1-2 години на дневна светлина стига до тоя хал. Така че мисля че си струва, не е кой знае колко сложно за да се опита. Пък то всичко е временно, и ние сме временно на този свят.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
nixen, ами да ти кажа не мисля, че ще пожълтее толкоз бързо и дали изопщо пак би пожълтяла , ако я пазя на сянка и на нормална температура :)
 (да тези пластмаси жълтеят не само от слънчева светлина, ами и от топлина)
Все пак вижте другата ми клавиятура тя е от 89та година и вижте колко е бяка,  явно са я пазили на сянка, за разлика от жълтата , тя мисля, че беше от 86та. така че зависи как се съхранява даденото нещо  :) а аз никога не си държа нещата на слънце дори когато ги суша след баня (ако са бели)  8)

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
коя точно рецепта ползваш ? Освен водородния пероксид какво друго си сложил  :)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
в случаят само пероксида нищо друго, сега избелвам големи корпуси от монитор и принтер и клавиятурата , сега го мажа с четка и покривам с прозрачно фолио да не изсъхва, сложил съм и пяна за бръснене за да държи влагата.
Много добре се получава доста бързо и довечера като се скрие слънцето  ще наснимам резултатите :)  8)

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
В тези две видеа има много полезна информация по темата:

/>
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
:) да и аз от тук също се поучих  :) ето снимки сегашните неща как вървят


Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Ето ги и нещата бели беленички :) Клавиятурата вече е по-бяла и от другата , само дето се престарах и сивите бутони изгубиха цвят и станаха на петна  :blush:
Иначе както виждате за един слетобед колко дпбре станаха нещата особено принтера!
Монитора ще има следващ тур и утре, че са останали петънца а и задницата не съм третирал както можете по нея, да видите какво беше и сега какво е -  невероятно а? :)  8)

Само вижте ,колко жълти бяха преди монитора принтера клавиятурата и панела, от предишна моя тема:

http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6582.0


Неактивен jorsto

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 56
  • Населено място: София
Страхотно  се е получило! Браво!

И аз имам няколко пожълтели кутии от Правец 8 и Правец 16. Ще го пробвам в най-скоро време и ще се похваля ;)

Каква пяна за бръснене ползваш и как ги смесваш? Разбъркваш пяната в перхидрола ли? Обясни го моля те по-подробно.

:)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Благодаря, jorsto, и аз много се радвам на избелването !
ЗНачи просто си сипвам в една купичка перхидрол и пръсвам вътре пяната (най евтината взех възможна, няма значение каква) и с четка ги разбърках , ама по лесно ще е в едно шишенце, да сипеш перхидрола и да  пръснеш пяна на око и да разтръскаш.Така мисля следващият път да сторя.
С четчица си нанасяш сместа обилно навсякаде, после слагаш целофана той направо си залепва и гледаш да няма мерурчета, щото там където не е прилепнал изсъхва и ще остане жълто и ще трябва пак да го третираш.
Много нерви скъсах с това фолио, че само се смачкваше докато го развивах от ролката и се късаше ама тръгне ли  едно цяло парче е лесно  :)

И ползвай ръкавици, аз пак не ползвах понеже това фолио Ъбсурд да го развия с ръкавица , аз едвам с голи ръце се оправях с него  :crazy: но колкото и да внимавах пръстите ми пак побеляха и болят  :( Но пак съм много доволен от избелването!

П.С.
Впрочем тази жълтата клавиятура я имам от поне 15 години и съм я ползвал и до днес си я ползвам от време на време на 386цата докато тествам по нещо и сега като я избелих сякаш изгубих стар другар... вече не е същата, не знам как да го опиша странно чувство  :blum1: :D

 
« Последна редакция: 14 Юли, 2016, 01:21:52 от FAMICOM_87 »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
Миля си за за UV защитат,а която има в съвременните пластмаси.
Какво ли ще стане, ако пластмасата се намеже с крем против изгаряне 50ти фактор.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
6 Отговора
1448 Прегледи
Последна публикация 20 Септември, 2022, 00:12:31
от FAMICOM_87

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |