| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ЕЛЕКТРОГЕНЕРАТОР ОТ ДВИГАТЕЛ С КОЛЕКТОР ДАДЕН НА КЪСО  (Прочетена 5309 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ivan_nustorov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Банско
Гледам в интернет руснаци как правят от асинхронни двигатели генератор.
Ако е възможно някой да ми даде схема или идея как става свързването.
 Дали е възможно с двигател на перла 05 на тихи обороти да се получи 220V. и каква мощност ще се добие.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
 :unknown:
Гледам в интернет руснаци как правят от асинхронни двигатели генератор.
Ако е възможно някой да ми даде схема или идея как става свързването.
 Дали е възможно с двигател на перла 05 на тихи обороти да се получи 220V. и каква мощност ще се добие.

Мисля че трябва подмагнитване , което става с електричество . Иначе без магнит - просто е нелогично .

Неактивен ludma

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: София
В прикаченият файл има едно описание как да стане.
Надявам се да ви помогне.

Неактивен yaesu47

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 76
  • Населено място: Варна
http://parus.z42.ru/subdmn/parus/node/506

Вероятно питащият има предвид "ротор на късо " а не "колектор на късо" ?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Теоретично става и без подмагнитване, но трябва да има кондензатори свързани към статорните намотки по смътен спомен. В сърцевината на ротора винаги има остатъчно намагнитване, което при първоначално развъртане генерира ток в статорните намотки от където този ток вече създава от своя страна магнитно поле което вече пресичайки се от въртящия се контур на ротора генерира значително по-голямо подмагнитване в ротора и така нещата бързо с положителна обратна връзка отиват на местата си и мотора влиза в генераторен режим. Чувал съм обаче че това не е 100% сигурно че ще стане с всеки асинхронен мотор, макар че мисля че с повечето става. Като цяло е възможно. Не знам мотора от Перла до колко ще бъде подходящ и какво точно ще се получи и колко „тихи“ ще са оборотите. Очаква се да докараш 50 херца едва при обороти равни на синхронните за съответния мотор така че колко „тихи“ са те за мотора от Перла не знам.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ivan_nustorov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Банско
за кондензаторите с какъв капацитет трябва да са , защото някъде видях ,  че са около 25 uF.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ами зависи от мотора, има някакви формули за изчисление, попрегледай материала на руснаците и на българската публикация, потърси източниците които са цитирани в края и всичко ще се изясни. Като за начало може да пробваш с оригиналния работен кондензатор на тоя мотор.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Виждал съм фабричен агрегат с такъв генератор. Схемата на свързване не се отличаваше от схемата на монофазен асинхронен двигател с работен кондензатор. Постоянни магнити нарочно търсих, но нямаше. Нямаше никакви превключващи елементи на изхода, направо един контакт и това е.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Каква мощност ще извадиш от този двигател-270 вата на голямата скорост... :D

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Трябва оборотите на генератора  който се прави от асинхронен  двигател да са по големи от номиналните на двигателя  Т.Е.  хлъзгането /  действителни   при двигател    например  2950 оборота  делени на синхонните  например  за 50 Hz 3000  оборота / да е по голямо от "1"  При  двигател е винаги по малко от "1"  и кондензатор  паралелно на статорната намотка

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Да, вярно оборотите трябва да са малко над синхронните за да има хлъзгане по-голямо от 1. То това ще е изпълнено винаги просто честотата на изходящото напрежение винаги ще е по-ниска от оборотите с коефициент равен на хлъзгането и това трябва да се предвиди ако се целят точно 50 херца.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Правил съм такъв опит така за спорта и защото спорихме с един приятел.
Той твърдеше че е невъзможно и аз се заинатих и му демонстрират на живо.
Моторът беше трифазен 2,2или3киловата не помня вече.
Свързах го в триъгълник и три кондензатора по 47мф.паралелно върху всяка намотка.
Звукът при генерация беше странен като на разбит лагер,може би защото честотата е била ниска-не съм я измервал.
Беше само за крастата

Неактивен ivan_nustorov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Банско
правя опити взел съм двигатела от перлата 05 и съм го сложил на патронника на струга , като му използвам различните обороти но няма ток няма никакъв резултат , ако е възможно някой да ми прати схема на свързване на този двигател но преправена за да работи като генератор.

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Този двигател не беше ли двускоростен?  И с пусков или работен  кондензатор е? или и двете??
Потърси в нета схемата на пералнята и  ще помагаме

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Разкостил съм над 8 броя перла 05 и още поне толкова 03 (На някой от форума му бях подарил една торба програматори) и помня  че "05" имаше с поне два различни двигателя .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |