| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: FM приемник за вграждане  (Прочетена 6145 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен santera

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Rilci
FM приемник за вграждане
« -: 29 Октомври, 2016, 11:31:07 »
Колеги, покрай темата на даката от РУДАРЦИ, и моите терзания да ползвам УКВ обхват в старите БГ лампови приемници ми се иска да попитам , възможно ли е да се направи и вгради максимално упростена  транзисторна УКВ схема 88-108 мхц със захранване ползващо изправено и филтрирано отоплително напрежение , може и стабилизирано, ползваща ЗАДЪЛжително променливия кондензатор на радиото ? Ако някой има идея и конкретна схема, правил е нещо по темата - нека сподели .
Предварително споделям, че преработката на УКВ блока  от 63-74 на 88-108 по темата във форума е прекалено сложна за мен, модулчета конвертиращи УКВ ОИРТ-ЦЦИР от елимекс, дето се слагат на антенния вход имам няколко - нищо не става с тях  . Иска ми се нещо упростено - схема с два три транзистора която да вържа към променливия кондензатор , за да имам визуализация на търсенето на станциите и да подам детектирания сигнал /моно/ към упр. решетка на драйвера или директно към крайната НЧУ лампа . Притесненията ми са в съгласуването на подавания сигнал от схемата към лампата, не знам как да го направя за да получа максимално качество .
Вероятно някъде има и  готови модули миниатюрни годни за горната идея- подскажете ми те също  са вариант .   :(

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #1 -: 29 Октомври, 2016, 11:48:42 »
Не мисля че е възможно това което искаш! А и да е възможно (по много заобиколен път) то никак няма да е Опростено! Факта че нищо не ти се получава с конверторните приставки (които попринцип тръгват от раз и работят безпроблемно) значи или УКВ тракта на радиото е неизправен (следва да се ремонтира) или не ти се получават ВЧ схемите поради неизвестна за мен причина.
Имай предвид че няма такава УКВ схема с транзистори която да е проста за начинаещ. Може би нещо с ИС от типа на TDA7000 или предпочитаната от мен заради многократно по-ниската цена TDA7088. Но пак остава въпроса с настройката, която просто няма как да се осъществи с оригиналния променлив кондензатор - той има диапазон на изменение на капацитета далеч извън възможния за използване за настройка на УКВ. Това което се сещам като вариант е един осцилатор на около 1 мегахерц с оригиналния променлив кондензатор, честотата от който да се преобразува в напрежение по някакъв начин (чакащ мултивибратор или RC/LC верига и детектор и т.н. и това напрежение да се използва за варикапно напрежение за настройка на УКВ приемника, но както разбираш това никак не е опростено и съответно не е за начинаещ а е просто начин да се изпълни поставената от теб задача). Така че мисля колкото и разочароващо да е, това което ти се иска няма да стане.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #2 -: 29 Октомври, 2016, 13:55:07 »
"Във въздуха" витаят отдавна идеи за възможно по-лека (и обратима!) преработка на стари лампови приемници.
Желания на всички ни обхват е "новия УКВ диапазон" (88-108 MHz).

Във фаворитите съм си запазил препратка, която споделям (за съжаление - с комерсиална реализация):
http://radionostalgia.club/forum/viewtopic.php?f=52&t=2863

Остава ни да приложим "обратно инженерно" решение  ::) : да изпозваме идеята и с предполагаемия алогоритъм на работа да си изградим собствено устройство.

Идеята я има, желанието - също. УКВ приемници има всякакви типове с цифрово управление, по лев, не повече, 10 на 10 мм. Ще трябва и процесорче (без индикатор за честота към тях). Защо да не се приложи и същото "прочитане" на честотата от примерно средни вълни, "мащабиране" до 88-108 и управление на новия УКВ приемник? (Дано не е патентовано вече :) ). Вход към радиото - по ниска честота, фабрично изведен почти винаги на задния панел на радиото.

Цялата схема може да се сглоби във монтаж, тип "сандвич" (15 на 15 на 10 мм ?) и да се вгради примерно в корпуса на някой стар изтърбушен компонент (кондензатор 100+100uF, кварцова пластина в бакелитов корпус или много други ...), който после да се монтира на шасито.   :master:

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #3 -: 30 Октомври, 2016, 14:57:55 »
дели ..............
Предварително споделям, че преработката на УКВ блока  от 63-74 на 88-108 по темата във форума е прекалено сложна за мен, модулчета конвертиращи УКВ ОИРТ-ЦЦИР от елимекс, дето се слагат на антенния вход имам няколко - нищо не става с тях  ..........
:)
Колега, би ли споделил как са тия модулчета, щото конвертиране чесотата на входа си е най-чистото решение, въпреки че честотната лента трябва да се свие или направи на 2 подбанда.

А иначе китайските УКВ радиа за по лев или два могат да бъдат управлвани както от двете им бутончета, така и от процесор използван като мидълуеър между тях и стандартния настройващ кондензатор на едно лампово радио.  :drinks:

Но, пак си мисля че първото решение е по-чисто,  понеже е изцяло външно.  :D Е, може би малко повече проблеми с индуктивностите и стабилността във времето и пространството  :crazy:
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #4 -: 30 Октомври, 2016, 17:30:21 »
Да, и за мен най-чисто за тая цел си е с конверторна приставка на входа на два подобхвата. Но явно при него УКВ тракта не работи (за мен трябва да се ремонтира) а и искат някои да го вграждат в радиа без УКВ изобщо. Модулите които се ползват са с I2C интерфейс и управлението им е изцяло цифрово, няма никакви бутончета управлявани от процесор. Процесора си управлява модула директно, и наистина това е едно много добро решение - честотомер мери хетеродина за някой от другите бандове и настройва пропорционално честотата на УКВ модулчето.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #5 -: 02 Ноември, 2016, 19:42:15 »
......Иска ми се нещо упростено - схема с два три транзистора която да вържа към променливия кондензатор , за да имам визуализация на търсенето на станциите и да подам детектирания сигнал /моно/ към упр. решетка на драйвера или директно към крайната НЧУ лампа . Притесненията ми са в съгласуването на подавания сигнал от схемата към лампата, не знам как да го направя за да получа максимално качество ......

Това става с прехвърлящ кондензатор 10-100нФ/250В между източника на сигнала и решетката на лампата.  :empathy2:

Като вариант - може и с н.ч. трафче между двете стъпала.

 Успех! :master2:
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #6 -: 02 Ноември, 2016, 23:48:23 »
Подаването на НЧ сигнала е последния проблем в цялата абсурдна постановка.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #7 -: 03 Ноември, 2016, 09:05:35 »
http://www.banggood.com/DSP-PLL-Digital-Stereo-FM-Radio-Receiver-Module-87-108MHz-With-Serial-Control-p-1004778.html

Това според мен не е толкова сложно за вграждане, а е много по-професионално и надеждно. Нужно е да се монтира на подходящо място, на оста да се направи втулка с подходящ диаметър и да се прекара кордата...

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #8 -: 03 Ноември, 2016, 09:20:16 »
Радиоприемниците Концерт, Орфей и Симфония имат УКВ-блокове и пренастройката
с преработка на вариометрите е описана във форума.
Друг вариант е смяна на ламповия УКВ-блок с пренастроен УКВ-блок от Селена и едно транзисторно стъпало по МЧ.
Няма нужда от "мидълуеъри", процесори, допълнителни бутони и други усложнявания !

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #9 -: 03 Ноември, 2016, 11:53:28 »
За мен преработката на ламповите приемници трябва да е като подобрението на външния вид на разкопките - да остава "стъпка назад" до оригинала, в който е бил.

След много години като си гледам преработките, ме е яд и предпочитам да върна всичко до оригинала, кото е бил (понякога - с дълго търсене на оригинални компоненти)  :D. Ако ще ми трябва радио за слушане в старовременен вид, бих намерил непотребна кутия за да вградя нов приемник, по нови принципи на работа.  :)

Разбира се, това въпрос на лично предпочитание и всеки си решава как да действа. Споделеният по-горе начин за слушане на "нови вълни" е без никаква манипулация по лаповия приемник - сигналът от ламповия хетеродин се приема безконтактно, извън кутията, а входът към радиото е по ниска честота откъм задния панел.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #10 -: 03 Ноември, 2016, 20:21:26 »
http://www.banggood.com/DSP-PLL-Digital-Stereo-FM-Radio-Receiver-Module-87-108MHz-With-Serial-Control-p-1004778.html

Това според мен не е толкова сложно за вграждане, а е много по-професионално и надеждно. Нужно е да се монтира на подходящо място, на оста да се направи втулка с подходящ диаметър и да се прекара кордата...
Колега , откъде ги купувате тия приставки ?

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #11 -: 03 Ноември, 2016, 20:29:53 »
От ebay.com е малко по-евтино:
http://www.ebay.com/itm/DSP-PLL-Digital-Stereo-FM-Radio-Receiver-Module-87-108MHz-with-Serial-Control-/152176489391?hash=item236e6cf3af:g:zegAAOSwWfFXkZGV
а и от там получавам всичко, а за което не получа ми връщат парите в 99% от случайте.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #13 -: 03 Ноември, 2016, 22:24:02 »
За колко време пристигат ?

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #14 -: 03 Ноември, 2016, 22:32:17 »
Обикновено седмица до 10 дни

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |