| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Каква е идеята пред-усилвател да е без корекции по панела?  (Прочетена 3208 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Здравейте. Въпросът ме интересува с образувателна цел. Разглеждах няколко предусилвателя на Сони и други марки, нямат никакви корекции /нито бас, нито високи, нито баланс, нито лауднес, нито филтри/ по предния панел. Единствено имат контрол за усилване и намаляне и да се превключват входовете. Не би ли трябвало качествения пред-усилвател да имат тези екстри?
Въобще, кой човек би си купил пред-усилвател без настройка на корекциите? Всъщност, този вид пред-усилватели, които са без корекции, какъв звук би трябвало да вадят... някакъв линеен ли?
Снимката е примерна.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Здравейте. Въпросът ме интересува с образувателна цел. Разглеждах няколко предусилвателя на Сони и други марки, нямат никакви корекции /нито бас, нито високи, нито баланс, нито лауднес, нито филтри/ по предния панел. Единствено имат контрол за усилване и намаляне и да се превключват входовете. Не би ли трябвало качествения пред-усилвател да имат тези екстри?
Въобще, кой човек би си купил пред-усилвател без настройка на корекциите? Всъщност, този вид пред-усилватели, които са без корекции, какъв звук би трябвало да вадят... някакъв линеен ли?
Снимката е примерна.
Мисли и в посока грамофон.
73!

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Бих мислил в посока грамофон, ако е грамофонен пред-усилвател. При положение, че има cd, aux и подобни входове, ме интересуват въпросите от първото ми мнение.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ами това е предусилвателя който бих си купил аз (ако си купувах фабрична техника). Истината е там че в качествените аудио системи честотните корекции са не само ненужни но и вредни по отношение на качеството на звука. Затова и високия клас усилватели ако имат тонкорекции то имат и бутонче за тяхното пълно шунтиране. И да ти кажа - разликата е чуваема между корекциите поставени на средата, и шунтирани с бутончето. Просто като са на средата звука е един омазан без детайл просто звучи абсолютно утрепано.
Този предусилвател изпълнява две функции - осигуряване на нужното изходно ниво за съответния усилвател с който е предвидено да се използва, и извършва превключване между няколко източника на сигнал. Очевидно е предвиден да се използва с конкретен усилвател който няма регулировка на силата на звука и няма отделни входове с превключвател. Сигнала който излиза от него е същия който влиза но усилен с някакъв коефициент на усилване и без честотни корекции.
Много хора (нямащи поне читави озвучителни тела) изпадат в заблудата че честотните корекции са абсолютно задължителни. Истината е там че те са излишни, но само с прилични колони и добра акустика на помещението в което слушаш може да разбереш това. И другото е навика да слушаш това което е записано, а не пернишки бас маниак дето иска да движи гоуфо с вибрации :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Благодаря за подробната информация, но да разбирам ли, че:

1. Подобен вид пред-усилватели, които са без корекции по панела, са по-качествени от другите със корекции?
2. Подобен вид пред-усилватели, не е желателно да се връзват към усилвател, който има волуме контрол и бас/високи/лауднес корекции?
2.1 Ако вържа качествен пред-усилвател към качествен стерео усилвател, обезсмисля ли се цялото начинание или не?
3. Под ''бутон за шунтирането на корекциите'', да разбирам, че това е бутона ''direct/linear''?
JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Попринцип в случая понятието качество е доста относително. Аз лично смятам че качествения звук не трябва да минава през корекции и следователно би следвало предусилвателя без корекции да е по-способен на качествен звук.
Въпросните предусилватели могат да бъдат свързвани към всякакъв усилвател и няма нищо нежелателно, просто ако необходимостта от предусилвателя не съществува идва въпроса дали трябва да се включва във веригата (всяко допълнително звено през което прекарваш звуковия сигнал влошава нещата) и ако наистина няма нужда от усилване на нивото на сигнала то поставянето на предусилвателя е нежелателно.
Следващия въпрос мисля че получи отговор от този на предходния - ако няма нужда да се усилва сигнала е абсолютно непрепоръчително да се набучват допълнителни звена по пътя на сигнала.
Бутона за шунтиране има различни имена в различните усилватели, на Sony ES май се казваше source direct. Възможно е direct/linear да е бутон със същата функция, затова най-добре консултация със схемата на конкретния усилвател, както и тест дали при натискането му спират да оказват влияние корекциите.
В заключение кога е необходимо поставянето на предусивател:
-Наличие на краен усилвател изискващ нестандартно високо ниво на входния сигнал
-Краен усилвател без регулатор за силата на звука
-Краен усилвател с един вход и необходимост от свързване на няколко източника на сигнал към него (в случая аз лично бих предпочел прост превключвател на сигнала а не предусилвател)
Като цяло аз лично смятам че при правилно проектиран краен усилвател (т.е. 90% от случаите) предусилвателя е излишна джаджа!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Бих мислил в посока грамофон, ако е грамофонен пред-усилвател. При положение, че има cd, aux и подобни входове, ме интересуват въпросите от първото ми мнение.
Тука грешиш,може да няма грамофонен вход но все пак е предусилвател,изкривяванията са по-големи но ако го включиш между грамофон и усилвател,разликата е огромна.Аз така изкарах няколко години преди да си купя усилвател с грамофонен вход.
origo - е напълно прав,няма какво да добавя освен че навремето имаше подобни устройства служещи само за превключване между различни аудиоизточници.По късно се появиха и усилватели с избор на канали.
Вашето е един обикновен ключ с усилване за крайно стъпало.Всъщност е едно рядко явление,гордост за собственика.Това че няма корекции,всъщност е плюс в посока на качеството.

Принципно такова оборудване е предвидено като допълнение за друго,което не е могло да работи при максимални параметри.Искам да кажа че ако Сони са пуснали този предусилвател,значи е имало разпространен усилвател (пак на Сони)който не е могъл на задоволи нуждите на потребителите си при стандартни параметри.

 
« Последна редакция: 28 Декември, 2016, 20:50:19 от lz1tka »
73!

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Благодаря ви искрено. Много полезна информация.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен азазелло

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Стара Загора
Най-слабото звено, ИМО, са озвучителните тела, със средно статистическо качество по магазините. Т.е. с недобра честотна лента. За да се докарат тези тела да звучат, според вкуса на собственика, който не е дал много пари за тях, въвеждат в усилвателите чест. корекции, които уж докарват звука.....чисто потребителски трик. Така се продават милиони тонколони за непретенциозния вкус и плитката кесия....Ако от източника до говорителя всичко е хай, висококачествено и с широк честотен диапазон, тогава ще чуеш истинската музика, истинската дълбока сцена, детайли и разположение на инструментите и гласовете....но това струва много пари....а чест. корекции "кривят" и мачкат реалния звук, не е това което трябва да чуеш.... аз се занимавам с лампови ампове и коректорите са изкл. недопустими за мен...Ако чуете някъде истинска Хай техника /без коректори/ няма да се учудя ако останете потресен........

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |