| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Електронен звънец с 64 мелодии  (Прочетена 3846 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Електронен звънец с 64 мелодии
« -: 01 Януари, 2017, 15:18:33 »
Здрасти,носталгията е движеща сила неподчиняваща се на логиката.
Преди много години попаднах на тема в списание за електронен звънец с мелодийки и исках да си го направя.Случайно ми попадна такъв  произведен в гр.Казанлък от познат инжинер.Преди 20 години му загубих дирите(на звънеца),може да са го гепили.Ровейки се в сайта на "Пчеларите" попаднах на първата схема,тази която исках да направя.Не тези по късните доработки а оригинала.Никъде не намерих готова платка за него затова си начертах собственна(zvanec-1-1.rar).Не съм я правил за красота,стремих се максимално да подредя елементите като по схемата.
Подкарването се оказа по-сложно от очакваното.Както пише и в статия първоначалния проблем създава генератора на 7400.От 15 броя различни чипове заработеха нормално само 3 от които идеално 1.Същото се оказа и с 7474 и 74193,те при несъвместимост бъркаха тактовете или просто само припукваха(всъщност такова държание е странно).При използване на еднакви серии всичко си идва намястото.Ако се ползват различни производители то се получава ТОТО2.Изгубих няколко часа мъчейки се да разбера защо неработи правилно.После за да намаля консумацията изрових серията LS,наложи се и при тях подбор.
Записах за проба само една мелодия на епрома.
Ако някой има оригинален РОМ,моля да ми го прати че играчката е доста голяма в преписването от страница.

Статията.
http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia115_64_spisak.htm#top
 
73!

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Електронен звънец с 64 мелодии
« Отговор #1 -: 01 Януари, 2017, 21:06:00 »
Странно.Според мен дори трябва да тръгне с 40 серия мос интеграли.
Промяна ще е нужна само на rc групите на генератора.

Относно софтуера на паметта-няма ли да стане ако се сканират снимките от списанието и се запишат в текстови формат.От там програматора ще ги глътне.
Преди доста години мислех да го правя този звънец. Но тогава ме домързя да направя платка-нямаше ги сегашните програми за платки.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Електронен звънец с 64 мелодии
« Отговор #2 -: 01 Януари, 2017, 21:23:59 »
Ето една руска ИС с 16 мелодии. Мисля че мярках в някой магазин, все още.

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Електронен звънец с 64 мелодии
« Отговор #3 -: 01 Януари, 2017, 23:02:37 »
В кой магазин сте видели Руската  ИС ?

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Електронен звънец с 64 мелодии
« Отговор #4 -: 01 Януари, 2017, 23:33:18 »
Ето една руска ИС с 16 мелодии. Мисля че мярках в някой магазин, все още.
Нестава дума за готово решение.Беше ми доста по-лесно да сваля и направя схема на базата на микроконтролер.Обаче реших че ще е интересно да бъде с дискретни елементи.Този звънец е по интересен за изучаване отколкото за работа,всъщност го сглобих за да тествам чиповете върху него.Затова всичко е на цокли.Вече изхвърлих в коша поедна ла3 и тм2.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Електронен звънец с 64 мелодии
« Отговор #5 -: 01 Януари, 2017, 23:35:34 »
Странно.Според мен дори трябва да тръгне с 40 серия мос интеграли.
Промяна ще е нужна само на rc групите на генератора.

Относно софтуера на паметта-няма ли да стане ако се сканират снимките от списанието и се запишат в текстови формат.От там програматора ще ги глътне.
Преди доста години мислех да го правя този звънец. Но тогава ме домързя да направя платка-нямаше ги сегашните програми за платки.
Така и направих но само за една мелодия.Ако не се намери готов файл ще се наложи всичко да се вкарва наръка.
За да се направи трябва просто да се инсталира програмата за програматора и пише направо в нея.После просто се запаметява ром файла.
Обаче е доста играчка,ако някой се наеме в форума ще му запиша един чип с неговите мелодии...само да си сглоби платката.  :)
73!

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Електронен звънец с 64 мелодии
« Отговор #6 -: 01 Януари, 2017, 23:51:38 »
lz1tka, добави експериментало по един неполярен 100nF на всеки чип отдолу, smd по-добре.
С този вид генератор (два виждам на схемата) не съм имал никога проблем - тръгвал ми е с много типове чипове.
Единственото условие е захрванването да е 5V и съответен блокиращ на изводите.

В какъв формат трябва да са файловете?
Опит-неопит - по 2 мин отделено време за мелодийка излезе това:

'ПУКАНКИ'
$0040: 00 4С 00 44 00 40 00 44
$0048: 00 40 00 4С 00 44 00 4С
$0050: 00 44 00 55 00 4С 00 55
$0058: 00 4С 00 60 00 4С 4С 00
$0060: 00 4С 00 55 00 4С 00 65
$0068: 00 80 00 65 00 98 00 00
$0070: 00 4С 00 55 00 4С 00 65
$0078: 00 80 00 65 00 98 00 00

'ПИНКО'
$0080: 00 00 87 8F А1 ВF 06 ВР
$0088: ВР ВР ВР ВР ВР 00 00 00
$0090: 00 00 00 00 00 00 00 00
$0098: 00 00 00 00 00 00 00 00
$00А0: 00 СА ВР 00 00 00 00 АА
$00А8: А1 00 00 00 00 СС ВР 00
$00В0: АА А1 00 78 80 00 ВР А1
$00ВB: 00 80 67 В7 87 87 В7 00

P.S. Има неправилно разпопзнати симвли, има грешки, които трябва да се поправят после.
Извадките са с ниска резолюция. Ще потърся друг скан.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Електронен звънец с 64 мелодии
« Отговор #7 -: 01 Януари, 2017, 23:55:05 »
Нестабилностите в работата които си описал съм почти сигурен че се дължат на кофти опроводяване на сигналните шини и масата на платката. Да не забравяме че логическите ИС макар и не свръх високочестотни превключват доста бързо и при това предизвикват сериозни отскоци в близко разположени и паралелни шини. Имам случай на делител на честота на 4 със 74HC74 изпълнен на експериментална платка да брои тотално грешно заради паразитно индуцирани пикчета при превключване на някои от тригерите които биват „фалшиво“ възприети като покачващ фронт на тактовия сигнал и превключване на други тригери тогава когато не трябва. Скоро правих цифров часовник, вече на доста образцово проектирана печатна платка - поне без компромис в опроводяването на масата - един слой само маса, та там пак един делител на честота със 74HC74 и вече проблеми и грешно броене няма, но въпреки максимално късите писти (под 1см) с резистори по 47 ома последователно за избягване на раззвънтяването, цял слой екран маса, блокиращи кондензатори по 1 микро паралелно на всеки чип с минимална дистанция от чипа и т.н. абе всичко по учебник, и като закачиш осцилоскопа виждаш в тактовия сигнал на следващия тригер превключването на предходния, вече твърде слабо изразено - пикче около 0.4 волта далеч под прага за възприемане като логическа единица, но си се вижда отново! Така че трябва много да се внимава с опроводяването на цифровите схеми. Затова е добре в някои случаи да се използва серия 4000 много по-високоомни са изходите им и имат по-малко бързодействие, по-толерантни са към неидеален монтаж и тези проблеми са много по-слабо изразени. Просто няма смисъл да си обясняваме какво представляват 5-10см писта или проводник за хармониците с честоти над 40 мегахерца каквито се съдържат в спектъра на тези сигнали при превключване.
И относно проблема с релаксационния осцилатор, тази схема е класика и съм реализирал многократно, винаги без никакъв проблем в работата й с най-различни интеграли, винаги безпроблемно, дори на хвърчащ монтаж. Интересно ми е какво точно се случва тук с този генератор като казваш че не работи, или тези които не работят идеално какво точно не им е идеалното?  Интересно е да се разровят тези проблеми къде е основата им защото обикновено тези схеми именно затова са хубави, защото работят винаги правилно когато са добре опроводени.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Електронен звънец с 64 мелодии
« Отговор #8 -: 02 Януари, 2017, 00:28:45 »
Със скана във висока резолюция разпознаването е по-ефективно.
Ще се застраховам за извадката: може да има грешно разпознати символи (вкл. разменени примерно латинско 'А' с българско 'A' и подобни).
Моля, проверете.

lz1tka, благодаря за идеята и контрукцията,
вече ми се ще да я повторя за "доброто, старо време, когато електрониката беше друга" :)
... може би вече с друга логика: с процесорче да речем.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Електронен звънец с 64 мелодии
« Отговор #9 -: 02 Януари, 2017, 18:31:53 »
Със скана във висока резолюция разпознаването е по-ефективно.
Ще се застраховам за извадката: може да има грешно разпознати символи (вкл. разменени примерно латинско 'А' с българско 'A' и подобни).
Моля, проверете.

lz1tka, благодаря за идеята и контрукцията,
вече ми се ще да я повторя за "доброто, старо време, когато електрониката беше друга" :)
... може би вече с друга логика: с процесорче да речем.
Нямам подръка софтуер който след сканиране да пише в файл.Проблема е че програматора неразпознава подобни файлове и само наръка буква по буква трябва да пишеш.Пъмъчих се да го излъжа ползвайки негов файл с замяна на информацията.Веднага изписваше че е неправилен файл.Затова записах само една мелодия,отне ми 30 минути на отваряне на всеки бит,писане,затваряне и като сгрешиш един символ...отново наново същия ред.
Затова помолих за ром.
Както казах не исках да е с микропроцесор,има готови схеми и хексове.Предпочитам сам да си напиша софтуера примерно за мега8,ще ми отнеме  ден,обаче целта ми е друга.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Електронен звънец с 64 мелодии
« Отговор #10 -: 02 Януари, 2017, 18:53:08 »
Нестабилностите в работата които си описал съм почти сигурен че се дължат на кофти опроводяване на сигналните шини и масата на платката. Да не забравяме че логическите ИС макар и не свръх високочестотни превключват доста бързо и при това предизвикват сериозни отскоци в близко разположени и паралелни шини. Имам случай на делител на честота на 4 със 74HC74 изпълнен на експериментална платка да брои тотално грешно заради паразитно индуцирани пикчета при превключване на някои от тригерите които биват „фалшиво“ възприети като покачващ фронт на тактовия сигнал и превключване на други тригери тогава когато не трябва. Скоро правих цифров часовник, вече на доста образцово проектирана печатна платка - поне без компромис в опроводяването на масата - един слой само маса, та там пак един делител на честота със 74HC74 и вече проблеми и грешно броене няма, но въпреки максимално късите писти (под 1см) с резистори по 47 ома последователно за избягване на раззвънтяването, цял слой екран маса, блокиращи кондензатори по 1 микро паралелно на всеки чип с минимална дистанция от чипа и т.н. абе всичко по учебник, и като закачиш осцилоскопа виждаш в тактовия сигнал на следващия тригер превключването на предходния, вече твърде слабо изразено - пикче около 0.4 волта далеч под прага за възприемане като логическа единица, но си се вижда отново! Така че трябва много да се внимава с опроводяването на цифровите схеми. Затова е добре в някои случаи да се използва серия 4000 много по-високоомни са изходите им и имат по-малко бързодействие, по-толерантни са към неидеален монтаж и тези проблеми са много по-слабо изразени. Просто няма смисъл да си обясняваме какво представляват 5-10см писта или проводник за хармониците с честоти над 40 мегахерца каквито се съдържат в спектъра на тези сигнали при превключване.
И относно проблема с релаксационния осцилатор, тази схема е класика и съм реализирал многократно, винаги без никакъв проблем в работата й с най-различни интеграли, винаги безпроблемно, дори на хвърчащ монтаж. Интересно ми е какво точно се случва тук с този генератор като казваш че не работи, или тези които не работят идеално какво точно не им е идеалното?  Интересно е да се разровят тези проблеми къде е основата им защото обикновено тези схеми именно затова са хубави, защото работят винаги правилно когато са добре опроводени.
Всичко е правилно,правил съм десетки подобни генератори,навремето ТТЛ ките ми бяха любимото нещо.Но както пише и в статията,чипа за генератора трябва да се подбере заради паразитни вътрешни връзки или най добре генератора да се напраи с различни чипове.Схемата от Казанлък на този звънец навремето пукаше!Моя звънец същи пукаше но след подбор на 7400 спря да пука.Вътрешна паразитна връзка между два генератора.Единия с честота при мен 8 херца,другия 109 килохерца.
По повод проблеми с 7474,7493 и 94193,ползвах разни схеми(и серия к155,к555) в неизвестно състояние,в цялата конструкция има 4 филтриращи конденсатора.На снимката си лечи че дори непредвидих място за радиатор.Няма да защитавам моята платка,готова е начертана и работи,който иска може да си накачи конденсатори или да попромени писти.Основната ми цел за този проект,просто тестване за работоспособност на ттл ките и епрома.
От към работата на тази схема,звънеца от Казанлък го ползвах месец вкъщи като домашен такъв,обаче...нощно време зънеше...ставаш по 10 пъти,през деня ти се струва че КИКИ натиска копчето,излизаш и няма никой.Звънеца е поддатлив на смущения заради едновремешните инсталации.
73!

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Електронен звънец с 64 мелодии
« Отговор #11 -: 02 Януари, 2017, 19:45:58 »
И аз може да се пробвам да го направя този звънец.
Единствено което ме притеснява е епрома не е удобен за триене и записване.
Мисля да го заместя с някоя по удобна флаш памет.Имам някакви от биосите на компютърни дъна.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Електронен звънец с 64 мелодии
« Отговор #12 -: 02 Януари, 2017, 19:57:40 »
... заради паразитни вътрешни връзки или най добре генератора да се напраи с различни чипове.

Преди два месеца точно това ми се случи: на една стара схема, изпълнена с TTL чипове, изпълнена за собствено удоволствие - два генератора (един - звуков, и друг - тактов) си влияеха прилично. Явно не съм първия, на който му се случва това :) Никакви кондензатори, филтри и др. по захранването не помогна. Наложи се да ги разделя в отделни чипове.

Нямам опит в записване на 27хх чипове, може би ръчно трябва да подготвиш файловете в редактор за запис.

Успя обаче да ме "запалиш" с конструкцията: снощи в малките часове четох за ноти, диези, продължителности и tone и noTone, та в резултат три мелодии бяха "проверени" върху телефонна слушалка като зумер :)

Прилагам прикачен запис (с телефона) на "Пуканки" в ардуино-уно изпълнение  :crazy:.
« Последна редакция: 02 Януари, 2017, 22:46:28 от mano »

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Електронен звънец с 64 мелодии
« Отговор #13 -: 03 Януари, 2017, 00:11:47 »
Нямам опит в записване на 27хх чипове, може би ръчно трябва да подготвиш файловете в редактор за запис.
Моя опит е 7 програмиран ЕЕПРОМ и този е първия в който наръка вкарвах програма.Само заради радио86рк трябваше да се върна към истока.Ако става дума за Пикове и Атмел,стотици са,за тях имам 5 програматора.
Но този за епромите ми е най ценния(защото сам го правих и е най сложния),втория по ценност е пълно копие на пик кит2(пак мое дело).
« Последна редакция: 03 Януари, 2017, 00:20:04 от lz1tka »
73!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Електронен звънец с 64 мелодии
« Отговор #14 -: 03 Януари, 2017, 13:56:46 »
Мдаа, и аз имам пик кит 2 клонинг самоделка просто без регулацията на захранващото напрежение която има в оригиналния програматор. И браво на Весо за ентусиазма, наистина е готино да се върне човек към тези принципи за генериране на мелодия и да ги реализира като пълен софтуерен еквивалент. И аз съм страдал от генератори които си влияят. Опитват се да се синхронизират един към друг на кратни честоти и от това се получават неравномерности в тактовете и всякакви щуротии. Следователно наистина при хардуерно изпълнение е добре да се използват две отделни интегрални схеми за двата генератора.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |