| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212  (Прочетена 20711 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nova600

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #30 -: 05 Януари, 2017, 08:24:37 »
Ако решиш да го поправяш и ти трябва осцилоскоп имам TEKTRONIX двулъчев на 50MHz (цифров), и мога да ти услужа за известно време с него, ако ще ти свърши работа разбира се. В момента не ми трябва.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #31 -: 05 Януари, 2017, 08:41:34 »
Билян - " нямам идея за Ригол-а! Твърдят някои хора че били лъскави боклуци, други казват, че им служат много добре. Авно всеки има различни разбирания за добър скоп. Имаш ли с какво да го сравниш като дойде?"


Имам Тектроникс 2337 100 МНz, но се скапа и не мога да намеря документация. Проблемът му е във блока за вертикално отклонение. Някой знае ли нещо за специализиран сервиз на Teкtronix в Бг?

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #32 -: 05 Януари, 2017, 09:25:55 »
специализиран сервиз на Teкtronix в Бг   Едно време имаше такъв сервиз в Техническия университет май в блок 1 Там съм носил служебните осцилоскопи за ремонт    ОРИГО да провери има ли го още

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #33 -: 05 Януари, 2017, 10:03:21 »
nova600 - Благодаря! Ще имам пред вид!
Динев, по последни спомени (2012 някъде) сервиза се намираше в блок 2. Като минеш PN прехода (двора между 1 и 2 блок хаха) и влезеш във фоайето, врътваш на ляво - там имаше една врата, на която пишеше сервиз и имаше снимка на някакъв Тек лепната. Нямам идея дали още играят.

РЕДАКЦИЯ:
Май са тези!
http://www.newtek.bg/oscomm/catalog/index.php?language=BG - адреса им е във втори блок на 2 етаж.
« Последна редакция: 05 Януари, 2017, 10:09:21 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #34 -: 05 Януари, 2017, 10:23:53 »
То минаха години...

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #35 -: 05 Януари, 2017, 10:28:20 »
Чух се с тях! Сервизът работи!
Връзката е Кирил Филипов на 0889029486.
Вече са на 5 етаж, стая 2534. Каза, че работели Шлюмберже много рядко, защото нямали материална база, но все пак може да го вземе, ако не са сериозни проблемите. Попитах колко би ми струвал ремонта с моите проблеми ориентировъчно, отговори, че някъде 150-тина лева, но докато не го видел нямало как да е сигурен.
Ше си го правя сам. :)
« Последна редакция: 05 Януари, 2017, 10:42:17 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #36 -: 05 Януари, 2017, 11:24:29 »
Само да не става въпрос за Филипов , модератора на eshop форума ? :D  :diablo:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #37 -: 05 Януари, 2017, 11:30:17 »
 :unknown:
Не вирея там аз.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #38 -: 05 Януари, 2017, 12:05:41 »
Това че контактуваш редовно с човека и е коректен вече е друг въпрос. Това че е предложил да ти върне техниката а ти осцилоскопа също е добре, значи попринцип е коректен. Всичко е ОК :).
Личният ми съвет е да отвориш осцилоскопа, да прегледаш дали вътре е пипано, и в какво състояние е като цяло! Ако си личи явна намеса, или всичко е потрошено и разгубено те съветвам да се възползваш от предложеието му за обратна замяна. Пари по-нататък дори в близко бъдеще ще събереш и ще намериш далеч по-работещ осцилоскоп, дори 100 мегахерцов. Но ти си знаеш де!
Относно цифровите осцилоскопи - работил съм с Tectronix с черно-бял LCD дисплей не се сещам точно модела, 2х100 мегахерца, отделно съм работил и с Velleman USB осцилоскоп 60 мегахерцов 1GS/s. И от двата имам еднакви забележки - няма зависимост на яркостта на точките на дисплея в зависимост от времето в което се появяват там спрямо общото време на развивката. По този начин нормалния шум от АЦП-то води до една много грозна картинка с удебелена линия космата и с точки около нея. Също така сигналите изглеждат странно - фронтовете едни хубави, дебели, видими въпреки че са стръмни, айде с това се свиква. Други случаи като гледаш сигнал при който само на големи интервали от време се появява някакво събитие то се вижда еднакво ярко както и сигнала, което може да доведе до заблуда. Това по отношение на интензитета. От тук насетне по отношение на дискретния във времето сигнал - може да изведеш осцилограма на кратно по-ниска честота, примерно наблюдаваш 1 мегахерц пък си увеличил времето за развиката и виждаш ачик-ачик на екрана сигнал с честота 1 килохерц, това естествено като си го имаш предвид няма проблем, но може сериозно да те подведе ако не си наясно с принципите на работа на тез осцилоскопи. Също свързано с дискретността - гледаш кварцово стабилизиран сигнал с честота кратна или близко кратна до честотата на дискретизация гледаш ти импулсната поредица със стръмни фронтове и след фронта постепенно във времето се появява и после изчезва отскока, ту го има ту го няма, кат биене между двете честоти. Това също не казвам че е големия проблем но отново ме дразни и ми изглежда „фалшиво“ и ограничено!
Всички тези недостатъци до колкото знам в съвременния висок клас цифрови осцилоскопи на големите фирми е отстранено напълно - има и зависимост на интензитета на графиката в зависимост от времето за появяване на екрана, решени са и проблемите със синхронизацията на кратна честота до колкото знам, но такива осцилоскопи струват над 2000 долара в момента. Та затова все още си предпочитам аналоговите осцилоскопи, някак си по-истински са ми, особено когато става въпрос за работа с аналогови схеми и сигнали. Някак имам изграден навик за работа с тях и това което виждам на екрана ми подсказва какъв е сигнала като същност - стръмност на фронтовете, отскоци, кратковременни събития които се появяват и т.н. А на цифровия до голяма степен тези неща ги няма по-точно не можеш да ги разбереш само с един поглед върху осцилограмата а трябва да разтягаш и свиваш развивката и отделно да си премериш времето за нарастване, да видиш за отскоци и т.н. и все още не знам ако на 10 цикъла на основния сигнал се появява явление за 1 цикъл как ще разбереш че то се случва веднъж на 10 цикъла а не всеки цикъл - да естествено като хванеш 10 цикъла на основния сигнал де, но така или иначе има много случаи в които може да те подведе.
Относно Ригол, един колега си купи някакъв ригол трябва да го попитам какъв модел беше и дали е доволен - последната информация мисля че беше че е доволен, но май не беше и много евтин.
Ето тук има сравнение на два ригола, ясно се виждат предимствата на по-новия който се опитва вече да елиминира старите недостатъци на цифровите осцилоскопи и се опитват да го докарат на поведение като аналогов:
« Последна редакция: 05 Януари, 2017, 12:26:03 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #39 -: 05 Януари, 2017, 13:28:17 »
Аз ползвам RIGOL DS1052E. Какво да кажа - предимствата са много: стабилна ясна картинка, измерване на всичко без субективен фактор, запис на картинката направо на флашка, спектроанализатор (макар с 8 битов преобразувател), абе много екстри. приятно е да се работи с него, но в един период от време настройвах импулсни схеми с високи и опасни пренапрежения (игли), в тази работа на RIGOL-а не може да се разчита. Понякога се виждат, понякога не, друг път вижда там където няма..., затова винаги проверявах с С1-65. С него всичко се вижда точно. Да не говорим че за 40г. служба са сменяни само сондите и щепсела. :)
RIGOL-а е хубав уред ако ти се затварят едни 600-700-800лв.!  :good:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #40 -: 05 Януари, 2017, 14:50:59 »
Малко разводнихме темата, та нека и аз да допринеса. Искам аз такова - http://www.astena.ru/c1-104.html . Ама много искам!!!  :D
Като стана дума за интегралните усилватели А250 в моя, и в този има сборки такива - http://www.155la3.ru/i22_030_223_01.htm
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #41 -: 05 Януари, 2017, 15:24:05 »
Прекрасен е осцилоскопа който си посочил :) само неудобство са 50 омовите входове, но това е неизбежно при такива честотни ленти. Няма как да се отиде много над 100 мегахерца с 1 мегаомов вход. То и да отидеш само името му е 1 мегаом, защото 30-те пикофарада входен капацитет за тази честота всеки може да сметне какъв импеданс е - около 50 ома се получава. Но идеята е че този дори за ниски честоти си е 50 омов и само с активна сонда може да гледаш високоомни вериги.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #42 -: 05 Януари, 2017, 15:58:12 »
Малко разводнихме темата, та нека и аз да допринеса. Искам аз такова - http://www.astena.ru/c1-104.html . Ама много искам!!!  :D
Като стана дума за интегралните усилватели А250 в моя, и в този има сборки такива - http://www.155la3.ru/i22_030_223_01.htm

 :crazy: Да но златарите май вече ги излапаха за съжаление.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #43 -: 05 Януари, 2017, 17:14:36 »
Аз ползвам RIGOL DS1052E. Какво да кажа - предимствата са много: стабилна ясна картинка, измерване на всичко без субективен фактор, запис на картинката направо на флашка, спектроанализатор (макар с 8 битов преобразувател), абе много екстри. приятно е да се работи с него, но в един период от време настройвах импулсни схеми с високи и опасни пренапрежения (игли), в тази работа на RIGOL-а не може да се разчита. Понякога се виждат, понякога не, друг път вижда там където няма..., затова винаги проверявах с С1-65. С него всичко се вижда точно. Да не говорим че за 40г. служба са сменяни само сондите и щепсела. :)
RIGOL-а е хубав уред ако ти се затварят едни 600-700-800лв.!  :good:

Иване, Този който пътува към мен е RIGOL DS1102E - абсолютно същия като твоя, но на 100МHz , като хардуер са еднакви. В You tube има подробен филм как се хаква софтуерно 1052Е до 1102Е. Освен това, първия клип, който аз качих на 2-ра стр. на тази тема е за изседване-ревю на честотната лента, което показва че много добре гледа до 200-250 MHz, макар и с намалена амплитуда. За цената -  $325 + $3 за допълнителна застраховка на пратката по мое искане ~ 558 лв. с доставка - експресна с DHL за 4-5 дни от ХонгКонг, с номер за проследяване. Това е за DS1102Е 100MHz, твоя е малко по-евтин - с 20-на долара доколкото си спомням. Има доставка и от Европа от доста фирми, но цените са по-високи до повече от 2 пъти. Продавачът го дава с 3 год. гаранция, разбира се трудно осъществима за Бг заради разстоянието. Възможност за връщане до 20 дни. Писахме си няколко пъти, видя ми се много читав и любезен.

Биляне, извинявай за лиричните отклонения! Иначе темата беше много полезна и за мен, заради Тектроникса, който ще замине за сервиза за МЕИ-то.

« Последна редакция: 05 Януари, 2017, 17:40:36 от dinev66 »

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #44 -: 05 Януари, 2017, 18:30:21 »
Днес си поиграх с моя Х1-43 исследователь АЧХ от 0,5МХз до 1,25 ГХз.

Понеже все още нямам ръководството му за експлоатация, реших да го пробвам като обикновен осцилоскоп. Постигнах следните резултати:

Първо открих, че лъчите са четри, а не два и всяка се движи по вертикала с различна врътка.

Второ успях да фокусирам четрите петна съвсем точно в точки.

Трето проверих сондата дали работи. ОК е - отклонява по вертикла едно от петната. Входът "УПТ" не знам за какво е , но и той дава също отклонение по вертикала. Има още един вход - 50 Ома за коаксиален кабел, но него не съм го пробвал още - нямам толкова високочестотен източник засега. 

Накрая получих развивка по х като на входа "Х", т.е. за хоризонталната ос като пуснах 500 кХз сигнал с 50 % запълненост от кварца на честотомера на русенския з-д "СЕТ" от 1991 г, който ремонтирах успешно вчера.  :blum2:


"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
1421 Прегледи
Последна публикация 07 Януари, 2017, 10:02:27
от Иван Иванов
2 Отговора
992 Прегледи
Последна публикация 20 Април, 2018, 12:52:55
от ahedproductions

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |