| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Домашното CNC - готово :)  (Прочетена 9751 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Домашното CNC - готово :)
« -: 28 Януари, 2017, 23:04:02 »
От няколко години чопкам по малко, като имам време по домашното ми CNC, като основната идея бе да си правя прототипните PCB  платки на нея. С времето се оказа , че и доста друга работа би могла да върши, за другите ми проекти. Тази вечер направих първите проби и то взе че проработи :) Идеята ми бе да ползвам общодостъпни части. За конструкцията съм ползвал дебел MDF. Ос Х е от две ремъчни предавки свалени от стари матрични принтери. Моторите по X също са от стари принтери. Двигателите по Y и Z са от битака в София. Направляващите по X половината части също са от принтери. Това което съм купувал са ремъчната по Y и винтовата Z предавка. За управления ползвам възможно най-евтините китайски драйвери от Ebay. . Мисля че контролера излезе около 25 лв , и по 15 лв на драйвер. Шпиндела също е от китай. Малко е слабичък на за дребни нещица ще върши работа. Остава да си купя една алуминиева маса с канали за закрепване и е готова на 100% . Поради ремъчните предавки използвани по X и Y ползвам микростъпките на драйверите за да получа що годе добра разделителна способност. Най-добре е да се ползват винтови двойки и за другите оси, но така се оскъпява много, а целта беше да стане от нищо-нещо. За оживяване на това чудо се ползва добре познатата Mach3, която управлява по LPT порта контролера. Ако някой му е интересна темата и има въпроси съм на разположение  :drinks:







Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #1 -: 28 Януари, 2017, 23:40:50 »
Браво :hi: Отдавна се заглеждам по тези неща в интернет,също така и 3д принтерите.
Пробвал ли си дали може файл от спринт лаиот да се управлява.Целта е да фрезова платка.
От къде мога да си дръпна управляващият софтуер.
И а з съм събрал стъпкови двигатели от стари принтери но не съм сигурен дали ще осигурят необходимата мощност.Осите мисля да ги направя с винт 10х1 резба.Това ще осигури стъпка 1мм за оборот.
« Последна редакция: 29 Януари, 2017, 13:56:45 от Gabo »

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #2 -: 28 Януари, 2017, 23:53:45 »
Няма никакви проблеми да се ползват файловете от там, да. Преди време си фрезовах платки по този начин на една друга фрезичка. Фрезоваш, после и дупчиш направо на фрезата автоматично. Тези дни ще направя демонстрация и ще кача клипчето тук.  Софтуера може да го изтеглиш от сайта на производителя по принцип http://www.machsupport.com/software/mach3/
Напълно функционален е , като demo версията мисля беше ограничена единствено по това че не може да отваряш фойлове с над 1000 реда по спомен. Но ако ти хареса софтуера, не е проблем ще ти пратя лек за това :)  Прати ми да видя какви точно мотори си събрал. а за винта , ако ползваш обикновена шпилка ще имаш малки проблеми с луфта. Принципно професионалното решение е винаги с две гайки навити лека контра за обиране на луфта. Но за непретенциозни неща може разбира се да ползваш ремъци, като мен и да подаваш микростъпки към моторите.

Неактивен ценков

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Пловдив
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #3 -: 29 Януари, 2017, 09:16:06 »
        Браво. Направено с малко пари и много умения.Особено ми хареса решението с двата двигателя по У.Аз бих го решил по друг начин  но с по мощен двигател.
       ONZI не се занимавай със шпилки, особено 10х1. Няма я в магазинната мрежа и ще трябва да я правиш с флашка което води до ниско качество на повърхността на резбата и съответно по голямо износване. Най-доброто за бюджетни решения е трапецовиден винт и гайка 10х3,12х4. Цена на гайката под 30лв. на винта  по спомен около 30. Говоря за гарантиран внос от Германия. Това ти се връзва някъде 40% от цената с съчмено -винтова двойка.
       Ето какво съм правил.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #4 -: 29 Януари, 2017, 09:47:53 »
Ето тези стъпки мотори имам.
Имам още един мастилено за разглобяване ще видя какво може да се измъкне от него.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #5 -: 29 Януари, 2017, 11:42:12 »
         Сиромах човек-жив дявол!!! :bravo: :bravo: :bravo:

Неактивен ценков

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Пловдив
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #6 -: 29 Януари, 2017, 12:48:38 »
http://www.ebay.com/itm/Nema-23-Stepper-Motor-270oz-in-3A-4leads-3-Axis-Board-CNC-Kit-Router-FREE-ship-/270937190259?hash=item3f151d6f73:m:mp8oIsFViVIREUnfgLaV
         От скромния ми опит това е минималното с което се постигат добри резултати.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #7 -: 29 Януари, 2017, 13:57:30 »
http://www.ebay.com/itm/Nema-23-Stepper-Motor-270oz-in-3A-4leads-3-Axis-Board-CNC-Kit-Router-FREE-ship-/270937190259?hash=item3f151d6f73:m:mp8oIsFViVIREUnfgLaV
         От скромния ми опит това е минималното с което се постигат добри резултати.

Тази платка е ужасна. Първите опити ми бяха с такава. Иска преработка иначе губи стъпки или пък трябва да се сменят оптроните с други по-бързи, но като цяло е зле.
Това са тези които ползвах аз:
http://www.ebay.com/itm/Controller-Steuerung-CNC-Schrittmotor-Stepper-Motor-Treiber-Driver-TB6560-3A-/282230959672?hash=item41b646ae38:g:0X4AAOSwHMJYDdrJ

ONZI, тези мотори ще са слабички за гравиране :( Ако си решил сериозно да правиш машинка, ще ти дам по-големки.


Ценков, Много добре ти се е получило и на теб. Какви профили си ползвал за масата ?

Неактивен ценков

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Пловдив
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #8 -: 29 Януари, 2017, 14:56:34 »
         За управлението от 10-12 броя проблем съм имал само с една.Те са 3 или 4 разновидности които визуално са много близки. НО имат разлика в пиновете за управление.
  Това което ползваш е на базата на същата ТБ6560. Така че няма как да се различават много като производителност. От значение е също така и двигателите които ползваш. С 6 изводни двигатели се постига работна скорост 800-900 макс. 1200мм/мин. С 4 изводен около 2000. На машинката на снимката всички алуминиеви детаили съм ги правил с такова управление.Работна скорост 800мм/мин.Винт 1605 .
         Плота мисля че е 30х60 или 30х90. Купувам ги от Бош Рексрот.Има на други места в Пловдив.Но те ги режат най-точно.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #9 -: 29 Януари, 2017, 15:08:10 »
Ценков, идеята е че всички които аз съм виждал на входовете са наблъскани с бавни оптрони и губят стъпки. Две различни такива платки подробно съм тествал и двете бяха с този проблем , който нашироко се дискутира из форумите. Примерно на входа подаваш 1000 стъпки до драйвера стигат 998 .  Пробвал съм го с генератор на входа и брояч на изхода и наистина го има този проблем. До 1% от стъпките се губят. Т.е зависимост от разделителната способност  на машинатау може да ти се трупа грешка от няколко десети на 10 см , която може и да не я забележиш, но я има и понякога може да се окаже проблем ! Оптроните за които говоря са PC817 sharp. Из форумите се дискутираше че всички от китай са наблъскани с такива. Сега не знам дали от скоро не са ги сменили, но едва ли. Ако е са такива на входа тези които имаш, със сигурност го имат този проблем.  Тука дори дават съвет направо да ги байпаснеш:  http://www.hobby-machinist.com/threads/retrofitting-the-famous-tb6560-cnc-board.34352/  както и много други съвети за да тръгне както трябва този род платка
Благодаря за името на фирмата за профилите.  :drinks: Ще ги проверя тези дни
« Последна редакция: 29 Януари, 2017, 15:17:52 от stoi »

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #10 -: 29 Януари, 2017, 15:22:21 »
прави се по поръчка от познат майстор. цената е 800 лева.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #11 -: 29 Януари, 2017, 17:20:52 »
ONZI, тези мотори ще са слабички за гравиране :( Ако си решил сериозно да правиш машинка, ще ти дам по-големки.


Ценков, Много добре ти се е получило и на теб. Какви профили си ползвал за масата ?



Видях какви трябва да са моторите.
Ако не намеря ще се обадя.
Първо да набавя плоча за масата и калибровани пръти за водачите.
Как пазаруваш от"ибей", купувал съм само от 'алиекспрес'.
« Последна редакция: 29 Януари, 2017, 17:25:35 от Gabo »

Неактивен ценков

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Пловдив
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #12 -: 29 Януари, 2017, 17:44:05 »
     С тая платка имам продадени 10 тина машини.Първата е на повече от 7 години и още работи без проблемно.Последната я дадох на клиента през октомври.Никой не се е оплакал че не му излизат размерите. Може и да съм късметлия де да знам. Тоя филм който описваш съм участвал на живо само че с TB6600. Бях купил 4 управления 2 в кутия с клавиши и екран и две голи.Работеха когато си искат.при мен работят при клиента не...Най-гадното беше че проблема не беше в една от осите а се редуваха както си искаха... Не системна грешка. Съшия проблем имаше и един колега който си купи само  механика и сложи такова управление, но когато го направи и при мен и 4 заминаха към кошчето. Предполагам че имаше някъде студена спойка но не съм се задълбочавал защото се проявяваше след 4-5 часа работа. Работилницата ми е студена и работят..С  другото управление което правя не съм имал проблеми.
    Личи че е правена със старание. Надявам се че ти върши работа.Но е изключително далече от критерийте ми за машина която да продам.
    Онзи, купувам всичко направляващи лагери, винтове и гайки от EXELOR пича е точен. Частите не са върха но за любителско и да кажем долния клас за профи употреба стават.Управленията си ги внасям от Германия но китайски.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #13 -: 29 Януари, 2017, 21:01:22 »
ценков написах в търсачката EXELOR но не ми излиза нищо подобно?

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Домашното CNC - готово :)
« Отговор #14 -: 29 Януари, 2017, 21:10:21 »
ценков написах в търсачката EXELOR но не ми излиза нищо подобно?

http://www.exoror.com/

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |