| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: CINECORDER  (Прочетена 1413 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
CINECORDER
« -: 16 Февруари, 2017, 22:15:44 »
Скоро завърших реставрацията на този магнетофон, който предлага и синхронизация с любителска филмова камера. За съжаление, в Нета няма никаква информация, а аз нямам представа как се работи с него. Машината работи добре - записва и възпроизвежда, но има някои любопитни устройства. Хубаво беше да казвам нещо и веднага да се показва на снимка, но тук не знам как се прави, ако изобщо може да се направи. Всички снимки излизат в края на текста.
Така!
На една от снимките, около главите, се виждат два лоста. С никелираната "манивела" лентата се отдърпва от главите - това добре. На същата снимка има още един лост с който, въздействайки върху водачите, лентата се мести по височина. Нормалното положение е стандартно, а местейки лоста (даже има разграфена скала  :o), лентата слиза надолу по главите - (главите са със стандартен размер на процепа - половин писта). Защо?
На друга снимка се вижда устройство, намиращо се между тон оста и десния водач. Това е електро механична пауза - задейства се реле, което с някакъв лост, спира движението на лентата. (на една от снимките е даден кабел с жак и ключ с който се включва релето) Да, но вижте какво устройство има в края на лоста - с винтчето се регулира дължината на някакъв остър зъб и ако той се подава, би нарязал лентата. Излиза, че се използва по друг начин - нещо във връзка с перфорацията на кино лентата?
В комплекта има и някаква разграфена хартиена лента с която се прави проверка за синхронност на звук и образ. Как се работи с нея?
За първи път попадам на такова чудо и много неща не са ми ясни. Дано ви е интересно, пък ако някой знае подробности, ще бъде много добре.  :)

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: CINECORDER
« Отговор #1 -: 16 Февруари, 2017, 22:19:26 »
Много копчета, жакове и ключета!  :D

Ето още някои снимки:


Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Re: CINECORDER
« Отговор #2 -: 16 Февруари, 2017, 23:30:17 »
Стана ми интересно и се разтърсих из нета. Имам и някъде из шкафовете съветски синхронизатор за магнетофон, които е екстра към 8 мм кино машина, та ми се подсили интереса да сравня соца със запада.

Малко информация за CINECORDER има в това списание:
http://www.americanradiohistory.com/Archive-Tape-Recording-UK/60s/Tape-Recording-UK-1960-06.pdf стр. 21.

Открих още малко информация в реклама в това списание: http://www.americanradiohistory.com/Archive-Studio-Sound/60s/Studio-Sound-1960-12.pdf стр. 562
Според снимките изглежда, че липсва точно синхронизатора към кино машината. Той се вижда на тази снимка:66813-0 в лявото отделение на кутията.
От кратките описания в списанията разбирам, че повдигането на лентата е за да се получи плавно преливане от един звук към друг (cross fading).
Интересна и забавна машинка. Изглежда, че е рядко срещана тъй като в интернет няма много инфо.
В ибей продават списание в което има тест на машината: http://www.ebay.co.uk/itm/Movie-Maker-Magazine-Super-8mm-K-G-M-Cinecorder-November-1961-/371840287742?nma=true&si=yEyDb3XAtQ6PDlLwIGSGX5wNre0%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
« Последна редакция: 17 Февруари, 2017, 00:01:03 от Gabo »

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: CINECORDER
« Отговор #3 -: 16 Февруари, 2017, 23:50:01 »
  Супер интересно!!!

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: CINECORDER
« Отговор #4 -: 17 Февруари, 2017, 21:38:41 »
Стана ми интересно и се разтърсих из нета..

Първо, коя търсачка ползваш, защото BING не намира тези списания. Иначе, стана ясно за какво са тези устройства.
Лентата се мести, за да се използва като в многопистовите устройства, а "пауза" с острия щифт е за специална перфорирана лента. За съжаление, аз го получих без такава, както и без устройството "в ляво".
При описанието, малко са се престарали с изказването за студийно качество, но все пак си работи като нормален магнет, че и усилвателят има корекции.  :D
Ако намериш друга информация, пиши отново, а за тази, благодаря!

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Re: CINECORDER
« Отговор #5 -: 17 Февруари, 2017, 22:27:20 »
Използвах Гугъл за да търся. Радвам се, че ти е била полезна информацията.  :drinks:


Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: CINECORDER
« Отговор #6 -: 18 Февруари, 2017, 20:18:57 »
Гледайки механиката на главите мисля че предвидено да "чете" филмови тон ленти.Те са с перфорация .

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: CINECORDER
« Отговор #7 -: 18 Февруари, 2017, 21:23:01 »
Водачите не позволяват 8мм филмова лента.



а "пауза" с острия щифт е за специална перфорирана лента..

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |