| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ефирна цифрова телевизия в района на Искърското дефиле  (Прочетена 3797 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Не че имам особен мерак да гледам телевизия на вилата, но понякога, ако седя за по-дълго и има някой интересен мач за гледане, качвам булсаткома. Наскоро реших да пробвам как е цифровата ефирна телевизия там. Занесох за проба един монитор с тунер, сложих му китайска стайна антена с усилвател и си мислех, че няма да имам никакъв проблем с приема. Оказа се обаче, че не е съвсем така.
Не хващам абсолютно нищо. Може би защото съм в ниското, но самото село е реално на билото. Имате ли идея дали с по-сериозна антена имам някакъв шанс да хвана предавателя и евентуално в каква посока трябва да бъде насочена?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Имам вила в с. Свидня близо до Своге. Хващам ефирна цифрова, ще ти кажа няколко условия които са необходими за прием в извънградски райони:
1. В повечето случаи вградените тунери на евтините телевизори са с твърде ниска чувствителност за такъв прием и с тях е труден приема дори на места със силен сигнал. Т.е. по-добре ако ще гледаш ефирна да си купиш декодер от читава марка - например Strong. Със стронг хващам телевизии там където вградените тунери на телевизорите не намират никакви програми.
2. Тези „активни антени“ са компромис на компактна антена с нискошумащ усилвател. Прекрасни са за градски прием но за извънградски условия където сигнала е слаб са абсолютно непотребни - от личен опит ти го казвам. Трябва ти хубава логопериодична антена например, ето такава ползвам аз на вилата и съм доволен: http://www.sattvshop.com/index.php?main_page=product_info&products_id=932 търси в гугъл LP-69 намира се в доста нашенски магазини.
Насочването стана опитно, извеждаш показанието за сила и качество на сигнала (на повечето уважаващи себе си телевизори и декодери има достъп до такава информация) и въртиш антената до постигане на 100% качество по скалата, или максималното възможно. Силата не е толкова от значение, т.е. приоритет ти е да постигнеш най-високо качество защото това е измерението на грешките при прием.
3. Коаксиалния кабел с който свързваш антената - купи някакъв хубав, не се занимавай с китайски по 40 стотинки метъра макар че и с такива съм имал добри резултати. Но предпочети някой кабел с разпенен диелектрик между оплетката и жилото и с по-малко затихване на единица дължина.
Та аз в Свидня с такава антена получавам стабилен прием на всички програми. Сигнала е слаб - 21% сила обаче качеството го кове на 100%. Това е от мен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Просто забрави за цифровата ефирна в дефилето , играл съм си и с анетни , и с декодери  , и скабели  и с всичко смрад , смрад и пак смрад . То и докато беше аналоговата въпреки ретранслаторите пак беше същата СМРАД . 1 км пряка видимост и с 3000 зора се гледаше БНТ !  Единственото решение е Булсатком и не се занимаваш с глупости ако искаш да гледаш де , а ако искаш да си правиш експерименти и да си тровиш живота е избери ефирната  . :good:
Не каза къде точно се намираш ,но не е от голямо значение щом си ниско .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Колега radio-hobi не може така да заключиш че е „смрад“ и няма да стане нито с антени нито с декодери! Имай предвид че това че сега с активната антенка и вградения тунер не е хванал нищо, не означава че няма сигнал. Същата ситуация - инсталирах телевизор с цифрова ефирна в св. Влас. Оригинално идеята на леля ми била да хваща с активна антена, естествено НИЩО! Никакви канали! Свързана активната антенка към декодера Стронг хваща каналите но с прекъсване. Сложих логопериодика който препоръчах и се изпърчи един сигнал на 90% сила и 100% качество, чудо невиждано! Сложих и сплитер за два телевизора и 10 метра кабел до телевизора и си работи прекрасно дори не се наложи при антената да слагам усилвател а бях предвидил да покрие загубите по кабела.
Тук също казвам че в с. Свидня което си е в искърското дефиле фактически с тази логопериодична си хващам (да, сигнала наистина е слаб но си хващам, дори хващам и софийските от Копитото) Така че не дей така бързо да караш човека да става клиент на тия мошеници от булсатком. Аз съм против тези оператори, заради тях фактически вече няма свесни ефирни канали. И не навсякъде сигнала е лош още от времето на аналоговата телевизия. Пак ще цитирам Свидня където си имаше локален ретранслатор специално за селото с мощност 1 или 10 вата вече не помня и канал 1 и БТВ си се ловяха прекрасно със стайна антена. Така че всичко зависи от конкретната ситуация и конкретната локация, и няма как да се направи прогноза преди да се опита лично.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Не че имам особен мерак да гледам телевизия на вилата,......
Не хващам абсолютно нищо. Може би защото съм в ниското, но самото село е реално на билото. Имате ли идея дали с по-сериозна антена имам някакъв шанс да хвана предавателя и евентуално в каква посока трябва да бъде насочена?

Колега, ние може да сме екстрасенси, ама коджа села има в България, а Вили още повече.
Ако се беше напънал да споделиш, къде аджеба се местонахожда твоята хралупа, можеше и някой наблизо да ти даде съвет, а така - сам виждаш, генерираш поток от празна информация, дето ни на теб помага, ни на форума, ни на следващия дето помощ ще потърси тук.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
С колегата се познаваме, той даже ми беше подарил едно малко ТВ за моята вила че мургавите ми отмъкнаха няколко от там. Неговата е в с. Миланово, не е в ниското а на високо е това село. Моята вила е на съседния баир посока София, в с. Заноге. Ще му споделя и моя опит. Ориго е прав, с декодер и хубава антена се хваща задоволително посока гара Бов. Със стайна антена с усилвател нищо не става, няма и няма. Пробвах всякакви варианти, просто не достига мощност на предавателите по тези селца и пресечени терени. Аз реших проблема с една от онези турските от времето на аналоговата ТВ, с бялата ламаринена чиния и с усилвателите. Махнах дипола за МВ и самия отражател чиния. Остана малката логопереодична част за ДМВ. Завъртях я вертикално и я закрепих на една греда на стрехата на къщата посока Бов. Хваща на 80% сигнал Фолкор ТВ, нова, бтв, и производните на националната телевизия. Сега не знам как стоят нещата със селата порай реката в ниското, от мойта камбанария това се хваща.

пп: абе колеги, много сме с вили по това нечовешко красиво дефиле в този форум :drinks:
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Много благодаря на Ясен за уточнението, че става въпрос за Миланово. И на всички за мненията  :drinks: Габо, пропуснал съм, съжалявам, но не мисля, че генерираните мнения са празна информация. Лично за мен бяха повече от информативни и ми дадоха ясна идея в каква посока да поема.
На този етап май Булсат е най-добрият вариант. Имам дублираща антена, която е качена на вилата. Просто не ми се занимаваше с опъването на кабели, тъй като самата "чиния" е фиксирана за навеса, където стоим основно лятото, а целта ми беше зимата да използвам стайна вътре. Дори и да взема логопериодична антена, както Origo предложи, отново ще се налага да пускам кабели, а и ще трябва да инвестирам в нова антена.
По спомен в мазето във Варна ми се намираше една стара, най-много с нея да пробвам, ако ми дойде вдъхновението. Ясно е обаче, че със стайната резултат няма как да постигна.
И аз като Ясен много се зарадвах, че има толкова съфорумници по дефилето. Лятото може да направим някоя сбирка в района  :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Мда, сбирката е добра идея :). Осносно „старата антена“ не знам до колко полезна ще ти бъде. Дано поне е за дециметровия обхват, защото с метрова антена или пък „комбинирана“ не чакай добри резултати. Дори Яги за дециметровия обхват не е ясно колко полезно ще ти бъде защото конструкцията на Яги е теснолентова по природа. То е най-добро за канала за който е оразмерено. Сега дали ще съвпадне този канал с честотите на най-силните мултиплексиш в района вече е абсолютно неясно и въпрос на тото 2 :). Така че с такива методи, толкоз. Аз лично предпочитам инвестицията от 70-тина лева в декодер+хубава антена от колкото да стана абонат на тия сателитни мрежи. Но всеки има собствени убеждения.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Я да поразбутам малко тази тема :-) Времето се оправи и скочих до вилата. А успоредно с това взех и една антена за цифрова телевизия (китайче някакво). Поиграх си и в крайна сметка хванах сигнал, който явно идва от видинския предавател, а не от софийския. Силата е около 75%, горе долу толкова е й качеството. Но сигналът се губи доста често и е дразнещо. Какви са евентуалните причини за това? Антената е позиционирана върху специално забита за целта тръба (за антената на Булсатком) на височина около 2 метра. Пред нея на около 1,5 - 2 метра има някакви рехави клони. Имат ли те някакъв негативен ефект. Струва ми се също, че и промяната в атмосферните условия влияе.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Тази ефирна телевизия е на път да ме накара да си пусна пак булсаткома :-) Успях да хвана сигнал само на 40-и канал. Странното е, че антената трябва да сочи северозапад приблизително, което значи условно посока Монтана, а там уж трябва да са на 49-и канал. Още по забавното обаче е друго. Качеството и силата на сигнала са на около 75% и двете. За съжаление доста често накъсва картината. Но не и ако сваля антената на 20 сантиметра от земята. Сега е добре, няма трева, ама след седмица - две, антената няма да се вижда вече, ахахаха. Някой има ли обяснение на всичко това :-)

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Да, много просто и елементарно. Справка разпространение на радиовълните и особености спрямо честотата. До колкото знам, ефирната се разпръсва на честота около 500Мхц. При тази дължина на вълната, намирането на оптимална позиция за антената е важно. Под внимание се взимат всички ефекти на интерференция дифракция, отразен сигнал, затихване спрямо дължината на вълната. Антената да е оразмерена правилно за съответната честотна лента. Също силата на сигнала не винаги е критерий за чисто приемане. При цифровата телевизия е важно да няма много отразени сигнали. При смесването им се получават фазови измествания и изкривяване на сигнала. При старите телевизори резолтата беше картината се получаваше със сенки като ефект. Но при цифровия сигнал компа не може да разбере нищо от грешките и ефекта е накъсване и спиране на приемника, а уж сигнала ти е силен.
« Последна редакция: 10 Април, 2018, 19:12:41 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |