| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Това справедливо ли е?  (Прочетена 1924 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Това справедливо ли е?
« -: 14 Март, 2017, 14:07:32 »
Снощи синовете ми се прибират от работа с колата и на едно кръстовище една жена дава на зад за да даде неправомерно път на някакъв който излиза от паркинг и удря предната броня на нашето возило.Слиза вайка се няма видимо много щета и си заминава.Синовете ми се  прибират и ми разказват за произшествието.Аз се амбицирам,обаждам се на 112 и предавам случая.Следва служебен разговор който не чувам с кат.След извесно време се обаждат от кат и ми казват,че утре да отидем в кат и да подадем жалба.На сутринта-днес отиват и подават жалба с номера на виновната кола но стават виновни:прибират им златния талон и ще чакат за акт.Това справедливо ли е ?!Хем са се обадили,хем ще има санкция за тях.Някой знае ли колко ще е акта и ще им вземам ли точки?Май на пътя справедливост дава само бухалката...А това,че 112 ще ти помогнат с правилен съвет е вятър работа.Смятам,че само ни  подведоха да си спечелим акт и загуба на златния талон.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Това справедливо ли е?
« Отговор #1 -: 14 Март, 2017, 14:29:44 »
При получаването на акта следва да се напишат възражения и обяснения в самия акт, в които да се опише как се е случило ПТП -то. Следва да се напише възражение в законния срок - 3 дни от съставянето на акта ако не се лъжа - пред началника на КАТ. Рядко има полза от тях, но е добре да ги има.Въз основа на акта се издава наказателно постановление, което се обжалва пред районния  съд. В съда са допустими свидетелски показания, записи на обаждането до 112 и др. Ползването на адвокат е повече от желателно! Сроковете трябва да се следят стриктно!

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Това справедливо ли е?
« Отговор #2 -: 14 Март, 2017, 14:57:35 »
Трябвало е на мяато да попълнят протокола от гражданската отговорност с описаниие на случката и да се подпише и от двете страни. Сега едва ли ще има полза от обжалване като няма документ. Всичко зависи, какво ще каже другия участник.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Това справедливо ли е?
« Отговор #3 -: 14 Март, 2017, 15:45:04 »
Има си процедура, и не са я спазили. Вика се КАТ, попълва се протокол, те го разписват като свидетели. Като са се отказали да се оплакват на място и са се разделили с нея - не може да очквате нищо. 112 няма какво да дават съвети за ситуация, която има ясно установено законно развитие. Сега всичко е след дъжд качулка. За това човек направо вдига телефона и ги вика, колите не се местят и т.н. Сега тя е казала "те ме натресоха отзад". И както е прието - ударения отзад се смята за жертвата. Не е трябвало въобще да звъните, след като са решили на място да се разберат. Сега най-вероятно ще се извъртят срещу вас нещата, а нейната кола ще ѝ я оравят застрахователите, вместо да плати ремонта на вашата.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Това справедливо ли е?
« Отговор #4 -: 14 Март, 2017, 17:44:08 »
Истината е, че при тази ситуация наистина те са виновни. Колкото и да е абсурдно, дори и при подобен инцидент важи правилото за задностоящия. За съжаление сте допуснали сериозна грешка. Един мой приятел изгоря точно по същата схема.
Актът няма да е голям, но вероятно поне 50-100 лева. Иначе това, че ще им вземат златния талон, не е никаква драма. Просто си е разправия всичко.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Това справедливо ли е?
« Отговор #5 -: 14 Март, 2017, 18:51:49 »
Призовавам хората да си купуват видеорегистратори точно за такива цели. Иначе в закона пише, че този който е отзад винаги е виновен защото не е спазил дистанция. Но там не са упоменати случаите, в които луди жени дават задна вместо първа и се блъскат в спрелия зад тях автомобил, чиито шофьор в последствие се оказва виновен.

Неактивен ever20102

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Благоевград-около
Re: Това справедливо ли е?
« Отговор #6 -: 14 Март, 2017, 19:00:44 »
Аз  мисля , че акт се съставя на място при оглед на ПТП.  Как ще се състави акт при условие , че  длъжностното лице съставящо акта не е било на местопроизшествието.  Той не е видял нищо и всичко което напише ще работи против него при евентуално съдебно дело.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Това справедливо ли е?
« Отговор #7 -: 14 Март, 2017, 19:15:07 »
Най-правилно  и било да се обадят веднага. А ако жената е тръгнала да съобщи и веднага на 112 за избягал нарочно участник в о пътно произшествие. Има и друго, че принципно по закон нещата могат да се оправят и без КАТ , а само с двустранния протокол от застрахователите. По закон КАТ може и да не се викат, ако няма пострадали и колите са в движение. Но в случая е трябвало веднага да се звънне на 112 и дори да се пресили случая , като се каже че виновника  е избягал от проишествието, като се даде номера на колата за издирване.   

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Това справедливо ли е?
« Отговор #8 -: 14 Март, 2017, 19:50:15 »
Колега, в случая ще отнесете акта вие. След като младежите са били ларж и са се 'разбрали по мъжки' с каката, ти не е трябвало да се месиш, да ходят те да си оправят колата.
След като имат шофьорска книжка, а още повече и Оранжев (златен) талон (6+ години без произшествие), то не са на 18-20 години и следователно могат да правят адекватни преценки в живота и сами да взимат решения, след което да си носят последствията.
Взели са решение, че няма виновник и са се разделили по живо по здраво. Ти си преценил (ама не си бил там), че си прецакан (извинявай много но без снимков материал, а само по обясненията на младежите, набедихте жената, защото е жена, но истината има винаги две страни. Доста често като сгафи някой младеж, бърза да обвини другия, виж темата за Наведените главички)
Мен ако ме викнат така след време, щото някой си бил размислил и подал сигнал, одма пиша, че съм спрял да дам път на тоя дето излиза от паркинга, а заспалите  младежи отзад са ме наденали, даже са изглеждали леко неадекватни и сякаш напушени. Има да пишат после обяснения и да дават проби ....

Съвета на Мано до някъде е практичен, само че аз заради такава камера получих бонус преди месец - счупено шофьорско стъкло, за да я гепят заедно с навигацията.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Това справедливо ли е?
« Отговор #9 -: 14 Март, 2017, 20:30:28 »
Не е вярно че винаги задния е виновен. Преди години имах подобен инцидент, като аз бях този който се движеше на заден ход и размазах едно сеатче. Отзад беше дама, извика КАТ, ония бяха кисели че са ги обезпокоили за такава дреболия. Измериха ни за алкохол, написаха ми акт за 20лв. за незнам си какво движение на заден ход, попълнихме протокола от гражданската и това беше.
А според най новите промени, когато щетите са само материални, КАТ не се вика, попълва се протокола, а обаждането на 112 служи само да се удостовери произшествието, вместо акта (някои застрахователи не плащат без акт от КАТ).

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: Това справедливо ли е?
« Отговор #10 -: 15 Март, 2017, 10:54:18 »
На въпроса: Справедливо ле е? - отговора е ДА, Габо достатъчно ясно е написал защо.

Четейки обаче коментарите, бих препоръчал на всички - прегледайте отново ЗДвП /Закона за движението по пътищата/, един от най-променяните закони, само тази година /2017/ е променян два пъти, прегледайте и КЗ /Кодекса за застраховането/, не целия - само част IV, без глава 37.
Уверявам Ви, ще научите интересни неща.

Дали може да се състави АУАН /акт за установяване на административно нарушение/ по-късно и когато актосъставителя не е присъствал на извършване на нарушението отговорът е "ДА" - чл. 36 и следващите от ЗАНН /Закон за административните нарушения и наказания/.
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Това справедливо ли е?
« Отговор #11 -: 13 Април, 2017, 11:31:01 »
Днес има развитие на нещата.Синовете ходиха да видят в едномесечния срок за "присъдата" и....70 лева и отнемане на книшката за 1 месец...но не от днес а те щели да им се обадят-защо не е ясно.Може ли нещо да се обжалва и в какъв срок?Какво излиза-нарушиш ли спокойствието на кат виновен или не-ще има наказание.Одобрявам саморазправата на пътя но трябва да няма свидетели.Лично аз си нося бухалка,брадва и нож в колата като не ги крия.Ако всичко е по закон-движение на заден ход обадиш се на кат и глобяват те 20 лева а този на който си смазал колата чака да му изплатят някакво кирливо обещетение което далече се разминава с направените разходи.

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: Това справедливо ли е?
« Отговор #12 -: 13 Април, 2017, 12:27:44 »
     
..........-защо не е ясно.
     Съдебната практика приема, че едномесечния срок по чл. 52, ал.1 от ЗАНН е "инструктивен" - т.е. пожелателен. Обикновено, на практика,  НП /наказателното постановление/ се издава в шестмесечен срок. Това е преклузивния /правопогасяващ за наказващия орган/  срок по чл.34, ал.3 от ЗАНН.

Може ли нещо да се обжалва и в какъв срок?

      Може да се обжалва издаденото НП. Срокът за обжалване е седемдневен, считано от датата на връчването на НП на нарушителя - чл.59, ал.2 от ЗАНН. Жалбата се подава чрез наказващия орган издал НП, до съответния районен съд, в чиито съдебен район е извършено нарушението/в НП пише чрез кого се подава жалбата и до къде/. Решението на районния съд може да се обжалва в петнадесет дневен срок, от датата на връчване на съобщението за изготвеното решение, пред съответния административен съд. Решението на административния съд е окончателно.

....Одобрявам саморазправата на пътя но трябва да няма свидетели...

       Това си е твой избор, твое виждане,  което не споделям.

      Не дай боже да те чукна и да ми излезеш с брадва от колата  :diablo: , при чистото ми съдебно минало и прекрасни харектеристични данни, и липса на свидетели ... няма да има предупредителен във въздуха ....  мисля, че ще бъде справедливо!!!



     
     
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Това справедливо ли е?
« Отговор #13 -: 13 Април, 2017, 13:33:16 »
Слагам катинар на темата, че нещо на лична основа го подкарахте.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |