| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Допълнително усилвателно стъпало за радиостанция baofeng uv-5r  (Прочетена 3802 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ivan_nustorov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Банско
Започнах да правя един репитер от две радиостанции baofeng uv-5r . Репитера си работи добре приема предава , но има малка мощност едва 8 вата. Като работи продължително на макс, предавателната радиостанция започва да загрява. Ако я сложа да работи на един ват, няма никакво загряване. Разрових се малко из нета и видях едно добро допълнение ,което би ми свършило доста добра работа. На антената за изхода на предавателната станция да сложа един допълнителен усилвател, който да ми осигури по-голяма мощност на излъчване. Ето и линка: http://www.kn34pc.com/construct/lz2jow_vhf_pa_2.html
Не съм правил такова нещо , но имам познат който работи в ЗТА и там имат доста изпрователна техника и може да ми настроят трептящите кръгове. Ако някой е правил такова нещо да сподели дали е доволен, има ли някакъв резултат , подходяща ли е тази схема за baofeng uv-5r , изпрована ли е от някой от форума? :help:
Да допълня ,че репитера е само пробен и при добър успех може да поработи няколко часове незаконно и после да чака дните на легализация.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Схемата е стандартна. Но трябва да се прави от знаещ човек. Иначе ще изгори крайния транзистор докато го настройва за секунди. По добре да си купиш нещо фабрично готово. Щом нямаш опит с тези неща.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ivan_nustorov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Банско
Рано или късно трябва да се науча , но ми трябва сега на първо време последователно описание за разработка и подкарването на схемата .

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Като начало трябва си намериш променливи кондензатори с въздушна междина достатъчно голяма за мощноста. После всички останали керамични качествени. Настройката се прави внимателно със 50ома товар. Като се прави на малка мощност и после се донастройва като постепенно се вдига мощноста. Има специфични изисквания при подреждането на елементите и монтажа против самовъзбуждане. Не мога да те науча по нета. Трябва рутина и опит. Ако се хвърлиш на мощния вариант ще ти излезе солено. Транзисторите са скъпи за учене на тях. По добре първо се упражнявай на КТ920А и КТ920В вариант, после скачай на високите мощности. Повярвай ми като опукаш КТ920В който е 5лв. боли много по-малко от колкото 50 ватовия транзистор който струва от 30лв. на горе. А това, че ще го изгориш докато се учиш е сигурно на 100%. От личен опит казвам. Докато прецърка за секунда и е мъртвец, даже няма да разбереш защо е изгорял. Но твоя си е бирата, ти избираш как да постъпиш.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Схемата е стандартна. Но трябва да се прави от знаещ човек. Иначе ще изгори крайния транзистор докато го настройва за секунди. По добре да си купиш нещо фабрично готово. Щом нямаш опит с тези неща.
Колеги един въпрос имам за радиостанция. Да не отварям нова тема . Колко ориентировъчно струва КВ станция в любителски обхват ?  Правено е , не е заводска . Лампово - транзисторна .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Така е,транзистора там е на ръба на възможностите си.Гори при лошо КСВ.На въпроса на радиото за самоделните трансивери.Там цените могат да бъдат всякакви.Примерно UW3DI лампов вариант може да варира от 100 до 400 лева според качеството на изработката.Лампово транзисторния вариант долу горе също толкова.Може и да ти го подарят,и такива случаи има.Зависи за коя машина става дума,поне конструкцията каква е.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Така е,транзистора там е на ръба на възможностите си.Гори при лошо КСВ.На въпроса на радиото за самоделните трансивери.Там цените могат да бъдат всякакви.Примерно UW3DI лампов вариант може да варира от 100 до 400 лева според качеството на изработката.Лампово транзисторния вариант долу горе също толкова.Може и да ти го подарят,и такива случаи има.Зависи за коя машина става дума,поне конструкцията каква е.
Благодаря за инфото . Поне да имам обща представа .

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Внимавайте със самоделките...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Внимавайте със самоделките...
Конкретизирай .

Неактивен ivan_nustorov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Банско
В коментарите споменах за какво ще използвам самоделната приставка. Но за момента нямам допир до техника над 100Мhz и так правя експеримент с лен-б , който е на 50Mhz. Опита ми е да направия от лен-б един повторител,ретранслатор,репитер или там, както е прието да се назовава. Но като започнах да го запускам , при  режим на предаване в блока на приемане се получава шум. Мисля, че като са в един корпус , блока за приемане и предаване не могат да се съгласуват да работят последователно. Разликата в приемната и предавателната честота е около 2 Mhz. Сложих антените на разстояние една от друга на около 30 метра. Мисля , че ако успея да подкарам лена като повторител , то тога ще имам представа за работата на приставката за baofeng uv-5r. Но сега съм захванал лена и мисля ,че малко му трябва, за да проработи  като повторител , ако някой е правил опит , нека го сподели.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
1351 Прегледи
Последна публикация 02 Август, 2014, 12:38:28
от radio-hobi
1 Отговора
726 Прегледи
Последна публикация 01 Август, 2014, 14:18:45
от Велин Панчев
27 Отговора
9457 Прегледи
Последна публикация 10 Февруари, 2017, 23:59:51
от lz2xl

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |