| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Имам питане за вход магнетофон  (Прочетена 5395 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: Имам питане за вход магнетофон
« Отговор #15 -: 24 Март, 2017, 19:55:55 »
ЧЕСТИТО за придобивката.
Усещат се вълнението и радостта които изпитваш, като пишеш за тази машинка - още един път честито.

Но аз не бих си комуникирал с теб по телефона, с тези възможности които има тази записвачка -
....  как възпроизвежда, записва от микрофон, редактира записи и т.н., ...
знам ли, може после да се окаже, че съм обещал нещо  :D
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Re: Имам питане за вход магнетофон
« Отговор #16 -: 24 Март, 2017, 22:14:39 »
От снимките, 15 пиновия конектор ми прилича на тези за обикновен CRT монитор. Над конектора, сякаш са описани изводите. Не се вижда много добре.
Слави, струва ми се, че един стар кабел от CRT монитор ще свърши перфектна работа. Ще му сложиш чинчове от другата страна и Наргата ще записва перфектно. От същия конектор сякаш излизат и изходите за усилвател.
Сподели после как е качеството.
Машинката е супер, защото е компактна и може навсякъде да я носиш. С два кондензаторни микрофона, могат да се правят перфектни записи на вятър, вълни, птички и други твари.
Колкото до подслушването, ако някой иска да ни подслушва, със сигурност може да ни включи телефона и да ни слуша постоянно без да подозираме, така че споко. По времето на Ухерите подслушването е ставало по-финно :)
 

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Имам питане за вход магнетофон
« Отговор #17 -: 24 Март, 2017, 23:24:36 »
Тъкмо бях започнал отговора на Laic и ontheroad ме прекъсна, но по ред:
1. Не съм кой знае колко въодушевен от придобивката, колкото и да не ви се вярва! Повече си ме кефят старите, които имам, по на 40-50 години и с които нямам проблеми, а за това чудо търся помощ?...Просто го купих, защото имам някаква колекция от 3 нагри, а и този, от когото го купих, не знаше какво продава (по ред признаци смятам, че не е краден, но ми се иска да е и напълно изправен) Относно редактирането, наистина може да си сглобиш всякакво изречение с твоя глас, синът ми го демонстрира! Но още не съм стигнал до този урок, а и докато го доокомплектовам може да ми се обадиш. Е, ако искам мога да ти сглобя приличен компромат и със старите Ухери, но трябва да ми се обадиш на стационарния телефон?!
Майтап бе, Уили!
2. ontheroad, наистина това е 15 пинов конектор за монитори, което разбрах днес, след като обиколих 4-5 компютърни магазини и сервизи в Ботевград. За утре един обеща, че със сигурност ще ми намери. То от там ми дойде и объркването, защото бях решил, че тези конектори (има още  един) са за връзка с други компютри, но като нямам ръководство, просто реших, че там няма какво да търся. Нали съм "на вълната" на старите нагри, а и понеже нямат селектор на входовете, тръгнах да влизам през микрофонния вход (пробвал съм на старите и става).
Иначе, едва ли ще тръгна с микрофон в ръка и Награ на рамо, да вземам интервю. Въпроса е "да подкараме" машината и заминава на рафта. Нали това е тръпката в нашето хоби! А относно Ухерите, наистина и те са прекрасни машинки, могат да правят страшни неща в многото си модификации, но и те, след като тръгнат заминават на лавицата...Е, докато не се яви друга...
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Имам питане за вход магнетофон
« Отговор #18 -: 24 Март, 2017, 23:40:35 »
Извинявам се, сега обърнах внимание. Защо казваш кондензаторни микрофони? Горния LEM е динамичен и пише идеално. Тези превключватели над двата микрофонни входа, трябва да са на Din. и всичко е о.к. А бе, трябва да се намери ръководство, така само гадаеме и си чешеме езиците, както се казва.
0888981645, 072365106

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Re: Имам питане за вход магнетофон
« Отговор #19 -: 25 Март, 2017, 10:32:00 »
Хубаво ще е да се намери ръководството на машинката за цялост на колекцията. В ибей има разни продавачи на упътвания, но понякога са доста скъпи.
Казвам кондензаторен микрофон, защото те са стандарта за качествени записи. Те имат най-широка честотна лента и се използват както за запис на музика, така и за измервания.
Поздрави, и да се радваш много на машинката!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Имам питане за вход магнетофон
« Отговор #20 -: 25 Март, 2017, 11:06:05 »
Да, кондензаторния микрофон е върха на сладоледа. Отлична честотна лента с минимални неравномерности и резонанси. Минимални нелинейни изкривявания. Единствения проблем пред динамичния е по-лесното претоварване и по-капризната конструкция. Затова обикновено за вокали се използват динамични микрофони.
Електретните като братчета на кондензаторните имат някои от добрите им страни но са далечни роднини и не трябва да служат за еталон.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Имам питане за вход магнетофон
« Отговор #21 -: 26 Март, 2017, 19:12:19 »
Да, съгласен с вас. И аз съм чел, че кондензаторните са върха на сладоледа, ама като в онзи виц, за Майбаха, "нещо не ги карат много". Аз лично не съм виждал на живо такова чудо.Не случайно в ръководствата на по-старите ми нагри пише за тези микрофони, но на практика явно се ползват повече динамични, като горния LEM , който се вижда на една от снимките във френския музей.  Въпреки високата си цена (около 290 евро),са по-изгодни, имат задоволителни характеристики, а и не на последно място, за тези "дуракоустойчиви" машини, са много подходящи по този показател.
Иначе, вече имам такъв 15 пинов конектор заедно с кабела (явно другият, в другия край,  е отрязан с някаква цел). А вчера, на битака, беше голям панаир! Явно народа се беше намъчил през зимата. Имаше много интересни техники, ама вече няма накъде. Взех само един Telefunken malhar за един приятел, та да събере един с другия, който има. Щото моя си е перфектен от 1972 г.
Приятна вечер на всички съфорумци!
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Имам питане за вход магнетофон
« Отговор #22 -: 26 Март, 2017, 19:21:34 »
За такива репортерски, шпионски и всякакви преносими цели няма да видиш кондензаторен микрофон поради по-нежната му конструкция, висока цена, сложна схемотехника за усилване на сигланите и липсата на предимства за тези приложения. За измервания обаче, за студийни записи на инструменти и за радиопредавания от студио се ползват доста. Да кажем че рядко приложението им е извън лабораторията или студиото.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Имам питане за вход магнетофон
« Отговор #23 -: 26 Март, 2017, 22:00:28 »
Така е origo, но не виждам да съм казал нещо различно по-горе, макар и с други думи?
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Имам питане за вход магнетофон
« Отговор #24 -: 15 Юни, 2017, 20:57:20 »
Ура! Колеги, след 3 месеца се намери ръководството за работа с NAGRA ares-c! To,сигурно по-лесно бих се добрал до архивите на ЦРУ или КГБ? И нов проблем (да не кажа ужас), ами то е 107 (сто и седем) станици и тук съм сигурен, че инструкциите на НАСА за совалките са били по-кратки! Е вярно, че почти 1/3 са картинки, ама то си е към инстукциите. А големият ми проблем е , че съм зле с езиците. Надявам се, дано намеря благосклонен преводач, може и преводачка, ама на тия години трудно ще се разплатя?...Надявам се, след още 2-3 месеца да се справя и с този проблем, пък после, с учебника в ръка, започвам уроците. Да сме живи и здрави, това да са ни проблемите!
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Имам питане за вход магнетофон
« Отговор #25 -: 22 Септември, 2017, 18:44:53 »
Първо, честит празник!
Второ, понеже нещата с ламповия Концерт бой 59 се позакучиха (нещо не е съвсем както трябва, но борбата продължава), та се засилих в другата крайност, към старата тема за цифровата Награ арес ц. Както се похвалих преди време ръководството е намерено, но много дълго за превод. Един младеж, Захари се представи, се отзова и направи безвъзмездно частичен превод, та горе-долу се поориентирах поне за основните му функции. Вече писах, че запис от микрофон отдавна направих, но за такъв от други устройства едва тези дни го проиграх. Въпроса беше къде да подам сигнал, то това беше и причината да повдигна преди време темата. Да, явно този D sub конектор е за тази работа, направих и кабел но нищо не стана. Или не мога да го селектирам или става въпрос за повреда? Реших по  "обходния" вариант, който съм пробвал и с аналоговите Нагри. В каноните имат пинове за Lo и Hi сигнал, както и отделно превключвател за три нива на входящия сигнал. При положение 4mV и направените от мен преходници канон-чинч станаха стерео записи на музика, а също подадох и сигнал към усилвател. Относно качеството нямам забележки. Дори се научих  да записвам и трия записи на двете карти! Явно машината има много възможности, но трябват езици и тренировки. Особено е интересна функцията за редактиране на записи. Но ще трябва подробен превод на ръководството, с проба-грешка не става. Тогава и ще се разбере, както казах по-горе, дали става въпрос за повреда или ненаучен урок?...
За любопитните направих и снимки на накичената с моите преходници Награ:
0888981645, 072365106

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Имам питане за вход магнетофон
« Отговор #26 -: 22 Септември, 2017, 22:43:52 »
slavi, да не те отчайвам ама за работа с това устройство е необходимо поне 1 висше образование а за качествена минимум 2 + няколко специализации. Те си имат едни курсове дето учиш по един учебник за всяка серия от тия устройства.

Качи упътването тук да ти го преведа или го хвърляй на парче в гуугъл преводача, ако е на английски превода ще е разбираем на български.

ПП. Ако случайно помислиш да се разделиш с него ми пусни оферта на ЛС.

Едно напътствие за входовете на многопиновия куплунг, трябва да ги пуснеш от софтуера да се слушат, за да записваш през тях.


хи лоу предполагм са балансирани входове.

Относно многопиновия който бориш, препоръката на ориго е най-бързата в случая, махаш панелите и проследяваш всяко краче къде отива, така ще си направиш извод кои са сигналните. Тука стои и друг момент, дали не се очаква да има някаква електроника на не сигналните пинове, която да казва че входа е закакчен, ако е пасивна, ок- може да се  направи някаво решшение, ако е цифрова обаче, може да се стигне до издирване на оригинален кабел.

Я кажи до кой чип отиват сигналните писти от тоя конектор? Ако имаш късмет да не  е процесор, ще може да го излъжем да тръгне или да го проверим дали работи.

Радвам се, че с картите си се оправил, бяха те шашнали много. :D

Цитат
Two auxiliary inputs, which can be mixed together with microphone inputs, as well as an input for signals treated with external noise reduction are available through the EXTENSION connection. Also available on this connector is the input for external clock sources.


« Последна редакция: 22 Септември, 2017, 23:17:33 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Имам питане за вход магнетофон
« Отговор #27 -: 26 Септември, 2017, 18:36:42 »
Здравей pichaga и всички останали на които им е интересна темата!
Просто в момента са в режим потапяне, ходя по болници да видим как ще оправям ходовата част. Това ми попречи в събота и неделя да участвам пряко в поредния съвместен ретро събор с клуба на гр.Ниш, но ставах за навигатор на един от колегите от Ботевград. По-долу пускам снимка пред нашия красавец от 1970 г. Впрочем, пожелавам на всички такова приятно изкарване на събора на сандъкчиите!
По темата: pichaga, ако е за образованието имам едно висше, но в дипломата пише "машинен инженер", учил съм електротехника, но електроника никога (е, основните понятия са ми от физиката). Сега, на стари години, сричам по малко, да схвана за какво става въпрос, а и затова питам. В случая обаче, проблемът ми е езика, някога съм учил френски, а сега едва ли бих научил английски. Е, единствено свикнах  с някои термини, но за цялостен превод не стават. Но щом имаш желание, тези дни ще се опитам да изпратя ръководството. Поне да се опитаме да подкараме многопиновия конектор.
Що се отнася за евентуална раздяла с него, едва ли ще стане по мое време. Както и по-рано, по друг повод, сме коментирали, ще трябва да се обърнеш към тези след мен.
За пробите, които origo ми препоръча отдавна ги правих, после и с правения от мен кабел, но "пълна тишина". Или не знаеме как да му кажем, че искаме да работиме с този конектор или има проблем, си мисля. Иначе, както писах, с каноните за вход и изход няма проблем. Иначе, за другите проби, които ми препоръчваш, скоро няма да имам време, пък и настроение и физическа възможност.
Все пак, по-добре е да вървиме по каналния ред: първа точка-чети ръководството!
0888981645, 072365106

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Имам питане за вход магнетофон
« Отговор #28 -: 01 Октомври, 2017, 15:47:08 »
Точно тия проби на ориго не са препоръчителни щото 2 от пиновете на тоя конектор се ползват за синхронизация тоест чакат честотен входен сигнал от камерата. Цитирал съм горе на английски. Та си го шашнал входа, ама смятям че ще се ресетне, просто, не подавай нищо повече там.

Дал съм ти на ЛС, каквото ми поиска, ще ме извести и ще получиш инфото за входа.

« Последна редакция: 01 Октомври, 2017, 16:52:13 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Имам питане за вход магнетофон
« Отговор #29 -: 02 Октомври, 2017, 00:13:48 »
ей превода за 15 пиновия конектор. прикачвам го като PDF

* NAgra15pinc.pdf (182.29 kB - свалено 113 пъти.)

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |