| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Тулан  (Прочетена 13370 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Тулан
« Отговор #60 -: 15 Август, 2017, 17:55:40 »
Започнах свалянето на стария лак на кутията.
77551-0
77553-1
Разредител и малко шеллак със спирт за горене. Вижда ми се мътен, но ми се струва, че така ще има по автентичен цвят.
77555-2

Нанесоха и малко щтрихи по ламарините и копчетата. После лакирах с безцветен лак(спрей)
77557-3
77559-4
77561-5

Все още остава нерешен, проблема с изгорелите намотка.
Моля ако някой има идея за пренаването, да я сподели.

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: Тулан
« Отговор #61 -: 16 Август, 2017, 00:13:06 »
Все още остава нерешен, проблема с изгорелите намотка.
Моля ако някой има идея за пренаването, да я сподели.

    Някой във форума продаваше такъв проводник. Писал си, че проводника е 0,8мм - провери пак да не бъркаш дименсиите, малко дебел ми се струва.
    Това е  моята навивачка. "Изработена" е от стар винтоверт 12V.
     77569-0



МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Тулан
« Отговор #62 -: 16 Август, 2017, 08:37:57 »
Проводника е мерен с микрометр. Диаметър без изолация 0,08 ММ. Да забравиш съм една нула.
Laic твоята навивачка може ли да навива "накуп"

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: Тулан
« Отговор #63 -: 16 Август, 2017, 09:34:53 »
Ако се сложи по един ограничител от двете страни - ще навива естествено.
Ограничителите могат да се направят: втулка /може и дървена/ с дължина около 15мм, с подходящ вътрешен и външен диаметър се сцепва на две по дължина /по остта на въртене/. 
С тиксо /например/, монтираш на масура ограничителите и навиваш между тях колкото ти дУша сака. Ми май това е...
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Тулан
« Отговор #64 -: 31 Август, 2017, 23:19:24 »
Стария лак от кутията е свален.
Иска ми се някой да ми помогне при лакирането със Шел лака.
Надявам се някой от опитните колеги да се отзове.
За пръв път ще ми е, а не искам да го шкуря пак.
Който желае да помогне да пише на лични.

Неактивен marlowe

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: София
Re: Тулан
« Отговор #65 -: 01 Септември, 2017, 00:13:34 »
Здравей колега,

Поздравления за придобивката и за желанието да го реставрираш. Ако не друго, поне кутията му е отлична. Аз имам 2-3 такива, но кутиите им са в доста по-лошо състояние.

За съжаление аз до момента не съм намерил време да реставрирам моите апарати, за което съжалявам, но може би ще ме запалите и някой ден и това ще стане.

Още не съм свикнал с форума, не видях веднага всички мнения в темата. Доста си напреднал, ще прочета всичко и ако мога с нещо да се включа, ще го направя, ако не ще следя с интерес напредъка.

Само не разбрах какво е e-sea, откъдето казваш, че си го купил. Чичко гугъл не ще да даде информация по въпроса. Може би някакъв онлайн пазар? Би ли обяснил?
« Последна редакция: 01 Септември, 2017, 00:27:27 от marlowe »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Тулан
« Отговор #66 -: 01 Септември, 2017, 00:52:18 »
e-sea e  ника/името на друг колега тук във форума.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Тулан
« Отговор #67 -: 02 Септември, 2017, 11:08:30 »
Една много добра статия за работа с шеллак:

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Тулан
« Отговор #68 -: 02 Септември, 2017, 15:44:15 »
Линкове за шеллак:

http://art-con.ru/node/3246

http://www.radiomuseum.org/forum/die_technik_der_schellackpolitur_polieren_mit_schellack.html

Серия от филмчета за всички операции - много добро:

/>
/>
/>
/>
Изобщо в нета и и в Youtube е пълно с материали.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Тулан
« Отговор #69 -: 02 Септември, 2017, 19:11:10 »
Препоръки от dinev66
Цитат
Трябва да имаш:
1. готов прецеден лак- питаше за гъстотата - 1:1 сух лак/спирт обемни части, от него се разрежда с още спирт и се прецежда по-финно за крайното полиране примерно 50-100 мл.
2. Пемза
3. направени 2-3 балички, парцали от стара памучни фанелки-чисти, изпрани
4. Фурнирована учебна дъска - да започнеш директно на радиото е немислимо преди да добиеш известни умения
5. Спирт колкото може по-чист - поне 95%, със спирт за горене не става. С него се разтваря и шеллака. Има го в аптеките по 1 л. Има и по-малки разфасовки, но спирта върви много.
6. Евентуално тиково масло, с което се маже фурнира за да изпъкне рисунъка-не е задължително
7. Масло, лубрикант за да не залепва балата на повърхността, правил съм го и със чист зехтин, но не е добре, защото не е известно какви химии може да има в него
7. Пласмасови шишенца-капкомери по 100-200 мл.
8. Фина шкурка 300, 400
9. твърд восък за корекции

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Тулан
« Отговор #70 -: 02 Септември, 2017, 19:12:55 »
Много е скъп чистия спирт, тиковото масло също. Ще трябва да вложа доста пари.
Сега съм разредил около 300мл лак с денатуриран спирт. Толкова ли е зле с този спирт.

Лака как се прецежда?
масло лубрикант. какво е това масло?
твърд восък- имам пчелен става ли?

Много съм ти благодарен че ми отделяш от времето си.
Все пак си най добрия реставратор във форума, всички се учим от теб.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Тулан
« Отговор #71 -: 02 Септември, 2017, 21:04:33 »
Цитат
Много е скъп чистия спирт

Аптеките са кожодери ??? В химическите магазини чист спирт над 99% би трябвало да е 7-8лв литъра.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Тулан
« Отговор #72 -: 02 Септември, 2017, 21:24:30 »
Ако ползваш технически спирт лака става леко мръсно матов.Зависи от качеството на партидата,тоя синия от магазина го забрави.В аптеките 95% е малко над 6 лв до 10 лв.Избора е индивидуален или искаш евтино или качество.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Тулан
« Отговор #73 -: 02 Септември, 2017, 21:50:04 »
В химически магазин ми искат 25лв. за литър чист спирт.
денатурирания е 4 лева.
Сега тренирам на една дъска.

Дали навремето са имали чист спирт?

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Тулан
« Отговор #74 -: 02 Септември, 2017, 23:46:39 »
Много е скъп чистия спирт, тиковото масло също. Ще трябва да вложа доста пари.
Сега съм разредил около 300мл лак с денатуриран спирт. Толкова ли е зле с този спирт.

Лака как се прецежда?
масло лубрикант. какво е това масло?
твърд восък- имам пчелен става ли?

Много съм ти благодарен че ми отделяш от времето си.
Все пак си най добрия реставратор във форума, всички се учим от теб.

Отговори на всичките ти въпроси има в статиите и клиповете на които качих линкове. Аз не съм специалист по полиране с шеллак, но имам известен опит. Преди да опитам първото си радио с шеллак четох и гледах клипове в продължение на месец. Не е трудно, но трябва да придобиеш умения. Да опитваш и да усетиш нещата. Иначе това е технология, която е чиста и не изисква специални условия и помещение. Няма отрови и гадни миризми. Можеш да го правиш в кухнята или в спалнята дори. Има дълго технологично време, защото не може да се върти базспирно. След сесия от половин час трябва да се остави да втвърди слоя. Между някои операции времето е 2 дни до седмица, ако искаш нещата да станат перфектни. Гледай клипове и чети!

   С 2 думи по конкретните ти въпроси:

Денатурираният спирт понякога съдържа съставки, които могат да пречат на доброто покритие. Раззличните производители използват различни технологии и не се знае какво има в него, особено в България. Така че, резултатът е непредвидим. Може и да се получи, но ако не се получи язък за загубеното врене и труд. От аптеката 95% е достатъчен, като купиш 1 л. с него ще направиш няколко апарата. Т.е. може да ти стигне и за 2 години.

Тиково масло съм купил веднаж, и вероятно ще ми стигне за цял живот. Върви по много малко. Не зная дали настъпва някаква промяна във времето, поне засега не виждам проблем. Може да потърсиш по-малка разфасовка. Аз мисля, че го купих от Бриколаж - 0,5 л.около 25 лв, може би, не помня. Там се продават и фулмастри за корекции, за който пропуснах да ти пиша, както и твърд восък (пчелен не става предполагам) на Губра, Италия. - Употребата им виж в клипа на руснака.

Лакът се прецежда през филтърна хартия, използват я в химическите лаборатории, има различна финност, аз не намерих подходящия номер, имам много финна и затова прецеждам през тензух на няколко ката. Напоследък си купувам готов шеллак и не прецеждам, макар, че сериозните реставратори и лютиери трърдят, че е добре, даже задължително да приготвиш сам "пресен" шеллак. Но има фирми, които произвеждат само продукти за бранша и вероятно са намерили цаката за добро качество и трайност. Освен това от статии и клипове съм видял професионалисти да използватготов готов, разтворен от магазина. Освен тов, лакът на люспи който се намира в Б-я не винаги е с добро качество. Аз веднаж купих от колега във форума и директно го хвърлих в коша.

Масло-лубрикант: използват се "твърди масла". Не съм наясно какво точно значи. Лененото (безир) не е подходящо поради бавното му съхнене. Продават се в Еbay. Аз от известно време ползвам това от клипа на руснака - ето линк и снимка:

http://www.ebay.de/itm/Centralin-Mobelpolitur-Dunkel-150-ml-Flasche-/112265433588?epid=1205791237&hash=item1a238a91f4:g:pgcAAOSwvihZAE2L

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |