| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 8C - и много въороси около него  (Прочетена 5150 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Здравейте , вече и аз си имам Правец 8C, но за съжаление не знам дали работи ....

имам толкова въпроси , но май ще изчакам да го оправя да върви (ако мога)  и тогава ще питам за това как (от къде ) да добавям "екстри"

Та добавям снимка на компа , разглобих го .... пластмасите измих (за сега без клавиатурата но и на нея ще и дойде времето),  платката "изчетках" с четка и сега стоя и мисля ...
Не прапви  "тут"  като го включиш .... а до колкото си спомням трябваше да прави ....
Монитор нямам работещ, имам монитор , който нищо не показва .... и му бягаат черти ..ще го снимам ... но явно се нуждае от ремонт, какъвто аз не мога да направя ...

Та не знам с какъв препарат да почистя платката , за да бъде приятно да се работи с нея ако се наложи ...  (може би с спирт или имам един спрей контактен)?
Може ли да се включи на "обикновен" телевизор  с  S-video  вход ? или не може ?  за да го пробвам ....
Има ли някой съвет за някаква профилактика която да направя ? може би да му изкарам и да вкарам всичките схеми които се вадят или де да знам ? да не би там нещо да е запецнало ....
Всички идеи и предложения са добре дошли  .....

И не мога да се сдържа и да не питам  за ..... флопито ... четох че повечето използват устройство от "the hungry" , четох и неговите теми , но не можах да намеря от къде си го купувате ? или да се свързвам с него ... и каква му е ориентировъчната цена ?  .....   

« Последна редакция: 11 Април, 2017, 17:19:22 от help40 »
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Правец 8C - и много въороси около него
« Отговор #1 -: 11 Април, 2017, 17:15:27 »
1. Честито за придобивката
2. Ползвай търсачката на форума, писано е десетки пъти какво се прави
3. освен мен и още един колега, не знам друг а ползва SD флопито на TheHungry, можеш да му пишеш на ЛС, но цената определено няма да ти хареса :)

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: Правец 8C - и много въороси около него
« Отговор #2 -: 11 Април, 2017, 17:34:53 »
за наличието на търсачка знам, но явно не мога да намеря правилната думичка ... за почистване , възстановяване , реставрация ...
единственото което намерих е идея да го  "измия"  , но може би са се изразили метафорично там ... не за сега ще се въздържа от това
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Правец 8C - и много въороси около него
« Отговор #3 -: 11 Април, 2017, 18:26:15 »
Честито

Доколкото виждам на снимката няма говорител - съответно няма как да прави "тут" :)
То и захранването и клавиатурата не са включени, така че предполагам снимката не е съвсем актуална.

Компютъра може да се включи към телевизор. Най-лесно към композитен вход ако има отделен на чинч или на скарт.
Като профилактика за начало може да се проверят напреженията, които дава захранването.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: Правец 8C - и много въороси около него
« Отговор #4 -: 11 Април, 2017, 18:50:44 »
Честито

Доколкото виждам на снимката няма говорител - съответно няма как да прави "тут" :)
То и захранването и клавиатурата не са включени, така че предполагам снимката не е съвсем актуална.



ааа имам имам говорител , така е за снимката само ,  разглобих го да мия пластмасата  и да го изчеткам.
но сега разглобих и захранването и  ...  мъка мъка ... там има един двоен кондензатор   който е стопен 
български е някакъв 

НО на колко волта е и какви стойности ?  пише  БДС .... 2х250  ииииии там вече е разстопено 
точно на греца е този кондензатор  C08 и C09 са изводите 
ако някой има представа какви стойности е да казва ....  а аз ще ровя да намеря нещо  имаше някой който се беше много ровил в захранването на 8c в форума май
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Правец 8C - и много въороси около него
« Отговор #5 -: 11 Април, 2017, 18:56:49 »

български е някакъв 

НО на колко волта е и какви стойности ?  пише  БДС .... 2х250  ииииии там вече е разстопено 
точно на греца е този кондензатор  C08 и C09 са изводите 
ако някой има представа какви стойности е да казва ....  а аз ще ровя да намеря нещо  имаше някой който се беше много ровил в захранването на 8c в форума май
Споко сложи 100-330 мф на 400 в на негово място.Най важното е точните 5 волта на изхода на импулсното,ако е завишено то край на дъното,при мен е 6,5 в на правец 8м и почти всичко е подпалено.
73!

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Правец 8C - и много въороси около него
« Отговор #6 -: 11 Април, 2017, 19:01:55 »
за наличието на търсачка знам, но явно не мога да намеря правилната думичка ... за почистване , възстановяване , реставрация ...
единственото което намерих е идея да го  "измия"  , но може би са се изразили метафорично там ... не за сега ще се въздържа от това
Пример за търсенето:
Правец 82 - за реставрация ?
Паралелно възстановяване на Правец 16 и Правец 8М
Въпроси относно съживяване на Правец 8М
и т.н.т.
И на теб ще ти е по-лесно, щото ще видиш какво са правили хората, и на нас, да не преповтаряме за 101 път едни и същи неща, пък след 2 месеца да дойде друг и пак от начало.

Иначе не пречи да измиеш платката със чист спирт (ама не за горене), да прегледаш цоклите на интегралните схеми дали нямат окиси и прекъсвания, а и ако качиш повече снимки, ще можем да не гадаем а да помагаме.
(по-добре 1 път да видиш, отколкото 10 пъти да чуеш)

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Правец 8C - и много въороси около него
« Отговор #7 -: 11 Април, 2017, 19:51:40 »
За кондензатора - тази тема (8А-то сглобявано в СССР е със захранване като на 8Ц):

https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=8459.0

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
Re: Правец 8C - и много въороси около него
« Отговор #8 -: 12 Април, 2017, 09:31:48 »
Относно SD флопито ... аз също ползвам такова, станахме трима :) Мога да кажа само хубави думи за него.

Клавиатурата ако искаш наистина да се почисти, махаш платката откъм гърба . т.е. разглобяваш всичко и бутон по бутон ги измиваш всички на мивката. Много пипкава процедура но пък като сглобиш после всичко обратно ще останеш приятно изненадан от резултата :)

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: Правец 8C - и много въороси около него
« Отговор #9 -: 12 Април, 2017, 10:53:40 »
Тя клавиатурата беше в насипно състояние ,сигурно някой дете си беше играло да ги изкарва бутоните ... и аз ги наредих за да видя ще остане ли някой бутон без буквичка ...
Сега ща ги изкарам пак и ще ги измия , само 2-3 гумички ги нямаше ,но ще се опитам от други клавиатури да взаимствам , въпреки че там са по малки гумички май ...

за СД картата  ,гледах в интернет, че използват Ардуино + СД шилд и  ги свързват към геймпорта ...  което е много бюджетно решение , ако е приложимо ...
http://schmenk.is-a-geek.com/wordpress/?p=239
ако трябва чесно да кажа, все още не мога да го "осъзная" всичко което е написано там и дали ще има приложение при мен това.

А за пластмасата четох на друго място че някой ги мият с вода + сода за да се махне пожълтялото .... ще го тествам и това, но по-нататък, първо да видя дали ще тръгне въобще ... ,моеж да стане така че да е толкова "красив", че да трбва да му купя ново дъно ако не тръгне  :)  ... имам си копче - трябва да му ушия и палто сега .... 
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен nova600

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София
Re: Правец 8C - и много въороси около него
« Отговор #10 -: 12 Април, 2017, 18:20:16 »
Относно гумичките за клавиатурата. Имам една клавиатура от 8Ц за резервни части и мога да ти пратя от тях, ако разбира се държиш на оригиналните.
Що се отнася до флопи емулатора, аз ползвам с ATMEGA 328, но може да се запише само една дискета. Емулатора се включва на слота на флопи контролера.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: Правец 8C - и много въороси около него
« Отговор #11 -: 14 Април, 2017, 21:17:38 »
ето  снимка на част от кутията  , пише  8S а не 8C

и още снимка на флопито което си намерих  .... странно вътре има интерфейс като на Правец 16?  Мога да го заменя с друго флопи от правец 16 ли ?  а с  3.5 инча флопи ???
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Правец 8C - и много въороси около него
« Отговор #12 -: 14 Април, 2017, 21:32:00 »
Няма да стане,контролера е съвсем друг.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: Правец 8C - и много въороси около него
« Отговор #13 -: 14 Април, 2017, 22:12:09 »
Няма да стане,контролера е съвсем друг.

а на мен ми прилича на този контролер http://agatcomp.ru/Pravetz/AIF.shtml

всички ли флопита на Правец 8  имат такава платка вътре ?
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Правец 8C - и много въороси около него
« Отговор #14 -: 14 Април, 2017, 22:25:25 »
Флопи за 16 битов компютър на 8 битов :) Общо е че са флопита. Не всички имат платката на снимката,зависи от конструкцията.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |