| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Еталонен генератор.  (Прочетена 3947 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Еталонен генератор.
« -: 11 Април, 2017, 22:17:56 »
Имах си Полски честотомери до 50 мхц(макс 200).Военно-еталонно производство.Реших единия да разхвърлям за части по лични мотиви.Отваряйки кварцовия генератор останах доста удивен.Самия кварц(5мхц) се побира в алуминиева кутия снабдена с нагревателен елемент.Цялото управление на кварца и подгряването се оказа чисто българско изпълнение с български части.Всичко останало е полско.Самия кварц не съм го отварял за да неповредя нещо но предполагам че и той е български.Иначе частотомера е страхотно точен и не е мръднал за всичките  30 години!

73!

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Еталонен генератор.
« Отговор #1 -: 11 Април, 2017, 22:33:23 »
Ами нали бяхме в СИВ .| Български елементи и възли съм засичал в корабни радиостанции полски .

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Еталонен генератор.
« Отговор #2 -: 11 Април, 2017, 22:56:17 »
Аз имам един полски сигнал генератор до 480мхц.,на който му спря точно този генератор.
Отворих го -ето му конструкцията :

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Еталонен генератор.
« Отговор #3 -: 11 Април, 2017, 22:57:56 »
А това е кварца -четири изводен е.
Беше му загинала електрониката на генератора,кварца здрав,направен е вече по Нова схема и е монтирана вътре.
« Последна редакция: 11 Април, 2017, 23:03:11 от ONZI »

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Еталонен генератор.
« Отговор #4 -: 11 Април, 2017, 22:58:42 »
https://www.sandacite.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=9537.0;attach=69437;image
В Българските честотомери от този тип кварцовият генератор е същият

Неактивен mmdimitrov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: Bruxelles
Re: Еталонен генератор.
« Отговор #5 -: 12 Април, 2017, 04:33:53 »
Като стана въпрос за български електронни компоненти, те се срещаха не само в техниката произвеждана от бившия соц лагер.
В един мой пост от вчера написах, че търся ОСХО и съм изброил 3 водещи фирми, но малцина знаят, че тези водещи фирми са купували кварцови резонатори, които се произвеждаха в един вече не съществуващ български завод.
В края на така наречения тоталитарен строй, България беше водеща държава в много производства, еталон в образованието, много пред МТИ, МГУ, Харвард, Оксфорд ... ,държава която нямаше вътрешен дълг, а външният и дълг беше стотици пъти по-малък от това което и дължаха не малко държави.
Всичко което имаме днес дължим на себе си, на нехайството и ненадминатото ни овчедушие.
Никой не ни е виновен за настоящата реалност!
Това са част от фактите, които движеха прогреса на България:
https://www.sandacite.bg/%D0%BA%D1%8A%D0%B4%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D1%85%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B5%D0%BB%D0%B5/

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Еталонен генератор.
« Отговор #6 -: 12 Април, 2017, 12:22:07 »
Аз пък съм срещал български транзистор в турски звънец за врата имитиращ песен на пиле. Звънеца беше MESAJ и надписите по корпуса бяха на руски. Купуван около 2002 година с вид на скоро произведен. Кой знае от къде са се докопали до българските транзистори. Иначе схемното решение за захранването на звънеца беше убийствено „турско“. Ако не го бях преработил щеше да се подпали в най-скоро време :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pavel

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: 9302 Добрич
Re: Еталонен генератор.
« Отговор #7 -: 30 Април, 2017, 17:55:54 »
Българските електронни елементи бяха на ниво, да не говорим за радиостанциите "ЛЕН" "Микрон", които още се виждат по Руските списания. :P

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |