| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проста схема за направа на ел звънец с транзистори с 8 волта и минимален ток  (Прочетена 7250 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 1521821

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: В.Търново
  8 волтовото захранване на звънчевата ни инсталация не може да захрани повече от 2 броя електромагнитни /обикновени/ звънци. Интересува ме схема за електронен звънец, без мелодия, само с един тип сигнал, с минимална консумация /малка сила на тока/, за да се захранят 4 броя звукови точки / четирите елзвънци да може да се изпълнят с транзистори от типа "p-n-p".
« Последна редакция: 15 Април, 2017, 13:30:46 от 1521821 »

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
  8 волтовото захранване на звънчевата ни инсталация не може да захрани повече от 2 броя електромагнитни /обикновени/ звънци. Интересува ме схема за електронен звънец, без мелодия, само с един тип сигнал, с минимална консумация /малка сила на тока/, за да се захранят 4 броя звукови точки / четирите елзвънци да може да се изпълнят с транзистори от типа "p-n-p".
Събери мултивибратор с 2 бр ne555 и 1 транзистор и каквато и да е тонколонка.В нета е пълно със схеми.Този звънчев траф ще издържи 10 такива звънеца.
Схемата е проста и на звънец частите струват 2 лв.

Пример без транзистор:
Но по тази схема добави 1 краче на маса и 8 на плюс че не са ги нанесли.

http://forum.cxem.net/uploads/monthly_02_2012/post-154108-0-37757500-1329338076.gif
73!

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Показаното изображение е примерно, и взето от сайта на: Пчелар - пробвай сам.
Омраз!

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Преди доста време ми се наложи да решавам подобен проблем. За целта използвах интегрална схема LS1240A.
Тя е предназначена за телефонен звънец но идеално ми свърши работа. Прилагам снимка със схемата и пищялката, която използвах. Обърнете внимание, че се захранва направо с 8 волта променливо напрежение. Консумацията е много ниска.
С1 и R1 могат да бъдат с други стойности, като от това зависят тоновете, които се генерират. Схемата редува един след друг два тона. Желателно е напрежението да не пада много под 8 волта, но доколкото си спомням на стандартен звънчев трансформатор работеше стабилно. Тъй като в пищялките имаше място всичко се побираше вътре. Надявам се и сега да има аналогични пищялки.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Aз пък не мога да се начудя колко пъти в годината ще се случи да се задействат едновременно и четирите звънеца :o Не че е лошо да се търси мелодичен вариант, ама чак пък с ниска консумация..... За да има чуваемост си трябват децибели все пак.Или звънчета във всяка стая (дневна, хол....), като спалните можем да ги пренебрегнем да речем. Ама и в коридора ще е необходим звънец......
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Според мен човекът иска да звънят четири звънеца едновременно, но в различни помещения. Схемата, която съм дал звъни сравнително силно и има изключително ниска консумация. Само дето не е с p-n-p транзистори. Не знам защо питащият държи да е с точно такива.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Тъй като първата схема, при понижено напрежение не винаги работи, давам и друга. Тя работи по сигурно благодарение на удвоител на на напрежение. Диодите могат да са произволни. Ако променливото напрежение е много ниско може да са шотки диоди. Кондензаторите са по 22 микрофарада. Консумацията на схемата е около 3 милиампера.

Неактивен 1521821

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: В.Търново
Благодаря на всички, които ми помогнаха, защото книгите ми по темата са затиснати. Може по принцип да се  употребят триоди и с обратен преход n-p-n, но имам по-голямо количество p-n-p. Налични са и шасита от лампови радиоапарати, стари телевизори като Опера  и Пирин, София 22 и 31 и части от развалена електроника.   

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Извинявам се за мнението, но да вземеш да си разместиш книгите, да прочетеш.  Нещо на хвърляш в тиквите, като казваш да се употребяват триоди от стари телевизори "Опера" и "Пирин". Да търсиш минимална консумация от тях, и при захранване 8V, като се вземе предвид и отоплението не се връзват никак изискванията.
« Последна редакция: 17 Април, 2017, 20:49:24 от didov »

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Старите радиолюбители (от едно време) са наричали полупроводниковите транзистори - триоди. Някои по-стари колеги, или от онова поколение си продължават така ...
Ако човекът е чужденец, и ползва преводач - също така. Не съдете човека преди да сте го видели.
Омраз!

Неактивен 1521821

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: В.Търново
Правя следните уточнения по поставения въпрос:
1/ Четирите звънеца за едновременна сигнализация са наистина за 4 помещения / антре,  коридор, хол и кухня/. та при затворени врати зимно време да се чува гарантирано.
2/ Вярно е, че за транзисторите още употребявам думите полупроводникови триоди и е вярно, че бях млад едно време.
3/ За монтаж на схема може да употребя транзистори от  двата типа преход.
4/ Споменатите стари лампови марки радиа, шасита  и телевизори са ми налични все още и ще ги обявявам за продажба или за размяна,  докато не се яви някой истински запалянко и не  ги натовари на едно-две ремаркета.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |