| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нуждая се от вашето мнение, кои цокли са по хубави? (dip16 но принципно и за др  (Прочетена 1612 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Здравейте на всички,
Нуждая се от вашето мнение, кои цокли са по хубави?  (dip16 но и за други принципно... ми е питането )

гледам че има различни модели  с кръгли дупки с квадратни ....

общо взето въпроса ми е породен от мисълта да сменя цоклите на паметите на платка от Правец 8 която имам , но не все още не мога да подкарам
чиповете са малко поръждясали и ми се струва че и цолките няма да са много на ред ... , не се вижда от двете страни ли имат метален контакт или само от едната... само дупчица се вижда ... като сваля единият ще го разглобя да видя , но това няма голямо значение, въпроса е какви да взема ...

четох че по добре да е от двете страни с метални ппастинки  ....
но гледам че продават и някакви с кръгли дупки ...
за това реших по добре да питам знаещите .... вместо да откривам топлата вода
« Последна редакция: 23 Април, 2017, 02:25:49 от help40 »
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Прикачил съм ти една картинка(dip14) с хубав цокъл. Преди да почнеш смяна на цокли , почисти платката с четка за рисуване(синтетичен косъм, при извадени ИС). В тежки случаи продължавам с компресор 4atm. и препарати за които целия форум ми е малък. След това я нагрявам с пистолет за горещ въздух (настроен на 390 градуса). Ако наистина се налага смяна на цокли си избий от главата всякви помпи за тинол, ширмовки и други неработещи смешки и ползвай вакуум станция. Успех в начинанието

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Прикачил съм ти една картинка(dip14) с хубав цокъл. Преди да почнеш смяна на цокли , почисти платката с четка за рисуване(синтетичен косъм, при извадени ИС). В тежки случаи продължавам с компресор 4atm. и препарати за които целия форум ми е малък. След това я нагрявам с пистолет за горещ въздух (настроен на 390 градуса). Ако наистина се налага смяна на цокли си избий от главата всякви помпи за тинол, ширмовки и други неработещи смешки и ползвай вакуум станция. Успех в начинанието

точно за това питах , дали тези дето си ги показал са по хубави от тези с "ламаринките"  :))

мислих да ползвам просто поялна станция с горещ въздух ....
но сега като се разтърсих , гледам в ютуб чичкото тук ползва някаква щипка   .... 

може би е по добра идея да потърся някъде да ми ги разпоят  , ще видя какво ще направя, ще внимавам ....

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен nova600

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София
Не те съветвам да сменяш цоклите без вакум станция. Платките не са от най-добрите и ще ги повредиш. Изкарай чиповете, почисти крачетата, ако имат окис. Постави ги обратно и с мултицет провери всяко едно краче дали има контакт. Ако не тръгнат, изпрати ми платките, ще ги погледна.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Наистина както и да сменяш цоклите рискуваш да повредиш платката особено ако нямаш опит. Относно помпата за тинол и оплетката - не са неработещи, но трябва много опит и читав поялник да са ти се получава с тях.
Относно въпроса за цоклите, чисто информативно - цоклите с кръгли дупчици се наричат цангови цокли и ги предпочитам във всички случаи пред други които са по-евтини но и по-често са склонни да не контактуват добре.
Основното предимство което се превръща ив недостатък на цанговия цокъл е че при вкарване на интегралната схема в него острите ръбчета на тръбичката се врязват в крачетата на интегралната схема с което се получава много надежден контакт, но при неколкократно вадене и поставяне на интегралата в цокъла е възможно да се изтъни крачето а и дупката да се разшири и да се влоши надеждността на контакта. Затова обикновено гледам при опитни постановки (когато ще използвам чиповете и в крайното изделие) да ползвам от обикновените цокли.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
оригиналните са много зле ... и не се вижда има ли нещо там .. защото имам и счупени крачета на паметите .... 
и паметите са зле ... трябва да си купя нови май ... най-добре
не знам същите ли са в викиват  гледам "Интегрална схема CM8164, памет 64Kx1, dynamic RAM, DIP16"

Между другото  ....  така и така за паметта заговорих , 
Правец 8S виждал ли е някой ?  8s ли пише на платката ... ?  какво значи че може да му се вдигне паметта с директна замяна на чиповете памет .......
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
На дъното на 8S пише "CPU-8S".

Относно цоклите лично аз нямам мнение - познавам хора според които цанговите са по-добри, но и хора, които ги избягват.
От "колекционерска" гледна точка според мен е желателно да се използват идентични на другите цокли по платката.

Малко в страни от темата за цоклите и паметите - 8S е доста рядко срещан! Това че имате оригинална кутия на която пише "8S" е добре (не на всички 8S пише - има и кутий, на които там не пише нищо, както е при по-късните бройки 8Ц). Затова бих препоръчал да не се правят експерименти с избелването на кутията или други интервенции!

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Между другото  ....  така и така за паметта заговорих , 
Правец 8S виждал ли е някой ?  8s ли пише на платката ... ?  какво значи че може да му се вдигне паметта с директна замяна на чиповете памет .......
не може да му се вдигне директно. Можеш да наредиш по-големи памети, но крачетата за дешифриране на адресите са 'подпряни' на 0. Навремето на моя Правец 8С му наредих паметите, остана да реализирам дешифриращата част от тази на разширителната платка памет от Правец 8А ... но така си и остана само с нареждането, други неща ме завъртяха.

Колкото до твоя случай - както ти казаха и по-горе, извади внимателно паметите, почисти платката огледай с лупа или микроскоп крачетата, най-добре повтори спойките на цоклите, прегледай за прекъснати писти и ако всичко е наред - почистваш крачетата на паметите с гумичка и ги нареждаш наново. Не мисля, че са дефектирали, просто още като нови невинаги даваха добър контакт, та не бързай със разпояване и запояване на нови цокли.

Неактивен nova600

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София
Направи това което сме ти написали в темата. Написал си, че имаш памети със счупени крачета, не е фатално на първо време. Избери 8 здрави чипа и ги постави на първите 8 цокъла ( от ляво на дясно )-64К  . Пускай компа и пиши какво се случва.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Направи това което сме ти написали в темата. Написал си, че имаш памети със счупени крачета, не е фатално на първо време. Избери 8 здрави чипа и ги постави на първите 8 цокъла ( от ляво на дясно )-64К  . Пускай компа и пиши какво се случва.

да да , работя по въпроса ,  колегата imagination  ми каза за "първите 8 памети" също , ..... но ще ми отнеме време докато ги почистя . прозвъня
(а и може да си поръчам нови  ... тъй като няма как да ги проверя дали работят , реално мога само да ги прозвъня..  , разбира се могат и тези да се използват , но колкото повече възможни дефекти "изключа" толкова по бързо ще го подкарам  .... )  :crazy:
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |