| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем със захранването на ресивър Ямаха  (Прочетена 2936 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Сервизно ръководство прилагам към темата.

Здравейте. От почти 3 седмици се опитвам да ремонтирам този ресивър, но не ми се получат нещата. Проблемът се състои във спада на + 15 волта, които в момента са 11.69 волта /a преди 10-тина дни варираха между 14-13 волта, а сега са спаднали както споменах на 11.69 волта/. Предишен ремонт не изглежда да е имал усилвателя. Крайните са здрави, товарните резистори също, няма окъсили елементи нито по мейн борда нито в захранващия блок.
Подмених c138/c139, които според еср уреда бяха отлични, подмених и c145, които е в захранващия блок, но без резултат.
Ще ви бъда много благодарен за насока. Като вляза в сервизен режим със клавишна комбинация и виждам, че моите стойности на PS: са 48, при оптимални 54-84
« Последна редакция: 12 Май, 2017, 21:00:56 от Петър Драганов »
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 351
  • Населено място: София
Re: Проблем със захранването на ресивър Ямаха
« Отговор #1 -: 13 Май, 2017, 08:45:50 »
Колко волта идват на колектора на Q121 - трябва да е към 36V. Ако е ниско - провери R177 - 1 ом.
И колко волта имаш на катода на ценера D109 (съответно и на базата на Q121), трябва да е 15.3V. Ако е ниско - смени ценера.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем със захранването на ресивър Ямаха
« Отговор #2 -: 13 Май, 2017, 14:08:56 »
Благодаря за отговора. На Q121 на колектора имам 39 волта?, с 3 волта повече от тези на схемата. r177 е 1 ома.
На емитера и базата на Q121 имам около 10 -10.6 волта (още повече са спаднали от вчера). На катода на d109 имам 10.3 волта, на анода 0 волта. Елимекс днес не работят и нямам 16 волтов ценер и ще почакам до понеделник. Тези 39 волта, които трябва да са 35.9 волта проблемни ли са?
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 351
  • Населено място: София
Re: Проблем със захранването на ресивър Ямаха
« Отговор #3 -: 13 Май, 2017, 20:36:42 »
........ Тези 39 волта, които трябва да са 35.9 волта проблемни ли са?
Не им де плаши, повече са, защото не се натоварват. Освен това, нататък те минават през параметричен стабилизатор, направен с Q121 и  D109, който прави напрежението 15 V, и промяната на входа не влияе на изхода.
p. s. Има вероятност напрежението на ценера да спада и заради полевака Q133 - той осигурява тока на ценера. Ако след подмяната на ценера не се повиши напрежението на катода на ценера до нормалното, смени и този полеви транзистор.
« Последна редакция: 13 Май, 2017, 20:46:53 от Radko »

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Проблем със захранването на ресивър Ямаха
« Отговор #4 -: 13 Май, 2017, 21:29:07 »
Катодът на ценера е свързан с резистори R109 и R110 и чрез тях към множество транзистори.
Възможно е от там да идва проблема.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем със захранването на ресивър Ямаха
« Отговор #5 -: 13 Май, 2017, 23:02:31 »
Благодаря ви още веднъж за оказаното съдействие. Всичко в понеделник ще бъде изпълнено и ще споделя.
Дано баткоце не се окаже прав, защото първоначално мислих и аз че проблема може да се крие по надолу, а там е лудница.
Един въпрос отделно, тъй като днес ходех по магазините, а както споменах днес Елимекс не работят, никой от тях нямаше 16 волтов ценер. Имаха или 15 волтов или 18 волтов. В елимекс видях че имат много бройки 16 волтов ценер и това малко ме успокои. Но в екстремни ситуации мога ли да подменя 16 в. ценер с 15 или 18 волтов? Ако е възможно по-логично е да се сложи 15 волтов или греша?
JVC AX-1100 I love u

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Проблем със захранването на ресивър Ямаха
« Отговор #6 -: 14 Май, 2017, 07:55:04 »
Можеш да свържеш последователно на ценера един или два обикновени силициеви диоди, както е на картинката.
Възможно е да се свързват ценерови диоди последователно, като общото ценерово напрежение е сума от напреженията на отделните диоди. Последователно свързаните ценери трябва да са в една посока, а не както на картинката.

 ВНИМАТЕЛНО с посоките на диодите! Ако объркаш нещо има опасност напрежението на изхода на стабилизатора да стане колкото входното.
« Последна редакция: 14 Май, 2017, 08:07:33 от BatKoce »

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Проблем със захранването на ресивър Ямаха
« Отговор #7 -: 14 Май, 2017, 13:18:24 »
Недей бърза да купуваш ценер диод. Има възможност да размениш местата за проба на ценер диодите D-109 и D-110. Еднакви са по тип и параметри. Вземаш от -15V. Не на празно са поставили тип на диодите MTZJ16 "A". По каталог, това "А" означава точно каква да бъде стабилизацията. От елимекс от 10бр. уж еднакъв тип,  я излезе един с точните параметри на сегашния. Преди размяната измери точно колко волта се получават на -15. След поставянето на D-109, който го набеждаваш за дефектен, на мястото на D-110, измери пак тези -15V. При положение, че напрежението -15V e  същото преди размяната, няма проблем в диода! На -15V тока за ценер диода се осигурява от резистора R-179, по елементарен вариант, отколкото с полевия транзистор за +15V. Направи тази проба, другото после. За резисторите R-109 и R-110, те са с голяма стойност 12к. На тях им се подава това напр. изработено от ценер диода, и не би трябвало да товарят. Този ценер диод е 500 mW по каталог, по магазините продават и с по малка мощност. При размяната на диодите, гледай внимателно да не обърнеш А и К.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем със захранването на ресивър Ямаха
« Отговор #8 -: 15 Май, 2017, 09:18:24 »
Здравей. Изпълних това, което ми препоръчахте. Преди да извадя двата ценера и да ги разменя, имах следните напрежения +13.78в/-15.04 волта, като тези +13.78 волта падаха на секунда със две стотни.
След размяхата да двата диода, измерих напреженията веднаха, като стабилни +15.04 волта, и -15.12 волта. -15.12 волта бързо паднаха на 13.90 волта, като щяха и още да паднат, но изключих усилвателя, след час като отвори магазина ще прескоча да купя ценери / http://elimex.bg/product/91893/bzx83v016-bzx55c16.html   /. После ще пиша отново какво е станало.
Прикачам снимка на +/- напрежения, на набедения диод според еср метъра и на транзистор 2SK30ATM /на който между другото два от краката му са на късо във веригата, после ще видя, които точно са и ще ги опиша./
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем със захранването на ресивър Ямаха
« Отговор #9 -: 15 Май, 2017, 10:53:28 »
Подмених ценера за отрицателното напрежение и тествах усилвателя около 20 минути, работи добре, но другото, което в момента ме вълнува е, това че напрежението за -15 волта, в момента е -16.24 волта. Ценера, който поставих е 16 волта, от линка в по гония ми пост. Интересува ме, защо имам малко повече от -16 волта /менте?/ и така проблем ли е да го оставя или да отида да купя ценер на 15 волта?
+15 волта са перфектни (тъй като те в момента са с ценера, който размених от -15-те волта.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем със захранването на ресивър Ямаха
« Отговор #10 -: 15 Май, 2017, 13:07:06 »
Напрежението на ценеровите диоди зависи от тока през тях. Освен това има и толеранси и това е съвсем в рамките на нормалното. Няма смисъл да се занимаваш повече с него, оставяй го така.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Проблем със захранването на ресивър Ямаха
« Отговор #11 -: 15 Май, 2017, 14:23:18 »
Важно е какво напрежение излиза на емитера на Q128, трябва да има -14,5V. В момента колко е?. По каталог за ценер диода буква /A/ най високата стойност е 15.57V. Но както origo каза, имат толеранси. Не на празно написах ,че трябва да се подбират. Особено на елимекс, на тях много вяра им нямам. Това напрежение от -15V ти захранва всичките операционни усилватели на целия усилвател. Взема се и за контрол да го следи и микропроцесора. Измери колко е на емитера на Q128,  не толкова на самият ценер диод.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проблем със захранването на ресивър Ямаха
« Отговор #12 -: 15 Май, 2017, 14:39:51 »
Ценерите от елеимеха- не е добра идея. Виж някой магазин с гарантирано качество на елемнтите, примерно комет
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем със захранването на ресивър Ямаха
« Отговор #13 -: 15 Май, 2017, 23:51:16 »
Благодаря на всички на коректната помощ. Темата завърши с положителни емоции за мен. Много ми е интересно дали диода ще поддаде, поради по малкия си размер и по-високото напрежение, но това времето ще покаже. Aко има отново проблем ще пиша отново. Благодаря.

На емитера на Q128 напрежението е -14.8 волта .
JVC AX-1100 I love u

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Проблем със захранването на ресивър Ямаха
« Отговор #14 -: 16 Май, 2017, 07:53:30 »
Аз бих сложил два нови 15V ценера. Както по-горе писа някой купи десетина, стотинки са и си подбери два еднакви. И приключвай със сагата. Какво ще чакаш да видиш ще стане ли нещо или няма стане.... В ЕЛИМЕКС имаха проблеми със силовите елементи- мощни транзистори, диоди, тиристори.Ако ти оттърва- купувай от КОМЕТ. Там всичко е истинско. Аз пазаря от там, но не пропускам и ЕЛИМЕКС, ако ми затрябват единични бройки. Ценери специално купувам т там без страх и срам.
DRL  модули за всички видове автомобили!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |