| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Supraphon S 17  (Прочетена 3187 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Supraphon S 17
« -: 18 Май, 2017, 10:17:50 »
Колеги, наскоро си взех  един грамофон Supraphon S 17 в много добро състояние, обаче  при пробата ми надраска плочата за проба./снимка/
Дозата ,която е монтирана в рамото е Supraphon РS 17 , свалих я да я снимам и потърся инфо за нея, метална  е, доста по-тежка от  съвременните и след малко ровене в нета чехите  ми подсказаха че е "magnetodynamickou vložkou PS 17".Ама не намерих инфо за какви плочи е.Иначе дозата има двойна игличка и с един превключвател S-M се превключват иглите /снимка/
Грамофона е производство 1953г което ме навява на мисълта , че дозата е за шеллакови плочи , обаче  шеллак с обороти 33 и 45 не съм виждал...
Молбата ми е  , ако някой има опит в областта  на грамофоните от 50-те години на 20 век да сподели как се ползва.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Supraphon S 17
« Отговор #1 -: 18 Май, 2017, 14:45:27 »
Колега, пряк опит нямам, но имам спомени, когато бях дете. Моят баща имаше точно същия грамофон, в ракла, който включваше в радио "Тесла". Естествено имаше и много шеллакови плочи на 78 об/м. Но, някъде около 1959 г. донесе от Чехословакия плоча, която тогава я разглеждаха и коментираха като извънземно. Това беше плоча 25 см. с цели 10 мелодии на нея, тогава чух, че е "дългосвиреща", работеща на 33 1/3 об/м. По-точно, не мога да говоря в минало време, защото разрових архива и в момента е пред мен. Плочата е на "Супрафон" и съдържа записи на "Vaclav Kucera and his ensemble" (нещо латино), а материала е трудно да се каже какво е точно, повече прилича на винил, но  по-не е еластичен и по-тежък от съвременните. Доста е издраскана, но и това си спомням, че баща ми коментираше, че тези плочи не са за тези грамофони. И поради това през 1961 г. смени тази техника с много модерния радиошкаф "Хармония" с грамофон "Супрафон", мисля беше серия Н 20 или нещо подобно, вече и с 16 об/м. и автомат. (впрочем все още е наличен, с цялата му документация).Т.е. това беше гамофон по-щадящ все повече навлизащия винил! Та, в заключение, да през 50-те е имало плочи различни от шеллака и обороти различни от 78 и съответните грамофони. Друг е въпроса колко са издържали на "дълбоката оран". Във вашия случай, смятам, че освен консруктивната му особеност (тежка доза), може би иглите са много изхабени, а и проверете дали рамото се движи леко по хоризонтала най вече (нещо корозия и замърсявания с годините).
Дано съм бил малко полезен?!
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Supraphon S 17
« Отговор #2 -: 18 Май, 2017, 15:33:54 »
Въпросната доза е предвидена както за шеллакови плочи така и за микроплочи (винил). Трябва да е в положение червено M за тези плочи. Обаче вероятно иглата е силно износена. Освен това тази доза работи с номинален натиск 10 грама, което също е ясно че не е най-доброто за винил. Но да не забравяме че това е експонат все пак! Не се подлъгвай да сменяш дозата с друга, ако не е същата, тя е ценното на тоя грамофон, една от малкото динамични дози изкарващи сигнал над 100 миливолта ако не се лъжа.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 547
  • Населено място: град Добрич
Re: Supraphon S 17
« Отговор #3 -: 15 Октомври, 2023, 18:29:51 »
В моята колекция от грамофони имам такъв работещ,но имам и такъв с бяла тежка пластвасова доза и като я отворих-вътре имаше разрушен пиезокристал.Металната с алуминиев обков-динамичната вътре е с бобинка.Бялата ми е като размер,грамаж и захващане също копие на металната, но кристална.
Абсолютно еднакви по размер са дозите.Бялата има болчета за разглобяване и ремонт.За това пуснах тема за ремонт на кристална доза, по-точно пиезокристал.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
9 Отговора
1976 Прегледи
Последна публикация 16 Декември, 2016, 13:05:29
от Валери
0 Отговора
724 Прегледи
Последна публикация 03 Октомври, 2017, 22:49:31
от dinev66
4 Отговора
1085 Прегледи
Последна публикация 14 Август, 2018, 12:21:10
от simo_

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |