| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Флопидискови контролери за Правец 8Д  (Прочетена 28706 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #45 -: 06 Ноември, 2020, 21:51:04 »
Понеже стана дума за PROM Р556РТ11 или аналога му N82S129 - тези дни се опитвам да оправя един флопи контролер за Правец 82, на който всичките му чипове са дефектирали (всички пътеки по данновата шина дават на късо), и установих, че тези PROM-ове са вече трудни за намиране. Та въпросът ми е какви са алтернативите - някакви чипове с по-голям капацитет или нещо друго? Попаднах на един форум, където един колега пише за вариант с PIC.

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #46 -: 09 Ноември, 2020, 10:23:31 »
Може ли инфо към този форум, че и аз си търся алтернатива на PROM аналогичен на този само, че КР556РТ4.
То дори и да се намерят такива чипове програмирането им не е много лесно.

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #47 -: 09 Ноември, 2020, 10:57:38 »
Понеже стана дума за PROM Р556РТ11 или аналога му N82S129 - тези дни се опитвам да оправя един флопи контролер за Правец 82, на който всичките му чипове са дефектирали (всички пътеки по данновата шина дават на късо), и установих, че тези PROM-ове са вече трудни за намиране.

В eBay има много обяви за тях, преди 4-5 години поръчвах за един правец 8Д и продавачът се оказа от Стара Загора. Сега гледам някой дори е пуснал обява в която предлага и програмиране, може да пробваш да им пишеш.

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #48 -: 09 Ноември, 2020, 22:20:00 »
Ами аз намерих в AliExpress и очаквам да дойдат след месец-два ;) И програматорче си поръчах от там, но дали ще може да програмира тези ще разбера като пристигне всичко.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 279
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #49 -: 09 Ноември, 2020, 22:41:54 »
Цитат
Ами аз намерих в AliExpress....

Голям оптимист сте колега  :drinks:  Преди няколко месеца мой познат си беше поръчал такива за ремонт на някаква стара "железарска" машина и ми ги донесе за да ги запишем... но всички бяха сваляни от платки, като повечето от тях имаха и допълнителна маркировка за ревизията на съдържанието вътре. Освен това имаха и супер неугледен вид, изподрани с окислени крачете, но сладура китаец ги продаваше за нови  ???  Дано имате по-голям късмет.

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #50 -: 11 Ноември, 2020, 13:25:44 »
Цитат
Голям оптимист сте колега  :drinks:

Благодаря! Правя го за спорта :) КАто пристигнат чиповете ще споделя какъв ми е късметът.

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #51 -: 11 Ноември, 2020, 13:40:31 »
И програматорче си поръчах от там, но дали ще може да програмира тези ще разбера като пристигне всичко.
Здравейте, може ли информация за програматора който сте си поръчали?

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #52 -: 11 Ноември, 2020, 17:34:02 »
Цитат
Здравейте, може ли информация за програматора който сте си поръчали?

Ето го (XGecu TL866II Plus):

https://www.aliexpress.com/item/32992601227.html?spm=2114.12010615.8148356.19.69372367nFzhUm

Поръчах го заради EPROM-ове 2764, а не заради N82S129. Този модел поддържа Vpp до 18V за разлика от предните, които са до 21. Така че няма да върши работа за ROM-ове, които изискват програмиране над 18V. Поне така разбрах аз от написаното в мрежата.

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #53 -: 11 Ноември, 2020, 17:35:35 »
И все пак, някой, който знае повече дали може да каже за нчкакъв съвременен заместител на N82S129?

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #54 -: 11 Ноември, 2020, 18:02:22 »
И все пак, някой, който знае повече дали може да каже за нчкакъв съвременен заместител на N82S129?
Аз също имам една две клавиатури дето искам да възстанова от Правец 8М, мисля, че КР556РТ4/11 ще ти свърши също работа.
Поръчал съм няколко бройки, но все още частта с програмирането им е проблем.
Кажи колко ти трябват, мога да ти пратя като дойдат?

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #55 -: 11 Ноември, 2020, 18:12:09 »
(XGecu TL866II Plus)

Аз ползвам такъв от миналата година, но N82S129 въобще го няма в списъка на софтуера. Иначе програматорът е полезен, има доста опции и го обновяват редовно.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #56 -: 11 Ноември, 2020, 19:00:43 »
И все пак, някой, който знае повече дали може да каже за нчкакъв съвременен заместител на N82S129?
Всеки един процесор с достатъчно крачета ще свърши работа вместо N82S129. Въпроса е софтуера му. Кой сигнал на всеки вход отговаря за друг на изхода. Това може да се провери с прости ЦК ключета и запише на хартия. Сваля се информация и се програмира например Мега 8 или Пик16Ф84(16ф128). Платка преход и си готов. Навремето бях решил да правя нещо по въпроса заради подпаления N82S129 в правец 8д,така си остана като идея. Вероятно след нова година ще стартирам заместването. Една Мега 8 може да замести поне 2 N82S129 или повече ако се ползват сдвигови регистри. Но!Това си е къртовска работа за имитиране на N82S129.
73!

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #57 -: 11 Ноември, 2020, 19:15:30 »
Цитат
Аз също имам една две клавиатури дето искам да възстанова от Правец 8М, мисля, че КР556РТ4/11 ще ти свърши също работа.

Благодаря за съвета! За сега ремонтът на въпросния контролер ми е на заден план и може да почака неограничено.


Цитат
Аз ползвам такъв от миналата година, но N82S129 въобще го няма в списъка на софтуера.

За съжаление и аз не го откривам. Дано да го добавят ако има възможност. Може би ще пиша на производителя за това.


Цитат
Всеки един процесор с достатъчно крачета ще свърши работа вместо N82S129.

Този отговор търсих :) Благодаря!

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #58 -: 11 Ноември, 2020, 19:20:47 »
Една Мега 8 може да замести поне 2 N82S129 или повече ако се ползват сдвигови регистри. Но!Това си е къртовска работа за имитиране на N82S129.

Това звучи някак прекалено оптимистично ;). Да не забравяме, че става дума за доста бърз достъп до паметта.
Ще ми е интересно да видя малко конкретни сметки за колко инструкции би могъл да направиш четене на адресните входове, индексиране на масив със стойности и извеждането на тази стойност на изходите за данни?

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #59 -: 11 Ноември, 2020, 19:33:41 »

Този отговор търсих :) Благодаря!
Логиката е такава, на всеки вход на Мега 8 (например)се програмира Д-ТРИГЕР за да няма "фалшиво" сработване заради честотата. След това се имитира изхода спрямо входа.Заради Д-тригера честотата на процесора(в случая Мега8) е без значение, ползва се вътрешен RC генератор. Пише се софтуера за имитация (на свалената от памета програма на N82S129). Крайния ефект е платчица (двойно по голяма) с процесор върху цокъл на N82S129. Звучи просто, то си е така но е играчка,играта е някой да нареди ЦК ключета на входа на N82S129 и светодиоди на изхода. Да запише какво се случва и инфото да се прехвърли вържу Мега 8. Всяка памет ако не е защитена със специален код може да се прочете. Дори на Айфон :)(само че там софтуер го прави).
73!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |