| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Флопидискови контролери за Правец 8Д  (Прочетена 28522 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #15 -: 01 Май, 2014, 00:05:20 »
B.M. означава точно Боян Митов.
Малко подробости за човека: това е сайта му.
Замина за Щатите преди около 15 години - една от първите зелени карти, чиито
притежател познавах лично (после станаха много ...).
Това контролерче е истински шедьовър - всичко е опроводено ръчно на Racal Redac.
Плътността на чиповете е за завиждане. Платките бяха произведени в платкаджийница
под моста Чавдар. (Мисля, че тази платкаджийница после се премести в ТУ).
Има голям шанс този екземпляр да е събран и от мен - историята е такава:
След втората серия от по 10 платки, Боби беше поръчал 50 (щото пазара беше гладен :)),
но замина на море и ми ги остави всичките с пълни комплекти части и думи: "Лепи и продавай!"
Помня, че около 20 бройки намериха собственик за този месец, останалите платки (налепени)
ги върнах на Боби. После "далаверата" май замря - нямам спомен дали въобще се продадоха останалите...
Та по мой сметки около 50% от този вид са минали през моя поялник :).

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #16 -: 01 Май, 2014, 08:38:45 »
  Pozdravi na vsicki Pravez 82/8D i Apple ][ entusiasti :-)

Interesno e da vidia che horata oste se interesuvat ot Floppy Disk controleri, koito sam proektiral predi poveche ot 20 godini ;-)
Vsastnot malkiat kontroller ot predishia post se proizvezdase okolo 3 godini, i ~250-300 biaha prodadeni ;-)
I do sega pazia edin za spomen, kakto i Apple ][ controller sas chasovnik za realno vreme :-) .

No ot godini ne sam se zanimaval sas Hardware osven do go controliral sas Software. Sega imam malka softerna kompania blizo do Los Angeles - www.mitov.com .

Pozdravi,
   Boian

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #17 -: 01 Май, 2014, 18:56:38 »
Uvi BDS standarta mi e probmel :-( . Tai i ne moga da mu svikna, osobenno kato polzvam standartna QWERTY klaviatura. Ot starite Pravetz, vse polzvah QWERTY Kirilica, a sled tova ne uspiah da nameria Windows QWERTY driver za Bulgarian :-( .
A i mnogo riadko pisha na Bulgarski :-( . Obiknovenno 1-2 pati v godinata :-( . 

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #18 -: 01 Май, 2014, 19:25:17 »
Uvi BDS standarta mi e probmel :-( . Tai i ne moga da mu svikna, osobenno kato polzvam standartna QWERTY klaviatura. Ot starite Pravetz, vse polzvah QWERTY Kirilica, a sled tova ne uspiah da nameria Windows QWERTY driver za Bulgarian :-( .
A i mnogo riadko pisha na Bulgarski :-( . Obiknovenno 1-2 pati v godinata :-( .

На каква Операционна система си? Ще ти намерим решение за фонетична подредба .
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #19 -: 01 Май, 2014, 19:55:49 »
На каква Операционна система си? Ще ти намерим решение за фонетична подредба .
Windows 8.1

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #20 -: 01 Май, 2014, 20:03:13 »
Привет Боби!
За фонетика опитай с това тук: http://bg-phonetic.hit.bg/


Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #21 -: 01 Май, 2014, 20:58:40 »
Windows 8.1
От Windows Vista насам всички версии имат вградена както BDS така и QWERTY подредба.
в твоя случай (Windows 8.1) стъпките са >Settings>Control Panel>Language>Add language
Добавяш език Български, натискаш OPTIONS>Add input metod и си избираш кеф ти QWERTY, кеф ти ЯАЗВСВ, кеф ти саухили :)

Ако пък не искаш да инсталираш нищо, има онлайн преводачи от 6liokavitza на Кирилица, например: http://www.kredor.com/lat2bg/
(не съм го инсталирал в нашият форум, защото почти не влизат хора, които нямат БГ клавиатура)
(ISS сайта дето си дал е от миналият век, а програмата там е силно непрепоръчителна за версии >XP)
« Последна редакция: 01 Май, 2014, 21:05:28 от Gabo »

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #22 -: 01 Май, 2014, 22:03:53 »
Ако искаш да си участник в нашия форум, ще ти се наложи да пишеш по-честичко на кирилица. Тук, какво и във всички уважаващи себе си български форуми, се пише изцяло на кирилица и се стараем да спазваме и препинателните знаци.

Габо по-горе е обяснил как се слага кирилица на Windows. Освен това много хора, както и аз в това число, пишем дори от телефоните си на кирилица.

Успех

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #23 -: 01 Май, 2014, 22:14:18 »
Благодариа на всички за помощта.
Вече имам Кирилица. А сега ако само мога да си спомни правилата за препинателните знаци ще е супер!

Поздрави и благодарности,
  Боян

Неактивен jorsto

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 56
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #24 -: 02 Май, 2014, 13:06:57 »
По мои спомени, тези правила се учат още в началните класове, т.е. всеки, който е ходил на училище трябва да ги знае.... :)

Защо се заяждате с човека???
Все пак това е технически форум, а не форум за българския език!?
Контролерът е много интересен и аз лично бих се радвал ако Боян каже нещо повече за него, ако има схеми. Това ще е много по-полезно и интересно отколкото уроците по български език!

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #25 -: 02 Май, 2014, 13:17:02 »
Стига сте го дъвкали човека, той живее в САЩ от много години, нормално е да е забравил българския. Освен това е един успял българин. Факта, че пише тук е за похвала. Този конторлер наистина е много хубав, някой беше обещал да ми изпрати снимана оголената платка, но май е забравил? :)
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #26 -: 02 Май, 2014, 20:12:45 »
Благодария на всички за подкрепата и заслуженият критицизъм :-)

Има много вицове за инжинери, и много кариратури, уви маи всичките са писани за мен  :D
Никои не успя да ме научи на правопис, и накрая всички дигнаха раце, просто съм ощетен откъм правописната, а и езикова страна - жена ми така и не успя да ми набие повече от 20-30 китаиски думи, вапреки че сме женени от 11 години.

Разбира се критиката е основателна, а и полезна обратна връзка(да си го кажем по инжинерно му). Благодарен сам за нея!

Дали съм успял, може много да се спори, но пък поне не съм тотален неуспх (каквото и да приказва жена ми  :D ), фирмичката се разраства постепенно, нямаме заеми, и успяваме да инвестираме в много нови продукти и технологии.

От хардуерното ми минало е останало много малко. От всичките 250-300 8Д контролера, само един имаше упорит дефект, и така и не се борих да го пусна. Сега си го пазя за сувенир. Имам и един(също повреден, ако си спомням правилно) 2.5 флопи + RTC контроллер от този тип - http://www.retrotronics.info/modules/article/article.php?storyid=3&page=33 за Правец 82/Apple ][, както и последната ми хардуерна разработка - вътрешносхемен Z80 емулатор.

Пазия един много стар хард драив, които може и да е запазил някои схеми, но един господ знае какво е останало в него, и дали още работи.

Извинявам се на Ясен, че съм пропунал да му пратя снимка на оголена платка, но такива уви няма  :( . Единственния непродаден контролер/платка доколкото помня е налепения и не работещ котролер които имам тук.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #27 -: 02 Май, 2014, 22:01:40 »
...Извинявам се на Ясен, че съм пропунал да му пратя снимка на оголена платка, но такива уви няма ..

Здравей Бояне, тази оголена платка ми я обещал друг от форума, не ти. Той ще се сети :) Само да те питам за двата PROM-а (не за EPROM-a), те със стандартен сорс от Епълски контрoлер ли са?
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #28 -: 02 Май, 2014, 23:21:58 »
Само да те питам за двата PROM-а (не за EPROM-a), те със стандартен сорс от Епълски контрoлер ли са?
Здравеи Яасене,

Целия код е писан от мен и Радослав на Merlin. Ако си спомниам правилно Здравко също помогна с някои части от кода. Кода е отчасти базиран на Пълдин 601, и отчасти на IBM BIOS листинг.
Устроиството е изциало оригинален дезаин.
« Последна редакция: 02 Май, 2014, 23:33:38 от Boian Mitov »

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #29 -: 03 Май, 2014, 01:54:03 »
Само да те питам за двата PROM-а (не за EPROM-a), те със стандартен сорс от Епълски контрoлер ли са?

Малка корекциа. PROM-овете в същност са използвани като евтина програмируема логика ;-) . Ние ги програмирахме за да намалим броя на чиповете. Единиат ако помня правилно садаржа стандартна декодираща логика като на IBM PC, другиа имаше нормална адресна логика или логическа таблица. Но много време мина и може да се бъркам за детаилите :-( .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |