| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Малка колекция предимно от транзисторни приемници  (Прочетена 35902 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Може да ползваш схемата на "Мечта", то е със селенов диод:
http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/sch_rx_mechta.pdf

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Благодаря за схемата а говорителя колко ома е, че не пише?

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Новата ми придобивка - Чайка Р-РМ 61
« Отговор #47 -: 09 Април, 2015, 16:20:15 »
...Това е модела с 3 лампи и селенов изправител ...
Захранването и нискочестотната част са близки до тези на Сонет, РМС10, Мечта. За говорителя търси двата края на вторичната намотка на изходния трансформатор.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Благодаря за схемата а говорителя колко ома е, че не пише?
Мисля, че са по 4 Ома говорителите за този тип шасита.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Ingelen-a работи с една 9в батерия и 2 кондензатора - специални благодарности на колегата Ангел Симеонов за хитрото решение :hi:

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Каква е стойността на терморезистора във веригата на отоплението на радиото? Проследявам веригата до него - на него е написано 22/100? С какво мога да го заменя?

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Каква е стойността на терморезистора във веригата на отоплението на радиото? Проследявам веригата до него - на него е написано 22/100? С какво мога да го заменя?
22V при 100mA в нагрято състояние. Или 220Ω 2,2W. В студено състояние стойността му е в кΩ. Проследи веригата и от другата страна. Едва ли повредата е в него.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Абсолютно правилно, проблема на "Чайка"-та не е термистора а нагорял галетен превключвател  :) Радиото тръгна. Сега съм се заел с кутията - по-некачествено изпълнение не съм срещал - все едно е сглобявано в час по трудово обучение, това трябва да е било наистина евтино радио. Схемата обаче не е тази от "Мечта", която ми прати колегата Валери /за което благодаря/ и не е тази с 4 лампи - кондензатора тук е 2х50мкф с резистор по средата и други разлики намирам. Не, че ми трябва, все пак радиото работи но от любопитство.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Радиоприемник "Чайка"
« Отговор #53 -: 01 Май, 2015, 16:34:41 »
Това е готовата "Чайка". Кутията беше разглобена и лакирана, плата сменен, защото като го накиснах с прах за пране се разпадна. Странно изглежда с тези 2 бели летвички отпред но по снимките в интернет видях, че оригинално ги е имало. Превключвателя на вълните продължава да не работи добре  :-[ иска малко да се понагласят копчетата но радиото работи. Знам, че не представлява някаква рядкост това радио но при условие, че ми дойде като подарък не можеше да остане не работещо и зле изглеждащо   :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Добре изглежда, браво. "Летвичките", оригинално са от бяла пластмаса, имат едно каналче в средата.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Направих страничка на малката ми колекция:

http://oldradio.esy.es/

имам още приемници за добавяне но не са във вид за снимане :-), ще се добавят след ремонта или реставрацията им.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Нова придобивка - радиоприемник Байкал
« Отговор #56 -: 10 Август, 2015, 15:27:17 »
Това е новото попълнение в колекцията ми. Байкал произведен 06.1957 /според етикета на дъното/. Подлепен фурнир на кутията и пръсната с полиуретанов лак. Плата си остава оригиналния за сега. По електрониката - някой е отпрал скалните крушки заедно с фасунките и лампата от УКВ модула но след подмяна на скъсаните кабели и корди радиото работи  :) Превключвателя на вълните не работи много коректно но за сега ще остане така - ще си чака реда. Това, което ми направи впечатление, е че не можах да разпоя нито една спойка по елементите  :o , не знам с какъв припой са работили но ми се наложи да запоявам на крачета на елементи или други места но не и на оригиналните спойки. Скалата е обезцветена но всичко се чете.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Нова придобивка - радиоприемник Байкал
« Отговор #57 -: 10 Август, 2015, 15:47:19 »
Използвани са заварки, а не спойки. При ремонт новите елементи се запояват на остатъка от изводите на старите.
« Последна редакция: 10 Август, 2015, 15:54:31 от Любо Божков »

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
И на мен на заварки ми заприличаха но не знаех, че такъв метод е съществувал и реших да не се излагам да питам :empathy2:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Хубаво е радиото! И аз отдавна искам една такава руска машина ама са много скъпи в аукциона. Относно заварките, просто е по-твърд припой! Дигни малко температурата на поялника 350-400 грд. и слагай малко свеж китайски мек тинол!  :D :D

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |