| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей  (Прочетена 10594 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #45 -: 12 Юли, 2022, 20:55:52 »
Днес докато се рових из Нета се натъкнах на нещо доста интересно – първия Apple II emulator. Казва се „][ in a Mac” и първата версия излиза още през 1985 г. Това е цяла година преди моя Правец 82 да излезе от фабриката! Предназначен е бил за новопоявилия се Макинтош и в началото е можел да емулира само Apple II+, но по-късно и Apple //е.

И тъй като вече имам работещ Макинтош емулатор за ESP32 картата, реших да проверя дали няма да мога да подкарам емулатор в емулатора, както във филма Inception. В крайна сметка се получи и няколко игри от ProDOS колекцията тръгнаха, обаче скоростта e проблем – само около ½ от реалната.

Неактивен vgeorgiev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
  • Населено място: Sofia
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #46 -: 27 Септември, 2022, 16:30:44 »
Всичките ми досегашни опити да се сдобия с 80-колонна карта за Правеца се провалят, а 40x24 е много ограничаващо за Интернета. ...
Ако все още търсиш карта, мога да ти предложа.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #47 -: 27 Септември, 2022, 21:56:05 »
Благодаря, колега, но намерих преди около година: C80 CPL-3: 80-колонна карта за Епъл II

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #48 -: 10 Декември, 2022, 19:01:20 »
Картата най-после е готова за платкаджийницата:

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #49 -: 14 Юни, 2023, 07:17:33 »
Картата вече е готова. Отдавна се съм ъпдейтвал тази тема, но правя доста чести ъпдейти в Applefritter: цък!

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #50 -: 14 Юни, 2023, 20:10:37 »
Хората в Applefritter са нетърпеливи, не ги дръж в напрежение - искат да пробват картата. Каква цена предвиждаш за мераклии от този форум (изцяло сглобена или кит, без значение) ? :D
Също се чудих, с това wifi на есп32, два правеца могат ли да играят Doom в мрежа?  :)

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #51 -: 14 Юни, 2023, 23:50:36 »
За най-нетърпеливите вече летят няколко бройки от пробната партида, а другите ще трябва да почакат да пусна останалите в иБей и да се ориентирам на каква цена да се продават. Като пристигне следващата партида (50 бройки), ще има достатъчно да пусна и няколко в нашия форум, най-вероятно на ½ от цената в иБей, както правят и другите колеги.

Няма да е кит, защото пристигат почти готови от JLCPCB, а аз само запоявам двете букси, трите потенциометъра и набучвам чиповете.

Относно Doom в мрежата - възможно е, даже и повечето код си го има, но преди да стартира Doom деактивирам Wi-Fi драйвера, защото ми трябва вътрешния RAM който заема. Може да се направи, но ще изисква оптимизации с цел да се освободи още памет.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #52 -: 24 Юни, 2023, 19:58:49 »
Вчера пуснах първата бройка в иБей: https://www.ebay.com/itm/256119408697

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #53 -: 03 Август, 2023, 19:12:19 »
Не знам дали съм първият български тестер на тази карта, но ето първите ми впечатленията.  :D Пробвам на Правец8Ц, на който наскоро обърнах на qwerty, с твоята подсказка.

Водих се от треда в Applefritters, за да я пусна, но според мен е добре да изкараш цялата информация на едно място в отделен файл/страница напр. в github pages, защото като четях хронологично видях чак най-отдолу, че трябва да сваля имиджите със стартиращата програма. Отначало при инструкциите за инсталация не е много ясно.

Закачил съм говорителя и като стартирах изпиука два пъти, както трябва.

Пуснах продос имиджа и пусна стартиращата програма. Сега идва бъга :) Клавишите зацепват след доста натискане, подозирам, че е нещо свързано с честотата на работа, но ти знаеш най-добре. Ето видео: https://www.youtube.com/shorts/cb1JOLEykxA Пробвах на 4-ти и на 7-ми слот - същата работа.

Иначе Doom тръгна, успях да се закача и за WiFi, обаче с този бъг на клавиатурата не мога да тествам всичко. Ще тествам и на 8М-а да видим как ще се държи там.

EDIT: На 8М няма проблем с писането изобщо. върви перфектно.
« Последна редакция: 03 Август, 2023, 19:37:07 от 80colcard »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #54 -: 03 Август, 2023, 19:52:35 »
Ха! Чудна работа!  :shok:

Със сигурност си първия тестер с Правец 8C. Аз нямам тази машина и затова никога не съм пробвал картата на нея.

Прикачвам ProDOS имидж който съдържа интерфейсната програма обаче на Бейсик (ESP32.BAS). Би ли пробвал със нея?

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #55 -: 03 Август, 2023, 20:22:34 »
С BASIC интерфейсната програма няма проблем. Клавиатурата върви перфектно на 8C.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #56 -: 04 Август, 2023, 08:47:31 »
Мдаа, проблема е софтуерен и е в новата интерфейсната програма която написах на Асемблер с помощта на пичовете от Applefritter. Има някаква разлика между засичането на натискане/отпускане на клавиш между Епъл IIe и Правец 8C.

При Епъл II+ и Правец 82/8М се засича само натискането на клавиша, тъй като отпускането е физически невъзможно да бъде засечено. При Епъл IIe и Правец 8C обаче това е възможно и се прави, тъй като игрите стават много по-лесни за контролиране от клавиатурата. Затова Асемблерската интерфейсната програма засича дали компютъра е Епъл IIe/Правец 8C и ако е изпраща отделен сигнал при натискане и отделен при отпускане на клавиш.

Тази на Бейсик работи, защото тя не поддържа отпускане, демек винаги работи като Правец 82/8М. Тя също не поддържа мишка, така че е временно решение.

Ще трябва да видя защо начина на засичане който работи безпроблемно на Епъл IIe води до толкова често пропускане при Правец 8C.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #57 -: 05 Август, 2023, 12:21:06 »
Един недостатък относно начина, по който казваш, че работят клавишите е, че в Doom трябва да ги "помпя" постоянно за да върви героя т.е. не може просто с натиснат клавиш да се управлява в съответната посока. Не знам дали това трябва да е нормалният начин и на II+ понеже нали няма event за отпускане, а само за натискане.

Също ще е добра идея да сложиш един telnet и едно irc така и така има wifi. Не може да няма вече такива готови.
« Последна редакция: 05 Август, 2023, 12:36:31 от 80colcard »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #58 -: 05 Август, 2023, 12:58:01 »
При Епъл II+/Правец 82/8М не само че няма ивент за отпускане, но и няма авто-повторение. Ако искаш авто-повторение, трябва да държиш натиснат <RPT> клавиша. Затова когато картата не е в Епъл IIe съм направил клавишите <I>, <J>, <K> и <L> да работят като тригери в Doom, Wolfenstein 3D, Sega и Nintendо. Това помага до някъде ако се използват за навигация.

Разбира се при Apple IIe това помпене не е нужно, тъй като си има отделни ивенти на натискане и отпускане. Ако при Правец 8C всичко си работеше както трябва, също нямаше да е нужно, но за сега през ESP32.BAS работи като Правец 82/8М докато го оправя. Разбира се клавишите на Правец 8C си имат авто-повторение при за държане, което спестява помпенето, но пък има едно малко закъснение докато се активира.

Това за Телнета е добра идея, но в момента се мъча да подкарам VNC клиент базиран на TightVNC, който ако тръгне ще е супер.
« Последна редакция: 05 Август, 2023, 13:13:41 от CVT »

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
  • Населено място: Варна
Re: CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей
« Отговор #59 -: 05 Август, 2023, 13:40:51 »
Мисля, че проблем има с I/O интерфейса трябва да има стробиране при изпращане и получаване на данните, за да не се пропускат байтове при трансфер на Правеца и модула ESP32 . Е освен ако не разчитаме, че ESP32 е толкова бърз да сканира дата порта от правеца, че няма начин да пропуска байт при трансфер. Не съм си поиграл да трасирам платката CMOS Интерфейс за Правец 8 от иБей, но мисля че няма сигнали за стробиране в схемата.
169464-0
« Последна редакция: 05 Август, 2023, 13:49:53 от hris »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
6 Отговора
1769 Прегледи
Последна публикация 08 Декември, 2016, 15:23:31
от paulwhite

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |