| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: SABA Meersburg Automatic 8  (Прочетена 35669 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 458
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA Mehrsburg Automatic 8
« Отговор #15 -: 25 Април, 2014, 01:05:25 »
Провери си трите напрежения на  филтъра на изправеното напр-е: 282, 270, 230V - най долу вдясно на схемата. Значително отклонение нагоре означава прекъсване в съответната част на схемата, а понижено напрежение означава по-голяма консумация, (късо или силна утечка). Разбира се, подмяната на битумните кондензатори е задължителна. Почти всички имат по-малка или по-голяма утечка. Но обикновено  повечето Саби свирят поне някак, често дори и добре и преди смяната на кондензаторите. Правени са много качествено и частите са качествени.
Слагай хубави кондензатори, аксиални. Това радио заслужава най-доброто. То е едно бижу. Ако нямаш хубави кондензатори аз ще ти услужа назаем да не ти се спира работата. Знам каква е краста. Ще видиш като тръгне какво е класа. Супер чувствителност и селективност. Дори и в Пазарджик с феритна антена ще хващаш много станции на АМ обхватите. А на КВ са станция до станция. За УКВ-то сам ще чуеш - ще се изумиш от звука. Саба ми е любима марка и затова, че са обръщали голямо внимание на акустичната система. Много и супер качествени говорители. Двойка от основните говорители в Ebay върви около 100 Евро, а в състоянието  в което са твоите (тъмно зелени - не ги е гряло слънце) достигат около 150 евро. Аудиоманяците много ги търсят.
От около 50-60 г. на миналия век Саба са ненадминати по качество на акустичната система, дори и от Телефункен. В този период, доколото си спомням Саба е на второ място в Германия по пазарен дял на радиоапарати след Телефункен. Разбира се качеството на Телефункен е неоспоримо, но те имат по-малко модели с добра акустична система с 4 и повече говорители - това е серията им "Opus".
Електролитните кондензатори, използвани тогава в Саба и не само в тях обикновено са без проблем. Запазен капацитет и незавишена утечка. Перфектно качество, въпреки възрастта им. Разбира се, тренирането им, описано в тема във форума е полезно, според някои колеги задължително. Стига да имаш търпение, когато качиш на масата едно такова бижу.
« Последна редакция: 25 Април, 2014, 01:12:04 от dinev66 »

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: SABA Mehrsburg Automatic 8
« Отговор #16 -: 25 Април, 2014, 01:33:52 »
Няма да се меся и аз след компетентните съвети и коментари на колегите, за които им благодаря - само искам и аз да честитя красивите придобивки на щастливия им приобретател. Надявам се, че пусне накрая и една две снимки на тази Саба да повоайорстваме.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 458
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA Mehrsburg Automatic 8
« Отговор #17 -: 25 Април, 2014, 01:44:06 »
e то, общо взето няма пълен кеф, няма как да вземеш две саби от германия  за 20 евро и да очакваш да са в идеално състояние, явно са били дипломна работа на някой германски сандъкчия преди мано да ги аташне :writer:

Това, че не работи не е проблем. Дано да е ОК изходния траф. Другото е бял кахър. Важното е, че шасито е в мн. добро състояние, че платът е ОК, говорителите са перфектни. Моторът на автоматиката работи, както разбрах от думите на Мано. Между другото автоматиката служи не само за ауто-тунинг ами и АДЧ в непрекъснат режим на работа, в реално време. А, Мано, много е важно да разглобиш мотора и да го почистиш и смажеш, както и редуктора. Старата смазка е клеясала и спекла. Ако има затруднено движение може да прегрее и да изгориш намотка. Ще ти пусна линк за профилактиката му, само да го открия. Разглобяването е лесно, както и сглобяването. Също така е важно да се измерят двата големи кондензатора на мотора С116 0,4uF и C119 0,35uF и двата са на високо напрежение, мисля на 630 V. Те определят тока на мотора. Капацитетът им обикновено е много увеличен, вероятно имат и утечка. Стойността им е важна за добрата работа на мотора. Отклонения в тока могат да го скапят. Засега изключвай автоматиката след всяко включване на радиото или превключване а обхвата, защото тя се включва автоматично. Натисни най-десния клавиш за изключването на автоматиката. Това ще го доизкусориш след като свирне радиото. Или просто разпой и изолирай жиците на мотора като запишеш цветовете да ти е мирна главата.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 458
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA Mehrsburg Automatic 8
« Отговор #18 -: 25 Април, 2014, 02:24:49 »
Разгледай частния форум SABA. Има подробни статии с много и качествени снимки, истински професионалисти -реставратори. За всеки модел ще намериш 10-ки даже стотици теми. Разглеждай и Saba Freiburg Automatic 7 и 8, както казах разликата е само в н.ч. у-л и говорителите. а също така и Меерсбург 7, даже 6-3D. За Фрайбург вероятно темите са повече, защото това е най-високия клас на Саба:

http://saba.magnetofon.de/index.php?s=6512366903ae944af948726e6a1727e3

Следвай нишката "Privates SABA-Forum » Röhrenradios, Mono"


Докато ти направиш перфектните снимки на твоя аз си позволявам да кача няколко снимки на моя Saba Meersburg Automatic 7 - разликите с 8 са  нищожни:
На снимка 4 са въпросните кондензатори на мотора. На последните 3 снимки заводите (бивши) на Саба във Филинген-Швайнинген. Снимките са мои. Бях там преди 2 години. В заводите на Саба са работили 6000 души.
За какво производство е ставало дума изгледай уникалния филм на Саба. Сниман е точно в периода 50-57 г. Там ще видиш производството точно на моделите от тази серия:

/>
« Последна редакция: 25 Април, 2014, 03:05:00 от dinev66 »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: SABA Mehrsburg Automatic 8
« Отговор #19 -: 25 Април, 2014, 09:02:24 »
O УАУ! Много благодаря за видеото!!!  :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: SABA Mehrsburg Automatic 8
« Отговор #20 -: 25 Април, 2014, 10:52:47 »
@    dinev66

И аз благодаря за Филма  :good:
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #21 -: 25 Април, 2014, 11:26:31 »
Като се заслушам, чувам много лек брум в говорителите. Ще разглобявам и ще видим до къде ще стигна. Проблема е, че масата ми в апартамента е почти колкото самото радио и ще ми е малко трудно да работя. Замислям се да го кача на село и там да го чопкам.

Относно мотора, усещам някакво забавяне от време на време и все едно в едната посока върти по-бавно. Ще му сменям кондензаторите, за които говориш Динев, и ще видим дали ще се оправи.
« Последна редакция: 25 Април, 2014, 11:44:53 от mano »

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 458
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #22 -: 25 Април, 2014, 11:56:20 »
Действай както и когато можеш. Ако имаш нужда от помощ - с удоволствие, стига да мога.
« Последна редакция: 25 Април, 2014, 12:11:20 от dinev66 »

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #23 -: 25 Април, 2014, 17:02:37 »
Оказа се, че радиото работи, но трябваше да го увелича почти до край, за да чуя нещо. Освен това в това положение започва едно кривене. Сменик крайната лампа, но не е от нея, чудя се дали да не сменя предусилвателя.

Иначе така изглежда отпред.
13170-0
« Последна редакция: 25 Април, 2014, 17:13:32 от mano »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #24 -: 25 Април, 2014, 17:18:59 »
Прехвърлящ кондензатор според мен, премери напреженията на първа решетка на всички лампи в НЧУ трябва да има 0 волта, където видиш положително напрежение спрямо шаси над 0.1 - 0.5 волта сменяш съответния прехвърлящ кондензатор, и естествено след това сменяш и въпросната лампа защото твърде вероятно да е дала фира. Успех! А сега като казваш че се чува само при усилване до край, дали чуваш от говорителите или направо от изходния трансформатор? Ако се чува от трафа а не от говорителите прегледай контактите от трафа до говорителите, това е МНОГО чест проблем при такива стари превключватели.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #25 -: 25 Април, 2014, 17:32:01 »
Ще премеря. Опитах се да направя клип със звука, но май не се получи добре.
/>
Премерих 16V на първа решетка на крайната EL84. Схемата на радиото ми е доста сложна, но като гледам май трябва да сменя С73 25nF. На прав път ли съм ?
« Последна редакция: 25 Април, 2014, 17:50:34 от mano »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #26 -: 25 Април, 2014, 18:02:18 »
На първата решетка + е със сигурност ликажен или пробил прехвърлящ.Сменяй ще видим нататък :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #27 -: 25 Април, 2014, 18:03:33 »
Дано не се е опекъл и изходния траф междувременно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #28 -: 25 Април, 2014, 18:31:30 »
Смених прехвърлящия и нещата се пооправиха. Сега свири много по-добре, но имам чувството че ще се сменят още елементи. Измерих 3V на първа решетка на EF86. Да сменя ли и кондензатора, който идва от потенциометъра ? Сега има друг ефект, когато намаля звука до край, остава да се чува слабичко.
13172-0

За сега си слагам така, но после ще ги вкарам в старите корпуси.
« Последна редакция: 25 Април, 2014, 18:38:17 от mano »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #29 -: 25 Април, 2014, 18:37:16 »
Сменяй разделителния преди 1 ва решетка на ЕФ86.( между решетката и потенциометъра)

c55 мисля е 25нано  и ц 93 100нано в захранването също го смени.

За тестовете бих ти препоръчал да сложиш 2 *47 микро нови филтрови в захранването...

Катодния c78 100микро електролит на крайната лампа ЕЛ84 , направо го пенсионирай без да го мислиш въобще... Там е толкоз жега, че колкото и да е хубав бил, вече му се е отразило фатално.СЛожи 400 волтов, хем ще пасне по размер на оригиналния хем звучат по-готино.

Като гледам между предусилвателна лампа и крайна лампа има бая корекции набутани, всичко що е кондер там , аз бигх сложил нов, поне да му чуя фабричния звук какъвто са го мислили като е правено :master:
« Последна редакция: 25 Април, 2014, 18:51:05 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
3412 Прегледи
Последна публикация 24 Април, 2013, 00:31:30
от Любо Божков
1 Отговора
629 Прегледи
Последна публикация 29 Ноември, 2022, 10:53:47
от dinev66
2 Отговора
700 Прегледи
Последна публикация 20 Януари, 2023, 15:21:28
от rolling_heads
30 Отговора
2706 Прегледи
Последна публикация 13 Юли, 2023, 23:35:35
от dragan
5 Отговора
324 Прегледи
Последна публикация 27 Декември, 2023, 15:00:26
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |