| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: SABA "Meersburg" 6-3d Automatic  (Прочетена 2619 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
SABA "Meersburg" 6-3d Automatic
« -: 28 Януари, 2023, 18:47:34 »
Здравейте. Реших и аз да имам едно по-съвременно радио, и прецених, че това трябва да е тази SABA:
https://www.radiomuseum.org/r/saba_meersburg_automatic_6_3d.html
Радиото пристигна от Германия, кутията се беше разлепила в основата, т. е. дъното се беше отделило, и разлепване в горната страна. Притеснявах, че да не се счупи скалата при транспорта, но всичко друго беше оцеляло. Радиото може да търси автоматично станции, има електромоторче което задвижва стрелките, както и друго моторче което задвижва потенциометъра за усилване. Мисля, че второто се актививира когато се включи дистанционно към радиото, което го нямам разбира се. Ето вижте как изглежда:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: SABA "Meersburg" 6-3d Automatic
« Отговор #1 -: 28 Януари, 2023, 18:48:48 »
Ето още малко снимки:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: SABA "Meersburg" 6-3d Automatic
« Отговор #2 -: 28 Януари, 2023, 20:17:22 »
Браво, интесна машина! Давай нататък..
0888981645, 072365106

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: SABA "Meersburg" 6-3d Automatic
« Отговор #3 -: 28 Януари, 2023, 20:42:51 »
Честито Това са много качествени апарати за времето си ,успех с пускането му в действие. :bravo:
Дано да е живо окото много е ефектно.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1167
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA "Meersburg" 6-3d Automatic
« Отговор #4 -: 29 Януари, 2023, 19:12:03 »
Поздравления за хубавото радио.
Колегата Владо Динев от Пловдив е майстора на радиоапаратите SABA.
Успехи в реставрацията.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA "Meersburg" 6-3d Automatic
« Отговор #5 -: 07 Февруари, 2023, 20:08:02 »
Валери, говори! Не се спотайвай! Този модел го нямам, имам 7, разликите не са съществени. Страничните говорители са различни. 6-3D обаче е единствения модел от серията Meersburg с дистанционно управление. Дистанционните са много скъпи, над 100 Евра, но може да се направи, конекторът е по-труден, но не и невъзможен. Важното е, че потенциометърът е с двигател. Аз имам Bodensee 3DS с опция дистанционно, но няма мотор. Явно са монтирали само на екземплярите, които се продават с дистанционно.
За да ти заработи автоматиката за АДЧ и търсене на станции ти трябва нова ЕCL80. С изтощена не става, така, че търси!
Металната лайсна става чудесно със спрея от снимката - старо злато, има го по магазините. Почистваш с вълна - 0000 от Практикер, не по-едра, че остават драскотини, облепваш отворите и кантовете и пръскаш без да наслояваш излишно Таман вчера пръснах тази.
« Последна редакция: 07 Февруари, 2023, 20:24:50 от dinev66 »

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA "Meersburg" 6-3d Automatic
« Отговор #6 -: 07 Февруари, 2023, 20:32:28 »
С тази вълна излъскваш и капачките на врътките като ги завъртиш на винтоверта, както и другите лайсни. След това много тънък слой безцветен лак, за да не потъмнява или поне по-бавно. Дебел слой намалява блясъка. Спреят е подходящ и за страничните решетки, ако боята им е очукана.Mрежовия с високотемпературен спрей.
   Успех и работи на глас и ние да се кефиме!
« Последна редакция: 07 Февруари, 2023, 20:56:31 от dinev66 »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: SABA "Meersburg" 6-3d Automatic
« Отговор #7 -: 07 Февруари, 2023, 21:48:58 »
Благодаря г-н Динев. Залепих кутията, и се чудя дали да запазя оригиналния лак, като върху него нанеса един тънък слой. Ако го сваля (лака), ще се заличат и нарисуваните златни ленти, които са характерни за тези кутии на Саба. Радиото е било ремонтирвано някога, сменени са няколко кондензатора, както и двата които управляват мотора за станциите. Престраших се, и през лампа го пуснах, радиото тръгна, но като загреят лампите, крушката двети на около 1/3 от интензитета си. Според мен има повишена консумация от някой кондензатор вероятно. Включих го и без лампа, и радиото заработи, бих казал доста добре, не долавям никакъв брум, дори и автоматичното търсене на станции работи, макар, че ми се струва, че двигателят малко се товари. Тук в немският форум, колегата Хуан, много подробно и добре обяснява ремонта:
https://radio-bastler.de/forum/showthread.php?tid=12754&highlight=saba+meersburg
Иначе, много сложно радио, но и с много добра селективност на всички обхвати, дори на УКВ хваща доста слаби станции. Тези говорители звучат много добре, създават една обемност на звука, макар и моно е много приятно, истински лампов звук. Благодаря за спрея, тъкмо се чудех как да възстановя това златно покритие на лайсната, но дали няма да се сваля лесно когато се въртят копчетата и натискат клавишите! Едната от малките крушки, които са под клавишите е изгоряла, не съм виждал някъде да се продават такива. Да, мислех си за дистанционно да търся, но ще видим по-нататък, все пак 100 евро+транспорта до България не е малко. Ето малко снимки (ка кутията има печат 24.Май.1955 г.):
« Последна редакция: 07 Февруари, 2023, 21:54:31 от Валери »

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA "Meersburg" 6-3d Automatic
« Отговор #8 -: 07 Февруари, 2023, 23:01:55 »
   Като гледам лакът е доста зле, оригиналният е шеллак, трудно ще се получи задоволителен резултат с нанасяне отгоре дори на шеллак, а друг е невъзможно върху шеллак. Лентичките се продават във Ebay. Аз съм си нарязал на режещ плотер с точна дебелина и разстояние между тях. Лепенето е специфично, използва се <<транспортно фолио>>.
   За  консумацията - като махнеш кондензаторите в първичната и вторичния на мрежовия траф, както и прехвърлящия и катодния на ЕЛ84 си ОК. По-късно можеш да запоиш подходящи на напрежение мин. 630 V, по-добре на 1000) Останалите кондензатори ако имат утечка, напр. на 2-те решетки понижават напреженията и тока на лампите. Капацитетът на битумните кондензатори обикновено е повишен, често значително. Провери кондензаторите на моторите. Повишеният капацитет освен консумация може да изгори и намотки на мотора. А по принцип, знаеш аз сменям всички битумни. Ако не сега, ще създадат проблеми по-късно.
   Това са най-котираните <<Green Cone>> Saba говорители (на лицевия панел) - чифта под 150 Евро не се намират. По евтино можеш дори цяло радио да си купиш. Звукът е разкошен.
   За спрея за лайсните - устойчив е, имам радио в стаята си което слушам отпреди 7-8 години почти ежедневно, не е мръднал. Като лъскаш лайсната към края я хващай с чиста кърпа да няма мазни отпечатъци от пръсти. Накрая с чисто парцалче със чист спирт, добре изцеден обирам праха от ватата и всякаква друга мръсотия. Боята нанасям на много тънки слоеве 3- 4 пъти през 15-20 мин. Буквално с 1-2 бързи движения (на всяка ръка). От 25-30 см - както пише и на кенчето. Става супер!
Тези крушки не се намират в БГ - горят рядко защото са 8,5V/150 mA. А работят ма 6,3 V. Има ги в Ebay, но трябва да се дебне са нормални цени.
Видях реставрацията на немеца, не съм превеждал, но не харесах кондензаторите които слага. Далеч от епохата като визия. Никаква автентичност, не че не радиото няма да работи добре. Или в тръбичка и брандиране или поне с аксиални изводи, за предпочитане черни. Знаеш какви ползвам аз. Включително електролитните под шасито. Аз смятам, че качествената техника, тази уникална техника заслужава повече уважение и грижа да запазим автентичнаta и визия. А освен това рейтинга и цената на така реставриран апарат рязко пада. Истинските колекционери са готови да дадат добри пари, но държат на качеството и автентичността.
« Последна редакция: 07 Февруари, 2023, 23:35:16 от dinev66 »

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA "Meersburg" 6-3d Automatic
« Отговор #9 -: 07 Февруари, 2023, 23:25:04 »
Порових за лентички и лампи за клавишите, но в момента няма. По принцип не е проблем да се намерят.
   Иначе виж едно добре направено радио, по нисък клас - ти си виждал едно такова. Исканата цена е височка, но няма да се изненадам ако някой богат колекционер го грабне.

https://www.ebay.de/itm/295187895243?hash=item44ba91d3cb:g:UnsAAOSwg~1jC7lK&amdata=enc%3AAQAHAAAAkKkieVnvXohPifkEuGTdSYNviri0p0kgDstgeh2XprgzUo4D5RJX3cLgiNgbEHERAExnHJbcgsSsItu5ELlwhfGXU%2Bpy9WnNB2GwvxVt0OiY%2BeTS8KjYxIiHgaBzxoIMr1OmAczgs%2FBvkF4tpFg1VlEuBMpbSgIxQ7IBzN%2BqiwRHsI6qYdFVIJQDifNzlQ37Jw%3D%3D%7Ctkp%3ABk9SR9aE9dvFYQ

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: SABA "Meersburg" 6-3d Automatic
« Отговор #10 -: 08 Февруари, 2023, 12:35:59 »
Не знам г-н Динев, все още се чудя дали да сваля стария лак, тези декоратични лентички ме притесняват. Иначе, радиото си го правя за мен, няма да се продава. Мисля да ползвам двукомпонентен лак (със втвърдител), дали ще стане с ръчно нанасяне, не знам. Това което писах по-горе, че пускам радиото през крушка 100 вата, и тя свети с около 1/3 от интензитета, според колегата navi, това е нормално, защото радиото консумира около 95 вата. Дори когато натисна копчето за автоматика (включването на електродвигателя), крушката светва на около 60-70% . Все пак, може да има дефектирал (ликажен) кондензатор, но на първа решетка на ЕЛ84 има отрицателно напрежение, т. е. прехвърлящият кондензатор е добре. Добре са и филтровите електролити, но все пак ще сменя някои кондензатори. Откъде мога да си купя такива неполярни кондензатори с радиални изводи, досега употребявах само WIMA, които са доста неудобни.   :unknown:

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA "Meersburg" 6-3d Automatic
« Отговор #11 -: 08 Февруари, 2023, 18:51:28 »
Не знам г-н Динев, все още се чудя дали да сваля стария лак, тези декоратични лентички ме притесняват. Иначе, радиото си го правя за мен, няма да се продава. Мисля да ползвам двукомпонентен лак (със втвърдител), дали ще стане с ръчно нанасяне, не знам. Това което писах по-горе, че пускам радиото през крушка 100 вата, и тя свети с около 1/3 от интензитета, според колегата navi, това е нормално, защото радиото консумира около 95 вата. Дори когато натисна копчето за автоматика (включването на електродвигателя), крушката светва на около 60-70% . Все пак, може да има дефектирал (ликажен) кондензатор, но на първа решетка на ЕЛ84 има отрицателно напрежение, т. е. прехвърлящият кондензатор е добре. Добре са и филтровите електролити, но все пак ще сменя някои кондензатори. Откъде мога да си купя такива неполярни кондензатори с радиални изводи, досега употребявах само WIMA, които са доста неудобни.   :unknown:

   Валери, Лентички ще се намерят, но ти си решаваш. Нямам опит с двукомпонентен лак, не зная какво имаш предвид ръчно нанасяне.
   <<Иначе, радиото си го правя за мен>> - рано или късно това радио и всяко друго ще бъде притежание на някой друг - в това няма съмнение. Обзалагам се на каквото искаш. Това е дълга тема, няма да влизам в нея. Зная, че не го правиш за продан сега, но не е ли стимул, че го правиш за себе си да изглежда по най-добрия начин, дори това, което не се вижда отвън?
   За лампата - радиото си гълта - измери му тока в първичната без лампа и ще разбереш. 100 W e. Пише си го.
   Двигателите е добре да се разглобят, изчистят перфектно от старата смазка и да се смажат отново.
   За кондензаторите има много в ЕBay, kитайските са с незнайно качество и идват много бавно. В Европа също се намират, но като чели по евтино не се намират отколкото в следния сайт, от който си купувам аз качествени части.  Там има и нужната ти скална лампа и радиолампи и електролити с аксиални изводи и почти всичко нужно за реставриране на лампови радия. Разгледай целия сайт! Скоро не съм купувал, но последно мисля, че не приемаха плащане с Paypal, a samo s bankow prewod, за което банките взимат висока такса. Твой познат от Германия ще ги плати, ти ще му дадеш парите. Кондензаторът ще ти излезе  около 1 лв или малко отгоре, което е супер цена. Продава се чудесен коомплект - Großes Sortiment axialer Kondensatoren 630V + 400V 127 Stck - 54,95 € с ДДС плюс разходите за доставка е написано, вероятно за Германия. Ще уточниш. Пиши им много са любезни:

165272-0

https://atr-shop.de/kondensatoren/axial-630-volt-toleranz-5/40/grosses-sortiment-axialer-kondensatoren-630v-400v-127-stck?c=21

Home:

https://www.antikradio-restored.de/
https://atr-shop.de/

Лентички:

https://atr-shop.de/sonstiges/nuetzliches/1090/goldstreifen-fuer-saba/philips-radios-2mm-1-20m

Скални лампи и лампи за клавишите:

https://atr-shop.de/sonstiges/nuetzliches/914/kugellampen-e10-8-5v/0-15a?c=11
https://atr-shop.de/sonstiges/nuetzliches/92/miniaturlaempchen-e-5-6v/50ma?c=11


« Последна редакция: 08 Февруари, 2023, 19:00:14 от dinev66 »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: SABA "Meersburg" 6-3d Automatic
« Отговор #12 -: 08 Февруари, 2023, 19:55:59 »
Офертата за кондензаторите е страхотна, както и другите неща. В момента обаче, ще се въздържа  :blush: . Ръчно нанасяне на лака, имах предвид с четка, не с пистолет. Да Владо, идва време, когато нещата вече не са наши, но гледам да не мисля в такава насока. Иначе, ще видя как ще тръгне ремонта на радиото, все не ми достига времето.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: SABA "Meersburg" 6-3d Automatic
« Отговор #13 -: 09 Февруари, 2023, 09:48:49 »
Философски погледнато (както казваше да не казвам кой), преди да започнете реставрация на каквото и да е било, първо му намерете публика – музей, витрина, магазин, луксозен офис, дори купувач, ако сте някой търгаш.  Няма смисъл да се влагат време и средства в нещо, за което ще получите 5-6 похвали от учтивост в някой форум, а после ще събира прах незнайно къде.
 
По същество – колегата от Германия не е направил реставрация, а нещо безобразно. Със същия успех можеше да сложи и китайски УКВ модул вътре.
Реставрация е… когато на финала лакираш някои спойки, накапеш с оригинален восък феритните сърцевини и т.н.  :D

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: SABA "Meersburg" 6-3d Automatic
« Отговор #14 -: 10 Февруари, 2023, 09:16:22 »
Ръчно нанасяне на лака, имах предвид с четка, не с пистолет.

Четката май не е най-подходящия инструмент за нанасяне на лак върху точно тези радиоапарати. Послушай колегата Динев за шеллак-а.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
1410 Прегледи
Последна публикация 01 Май, 2013, 10:47:04
от Богомил
132 Отговора
35468 Прегледи
Последна публикация 19 Март, 2017, 20:45:44
от bojitchko
1 Отговора
609 Прегледи
Последна публикация 29 Ноември, 2022, 10:53:47
от dinev66
2 Отговора
678 Прегледи
Последна публикация 20 Януари, 2023, 15:21:28
от rolling_heads
5 Отговора
300 Прегледи
Последна публикация 27 Декември, 2023, 15:00:26
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |